חדשות כיפה

לא לגיטימי לשאול בחורה בדייט - אם היא הקפיאה ביציות!

בזמן שיטוטיי בפייסבוק, נתקלתי בפוסט על בחור, ששאל בדייט ראשון את הבחורה שמולו האם היא הקפיאה ביציות. לא הבנתי באיזה עולם זה הגיוני לשאול שאלה כזו אינטימית, בחורה שאתה כלל לא מכיר

אלינור רחימי

אלינור רחימיצילום: אלינור רחימי

במהלך שיטוטיי בפייסבוק, נתקלתי בפוסט על בחור, ששאל בדייט ראשון את הבחורה שמולו, האם היא הקפיאה ביציות. השאלה שנשאלה שם היא האם זה לגיטימי. לא הבנתי באיזה עולם זה הגיוני, לשאול שאלה כזו אינטימית בחורה שאתה לא מכיר. 

אחת התגובות שהייתה שם, היא של אישיות העוסקת בשידוכים וייעוץ לרווקים ורווקות. היא טענה שכל בחורה בת שלושים, צריכה להקפיא ביציות, וכך לא יפסלו אותה על סמך הגיל שלה. אז אם שאלתן את עצמכן יקירותיי ואחיותיי הרווקות, כיצד אנו מוצאות את עצמנו מולקות פעם אחר פעם, בין אם זה על המראה שלנו, על צבע העור או השיער, על המשקל, על הגיל. הרי לכם התשובה למה.

במקום להתעסק בהבנה ומודעות עצמית לגברים, אשר מחפשים בחורות בשנות העשרים לחייהן, כאילו זה מקנה להם ערובה לילדים, למרות שהם עצמם מבוגרים מאוד. או, מחפשים דוגמניות בזמן שהם רחוקים שנות אור מלהיות מושלמים, אנחנו מואשמות בחוסר פוריות. 

רק רציתי להזכיר לגברת ולכלל מי שעוסק בשידוכים, שאנחנו בשנת 2019 וימי הביניים נגמרו. בדיוק כמו שאישה לא תשאל גבר על מצב הפוריות שלו, אין שום סיבה שהיא תצטרך לעמוד מול השאלה המביכה הזו, או לעמוד בגיל שלושים מול לחץ חברתי של תהליך כואב מאוד, ויקר מאוד, שלא מבטיח כלום.

נשים הן לא מכונות ילודה, שלא לדבר על כך שהחלטה כזו, היא עניין אישי בלבד של הבחורה מול הרופאה שלה, ולא מול לחץ חברתי של אנשים שבטוחים שהם אנשי רפואה, ויכולים להחליט עבורה, כדי לשכנע את ציבור הגברים שאנחנו צעירות ופוריות (מה שנכון גם בלי קשר לתהליך הזה). מעניין אם היא הייתה מייעצת את זה לשרה אימנו..אז כן, גיל הילודה עלה ל-45 ואפילו 50. ולא כולן רוצות ללדת עשרים ילדים.

תתקדמו!

 

 

לכל הטורים של אלינור

27.02.2019

1. גיל הילודה (ענת)

שלום אלינור, אני בהחלט מסכימה שזה לא לגיטימי לשאול בדייט ראשון אם הבחורה הקפיאה ביציות. אבל זו טעות לחשוב לגיל הילודה עלה לגיל 45 ואפילו 50. נשים שיולדות בגילאים האלו עושות זאת (כמעט ב100%) מתרומת ביצית של אישה אחרת. הביולוגיה שלנו לא השתנתה. ככל שמתקרבים לגיל 40 הפוריות יורדת באופן דרמטי.
כל טוב ובהצלחה.

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2019

2. צודקת לגמרי (שירה)

אני נשאלתי בדייט רביעי, והרגיש לי לחלוטין לא במקום.

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2019

3. אותי שאל בחור בפגישה הראשונה ועניתי לו (מיכל)

בשאלה חזרה: האם בדקת את הזרע שלך? האם אתה יודע שאתה פורה? בדקת אם אין לך בעיה בפוריות? יש לי סיפורים רבים על זוגות שנישאו בגיל צעיר ואילו חברות קרובות שלי שנישאו בגיל 35 פלוס ואפילו 40 פלוס חובקות ילדים בלי ביציות של נשים אחרות ובלי טיפולים..ה' טוב ואוהב ורק להתפלל אליו אפילו בכמה מילים פשוטות מכל הלב..הוא לא משיב ריקם...

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2019

4. המשך (מיכל)

*יש לי סיפורים רבים על זוגות שנישאו בגיל צעיר ועדיין מחכים לילדים..

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2019

5. נכון ולא נכון (יהודה)

בעת לימודי שהיו בתחום הרפואי, התעסקתי גם בענייני פוריות ואישה אחת שפגשנו כסטודנטים, ביקשה להפוך אותנו ל"שגרירים" שנבהיר לנשים לא לחכות לגיל 30 כי הבעיות מתחילות כבר אז. זו הייתה אישה בטיפולי פוריות בגלל גילה המתקדם יחסית (אני משער שנות ה-30 המוקדמות). עזרתי גם ליילד אישה בת 40 עם התינוק הראשון שלה ואני מכיר זוג צעיר שמחכים לילד (הבעיה אצלו). אבל להגיד שגיל הפוריות עלה ל-45? ממש לא. הביולוגיה היא אותה ביולוגיה וכל הנתונים הם על בסיס סטטיסטיקות. כן, אנחנו מוצאים נשים בגיל מבוגר יחסית היולדות וזה בעקבות השיפור בטיפולי פוריות, או, משהו ששוכחים, הסיכוי לבעיות עם העובר/הריון עולות עם הגיל – וזה מתחיל כבר בגיל 30 ואפילו מוקדם יותר (הרי זה לא שיום אחד הכל מפסיק – זה תהליך הדרגתי השונה מאישה לאישה ומה שיש לנו אלו סטטיסטיקות בלבד). והדוגמא של שרה אימנו היא שטותית לחלוטין: הקפאת ביציות לא היתה אז, וההריון שלה מוגדר כנס, מהניסים הבודדים המוזכרים במפורש בחומש בראשית. וסביר להניח שאם היו קיימים בזמנם, הם היו פונים לטיפולי פוריות עד כמה שיכלו. גיל הילודה עלה ל-45? ל-50? על בסיס מה? כן, גיל הפוריות של נשים כבר לפני שנים הוגדר כ:"8-60" (כן, אלו טווח הגילאים בהם נתבקשנו "לשלול הריון" בעת תישאול רפואי. אולי אצל חלק זה החל מגיל 10, הרי גם פה זה לא מדע מדוייק ולכל מקור סמכות יכולים להיות טווחים שונים בנוהל). וכן, הריונות אחרי גיל 30 קיימות אבל לא ללא בעיות עם שכיחות גבוהה יותר שאולי את חלקן ניתן למנוע על ידי הקפאת ביציות.
נשים הן לא מכונות ילודה – אז מה? האם זה לא חלק מהמשמעות של קשר רציני? ואם זה חשוב לבחור? הרי בחורה שואלת ממה בחור מתפרנס, עבודה וכד' רוצה לוודא שהוא יציב כלכלית. לגיטימי. האם זה אומר שהיא רואה בבחור "כספומט"? לא, אלא שזה משהו שחשוב לה. ואם גבר רוצה להקים משפחה, לא הגיוני שהוא ירצה לוודא שזה משהו שאפשרי עם האישה שהוא פוגש, בייחוד לאור העובדה שמה לעשות, כושר הפוריות של נשים יורד באופן אובייקטיבי אצל כל הנשים עם הגיל עד שהוא מופסק לחלוטין בגיל הבלות, לעומת גבר שכושר הפוריות שלו נשארת גבוהה לעוד שנים רבות. אז מכוח הטבע השכיח, אישה מגיל 30 הפוריות מתחילה להיפגע ואילו גבר בגיל זה – הפוריות טובה עד שיוכח אחרת ("ברירת המחדל" היא שונה בין גבר לאישה). אז בעוד שאצל אישה הירידה בפוריות עם הגיל היא "נתון ידוע", אצל גבר בדיקת הפוריות היא פועל יוצא של ניסיון מתמשך ולא מוצלח של הריון, וכידוע, בדיקת הזרע היא לא עניין פשוט הלכתית.
אז, עם כל הכובד, הטון והטענות של הטור ממש לא במקום. יש עבודות אובייקטיביות הידועות לכולן ודמגוגיה לא תשנה זאת. ולהתעלם מכך זו לא "התקדמות"! זה עיוורון, שטות, טיפשות ואפילו אנוכיות!
עם זאת, אני מסכים שזו לא שאלה לפגישה ראשונה, שנייה או אפילו שלישית. וכאשר הקשר מתקדם ומגיע לשלב שבו צריך לדבר "תכל'ס" אז כן, זה בהחלט נושא לדיון כי בניגוד מוחלט לטענה "שלא לדבר על כך שהחלטה כזו, היא עניין אישי בלבד של הבחורה מול הרופאה שלה" מתעלמת לחלוטין מהעובדה הפשוטה שאמורה להיות ברורה שהריון זה "זוגיות", זוגיות זה "ביחד" וביחד זו החלטה משותפת. נשים הן לא מכונות ילודה? יש לי חדשות: גברים הם לא תורמי זרע! אז נא לזכור שההחלטה הזו היא משותפת לשני בני הזוג בדיוק כמו ההחלטה כמה ילדים (אפס, אחד או עשרים) איפה לגור וניהול ההוצאות של הבית ואיפה הילדים יתחנכו. את לא רוצה עשירם ילדים? סבבה, אל תתחתני עם גבר שכן רוצה. רוצה עשרים ילדים? אל תתחתני עם גבר שלא רוצה. וחוצמזה, כפי שמשתמע מן הטור, ילדים זה לא "כבקשתך" ויכול להיות זוג שיתחתן בגיל מבוגר ומה לעשות, זה לא הולך, ועד שמגלים שיש בעיה, כבר מבוגרים יחסית וככל שהגיל עולה הטיפולים מסובכים יותר. אז החלטתם שאתם רוצים רק שלושה ילדים והתחתנתם בגיל 35, אבל אז גיליתם שיש בעיה (אצלך או אצלו) ובגיל 40 את רק מתפללים שיהיה לכם ילד אחד...
האם השאלה שהוצגה היא לגיטימית? על טעם וריח אין להתווכח. עכשיו אשאל שאלה אחרת – האם זה לגיטימי לפסול מישהו רק בגלל השאלה הזו? הרי אף אחד אינו מושלם וסביר להניח שיש שאלות שאת שואלת שלא באות בטוב לבחור והוא רואה בהן חוסר טקט, אבל מה לעשות, בשבילך זה חשוב וחשבת שזה מתאים. כאשר יוצרים זוגיות – מהמפגש הראשון – יש חשיבות לתת מקום לשני ולדברים שחשובים לו ולהבין אותו גם אם זה הכי מעצבן בעולם. תגבוה טובה, לדעתי, תהיה לענות בנחת: "זו שאלה די אישית, במיוחד לפגישה ראשונה. אפשר לשאול למה זה חשוב לך?" או, סוף חלופי "אני חושבת שכדאי להשאיר את הדיבור על משפחה לשלב מתקדם יותר בקשר". אחרי הכל, שמו שאת לא מסתכמת ב"מכונת יילודה" כך הבחור לא מסתכם ב"שאלה חסרת טקט". וכן, לדעתי, כל שאלה שקשורה להקמת משפחה (ופוריות זה חלק מזה) היא "הכי חשובה ונכונה" כשבונים קשר זוגי – בשלב המתאים כמובן – ואם את מתעקשת על מקבילה גברית בשביל "השיוויון המקודש" את מוזמנת לשאול "האם היו בעיות פוריות בעבר במשפחה?", "האם עברת טיפול או פציעה שיכולה להשפיע על פוריות?", "האם ככל הידוע לך יכולות להיות בעיות בזרע שלך?".
לסיכום – לגברים שרוצים להקים איתכן בית יש את כל הזכות שבעולם לדעת כל דבר שעלול להשפיע על כך בדיוק כמו שלכן יש את כל הזכות שבעולם לדעת עליו, כשכל שאלה צריכה להיות בזמנה. ולהגיד "זה לא עניינך" זה בדיוק לומר "אני לא רוצה זוגיות איתך" ואם את פוסלת מישהו בגלל שאלה חסרת טקט, אז אל תתפלאי אם גם אותך יפסלו על "חוסר טקט". נשים הן מכלול של דברים מעבר לפוריות, גברים הם מכלול של דברים מעבר לחוסר טקט וזוגיות זו השלמות בין שני בני הזוג לא מושלמים!
תפנימו!

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2019

6. תגובה מספר 5 של יהודה הרבה יותר טובה מהמאמר המקורי (קורא)

המאמר מרגיש כמו טוקבק מטופש אחרי קריאת תגובה 5.

דווח על תגובה לא ראויה
27.02.2019

7. 5- תגובה יפה (יעל)

דווח על תגובה לא ראויה
28.02.2019

8. תגובת 5 עניינית וברורה (דוד)

יישר כוח על הסרת הטשטוש במשקפי הרווקות בתקופתנו הפוסט מודרינזם

דווח על תגובה לא ראויה
28.02.2019

9. תגובה 5 יותר מרשימה מהמאמר, מסכים עם כל מילה. (צוריאל)

דווח על תגובה לא ראויה
28.02.2019

10. תגובה 5 כל כך נכונה... (מ)

דווח על תגובה לא ראויה
28.02.2019

11. משהו חשוב לתגובה 5 - יש טעות קריטית (שירן)

ממש לא נכון שגיל הפוריות של האשה יורד מאד בגיל 30 וקשה להכנס להריון בגיל זה. הירידה מתחילה בגיל 35, מממש לא 30. ואת זה שמעתי מרופאת נשים מאד מאד בכירה. ומלא נשים בהריון בגילאי 30-35

דווח על תגובה לא ראויה
28.02.2019

12. 11 לא הבנת (יהודה)

ראשית - זו לא טעות קריטית.
ציינתי במפורש שאני נתקלתי במקרה של אישה שהיו לה בעיות מוקדם יותר.
בשום מקום לא הכחשתי שיש נשים בהריון בגילאים מעבר ל-30. מעבר לכך, ציינתי במפורש (אמנם בסוגריים אבל מפורש): "זה תהליך הדרגתי השונה מאישה לאישה ומה שיש לנו אלו סטטיסטיקות בלבד" אז תמצאי נשים עם בעיות החל מגיל 28-29 ותמצאי נשים שגם בגיל 40 נכנסות להריון בלי בעיות.
רפואה זה לא מדע מדוייק. תוכלי למצוא רופאות נשים שאומרות "מגיל 30" וכאלה "מגיל 35" וכאלה "מגיל 40". אחותי התחתנה "מאוחר" והריון ראשון אחרי גיל 30.
אגב, ה"טעויות הקריטיות" האלה קיימות בהרבה תחומים ברפואה: במקומות מסויימים רמת סוכר תקינה היא 70-110 וחלק מהמקורות מציינים 60-100. כפי שציינתי: "הרי גם פה זה לא מדע מדוייק ולכל מקור סמכות יכולים להיות טווחים שונים בנוהל" וזה תקף גם כאן. אז ממש לא מדובר בטעות ובהחלט לא טעות קריטית, וגם כלל לא נוגעת לעצם העניין. מבחינתי פשוט תשני את המספרים בחמש שנים אם זה מה שנוח לך...

דווח על תגובה לא ראויה
28.02.2019

13. אם מישהו שואל אם הקפאת ביציות, שאלי אותו אם הוא הקפיא זרע. (אליזרע)

דווח על תגובה לא ראויה
28.02.2019

14. חנה קטן הייתה חולקת עליכם מכל וכול כולל הטוקבקים פה (אני)

דווח על תגובה לא ראויה
28.02.2019

15. תגובה 5 אחלה תגובה (נועלה)

דווח על תגובה לא ראויה
28.02.2019

16. חידוש קטן לגברים (אלמונית)

במחקר שנעשה בשנים האחרונות, רוב בעיות הפוריות שקיימות הן כתוצאה מצפיפות זרע נמוכה של הגבר. לפי ההערכות צפיפות הזרע ממשיכה להיות במגמת ירידה ועשויה להגיע ל50 אחוזים פחות. אז זה ניחא, שהאישה היא דווקא מאוד פוריה ברוב המקרים וניחא שנשים לא מבררות בדייטים על צפיפות הזרע. איזה בחור קורא לעצמו דתי כדי לשאול שאלה כל כך קטנת אמונה?! אם שואלים אותי, זו לדעתי בעיית הרווקות המאוחרת, אנשים מחפשים לסמן את הוי במקום לסמוך על ה' ולזכות בישועות. הזוי. מה נהיה מהמגזר חסר הטאקט הזה?! וסליחה על ההכללה.

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

17. אחוזי הצלחה של הפשרת ביציות (עלמה)

למה לא מדברים גם על אחוזי ההצלחה בפועל של הפשרת ביציות? ממליצים לנשים לעשות הקפאת ביציות כאילו שזו הבטחה עתידית לפוריות מה שבפועל לא תמיד מדוייק...

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

18. חידוש קטן לאלמונית (16)

את מוזמנת להפנות אותנו למחקר הזה שטוען, כפי שאת כותבת: "רוב בעיות הפוריות שקיימות הן כתוצאה מצפיפות זרע נמוכה של הגבר". רוב פירושו יותר מ-50%. למיטב ידיעתי (וזה ממקורות מהימנים) בעיות הפוריות הן בערך 50% אישה, 30% גבר ו-20% משותף/לא ידוע (במקור המעודכן ל-2017 מצויין 25% מקור לא ידוע). זה עדיין לא רוב, ובהחלט לא "רוב משמעותי" כפי שיכול להשתמע מדברייך. אני משער שהמאמר טוען ש"רוב בעיות הפוריות בהמצויות אצל הגבר נובעות מפגיעה באיכות הזרע".
זה לא משנה את העובדה שמצד הטבע נשים מעל גיל מסויים הפוריות נפגעת (ולא כ"בעיה" אלא כטבע) ודאגות על פי הטבע אין בהן משום קטנות אמונה (את דואגת לנעול את הדלת כשאת עוזבת את הבית? את דואגת לביטוח? הולכת לרופא לבדיקות שגרתיות כפי המומלץ?). כל מי שמפיל את הכל על הקב"ה ולא לוקח אחריות סבירה בסיסית (כמו לדאוג לפוריות אישה בגיל שבה ה"בעיות" הן חלק מהטבע הביולוגי) זה ממש "לסמוך על הנס" דבר שהינו אסור.
ולפי מקרה אחד את כבר אומרת "מגזר חסר טאקט"! משפט זה היה "סביר" אם הטור היה טוען ש"מחקר שנעשה בשנים האחרונות מראות שגברים בציבור הדתי לאומי נוטים לשאול על הקפאת ביציות בדייט הראשון". קראתי שוב את הטור ולא מצאתי שום רמז למגזר ממנו בא הבחור המדובר. אז את מניחה שמדובר בבחור מהמגזר הדתי לאומי ואת מניחה שהוא לא היחיד ואז את עושה הכללה כלל לא מוצדת ללא שום בסיס וללא שום עובודת תומכות ואז את מתנצלת על ההכללה???
איזה בחור קורא לעצמו דתי (ושוב, מי אמר שהבחור דתי) ושואל על הקפאת ביציות? בחור שלמד מה זה "אמונה וביטחון" ויודע מה זו השתדלות ויודע שהוא מחוייב בהקמת משפחה ונוהג בהתאם. ההצעה של המציגה עצמה כמי שמתעסקת בתחום וייעוץ לשידוכים היא סבירה ביותר גם אם היא לוא מוצאת חן בעינייך או אחרים. המציאות היא שאם אדם רוצה להקים משפחה, פוריות חשובה בשבילו. למה לא שהגבר יבדוק את הזרע שלו? אז הנה שאלה לגיטימית: איזו מן בחורה דתיה תשאל את הבחור אם הוא בדק את הזרע שלו? (להזכיר, הבחור אמור להיות לא נשוי...).
יש סיבה טובה מאד שבחור שבודק להקים בית עם מישהי מעל גיל 30 ידאג לגבי הפוריות (עד שיתחתנו עד שיביאו ילדים ועד שיגלו שאולי יש בעיה היא כבר עלולה לעבור את גיל 35 וזו בעיה בלי קשר לאצל מי הבעיה) כי זה טבע העולם וכך זו החזקה, ואילו הגבר, חזקה עליו שהזרע שלו תקין עד גיל מבוגר מאד. בחור ששואל בחורה מבוגרת על הפוריות שלה זה לא חוסר טקט (מסכים שלא בדייט ראשון או שני) ולא חוסר אמונה אלא שאלה עניינית ובמסגרת ההשתדלות הראויה, בחורה ששואלת בחור על הזרע שלו (בלי שתהיה סיבה טובה לחשוב שיש בעיה) זה חוסר טקט, חוסר אמונה ובהחלט קטנוני.

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

19. 17 - צודקת, אבל מי מבטיח הצלחה? כל טיפול פוריות הוא מבטיח רק אחוז מסויים של הצלחה (אבל זה הכל ליתר ביטחון... גם אחוזי ההצלחה שלהריון בגיל מתקדם)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

20. רק להגיד תודה למגיבים שהחמיאו על התגובה שלי (יהודה מתגובה 5)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

21. ל-18 (אלמונית)

תחפש בגוגל תמצא לא רק מחקר אחד. את המחקר עליו דיברתי קראתי בדה מרקר וקבל תיקון, הצפיפות כבר ירדה במחצית ב40 השנים האחרונות וממשיכה לצנוח. הכותרת גם מכריזה שבמגמה כזו עתיד האנושות בסכנה, עד כדי כך. מחקר אחר דווקא כן מצביע על 40-60 אחוז מבעיות הפוריות הן של הגבר אף על פי שהאישה היא הראשונה להבדק ולהיות מטופלת. אז זו חלילה לא תחרות מי אשם יותר, אבל תופעה שבה הגבר הוא זה שמוודא את פוריות האישה היא מגוחכת בעיני ועלולה להתפוצץ בפניו לאחר הנישואים.

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

22. צריך לדעת איך לשאול (שוש)

כידוע, מוות וחיים ביד הלשון. כשרוצים לברר נקודה כזאת של פוריות, כדאי לומר קודם: אני רואה בך פוטנציאל טוב לבניית משפחה. לכן אני מעז לשאול שאלה אינטימית ואישית שחשובה לי. האם את מודעת לכך שבגיל 30+ הפוריות של הביציות יורדת? עשית משהו בנוגע לכך?

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2019

23. לאלמונית מ-21 (מגיב 18)

להגיב ב"חפש בגוגל" שווה ערך ל"חפש בגוגל ותמצא הוכחות שהעולם שטוח". מצטער, אבל הסטנדרטים שאני מחפש הם יותר מאשר מאמרים ב"דה מרקר". המידע שאני נתתי הוא מידע ממקורות אקדמיים כנדרש. לפני כן גם ערכתי בדיקה מהירה באתר ה-NHS של הממלכה המאוחדת המעודכן ל-2017. לפני כן בדקתי ב"Google Scholar” אבל עד למצוא מאמר מתאים ייקח זמן שאין לי כרגע. חוצמזה, לא מחליטים על בסיס מאמר אחד (גם אם אקדמי, אלא אם כן מדובר במאמרי סקירה או מטא אנליזה ראויים).
בכל מקרה, עשיתי מה שהצעת וחיפשתי בגוגל, לפי דה מרקר. נראה לי שהמאמר שאת מתייחסת אליו הוא עם הכותרת " 50% מבעיות הפוריות שמונעות כניסה להריון הן אצל גברים" אבל כאשר חיפשתי תאריך מצאתי את הכיתוב "תוכן מקודם" ומכיוון שזה תחת " TheMarker Labels רפואה פרטית - תוכן מקודם" ובמילים פשוטות, זה לא מאמר אקדמי ואפילו לא מאמר עיתונאי המתיימר (בהצלחה או לא) להציג ממצאי מאמר אקדמי אלא פרסומת גלויה לרפואה פרטית...
אפשרות נוספת, אולי את מתכוונת לתוצאת החיפוש שכותרתה " מחקר: איכות הזרע של הגברים בישראל ירדה ב-40% בעשור
" שזה מאמר עיתונאי המתיימר להציג תוצאות מחקר מדעי (לדעתי, בצורה ראויה למרות שלא קראתי את המאמר עצמו). התוכן משנת 2009 ומדבר על איכות הזרע של הגברים (כנראה לפי הממצאים בבנק הזרע) ולא על אחוז בעיות הפוריות של זוגות שבאשמת הגבר. למרות היות המאמר "עתיק" במושגים של מדעי החיים (התחום שלי) הוא בהחלט יכול להוות נקודה מעניינת לגבי שאלה בסגנון "השפעת מזהמים על איכות הזרע של הגבר".
תוצאה מעניינת נוספת, הפעם עדכנית (פבר' 2019!): " מחקר אמריקאי מצא ספירת זרע גבוהה יותר בקרב מעשני מריחואנה" וכותרת המשנה: "חוקרים מהרווארד גילו כי בניגוד למחקרים קודמים שהצביעו על ירידה בספירת הזרע בקרב מעשני הסם, ריכוז זרע גבוה יותר נמצא דווקא אצל גברים שעישנו את הצמח". ובמילים אחרות, מבטל מחקרים מוקדמים, מה שמראה את הבעייתיות של מחקרים בודדים ישנים... אגב, לפי ההגיון שלך, אפשר להשתמש בזה בשביל השיחה הבאה (בדייט ראשון, כמובן):
הוא: "היי, את מעל גיל 30. הקפאת ביצייות?"
היא: "בוודאי! אגב, לפי המחקרים רוב הבעיות דוקא אצל הגבר, בדקת את הזרע שלך?"
הוא: "אמממ... אין עם זה בעיה הלכתית?"
היא: "בטוח נמצא היתר לפני החתונה. בכל מקרה כדאי מאד שתבדוק."
הוא: "טוב, לא ידעתי, ואם יש בעיה? תרצי להמשיך בקשר?"
היא: "אם יש בעיה, נוכל הלמשיך בקשר ובלבד שתתחיל לעשן מריחואנה"
הוא: "ואין עם זה בעיה חוקית?"
היא: "גם חוקית וגם הלכתית, אבל נוכל לפתור את שניהם. אגב, מה ההכנסה החודשית שלך? אני רוצה לוודא שיש גב כלכלי"
הוא: "אני שוטר, ואם אתחיל לעשן כנראה ההכנסה שלי תרד באופן משמעותי..."

(אישית, אני חושב שהפתרון של שוש (22) ראוי יותר)

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2019

24. אם התגובה שלך לשאלה כזו היא לענות בהתרסה: "איך הזרע שלך?" סימן שאת אולי מבוגרת (מעל 30) אבל לא בוגרת (תשובה קטנונית, ואולי תמצאי את עצמך צריכה בסוף לתרומת זרע...)

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2019

25. השוואה בין השאלה לבחורה לשאלה לבחור (למה יש הבדל)

גם אם נניח שרוב בעיות הפוריות הן ב"אשמת" הגבר, הרי שהבעיה הזו קיימת בלי קשר לגיל שהרי הגיל משפיע על איכות הזרע רק בשלב מאוחר מאד של חיי הגבר. אצל אישה, הגיל כן קובע ולכן הפיתרון הוא רלוונטי. הירידה בפוריות האישה עם הגיל (מגיל 30, או 35...) היא עובדה שניתן לחזות מראש, אצל הגבר, לא מעשי לבקש ממנו "לבדוק את הזרע" כי אין סיבה אובייקטיבית לכך וגם, אם אכפת מההלכה, הרי מדובר בעירוב איסור הלכתי. לכן השאלה לאישה לגיטימית (אני לא מדבר על הטקט) ואילו השאלה לגבר לא. עם זאת, אם הגבר מספר השוא עבר טיפול שיכול להשפיע על הפוריות, הרי בהחלט לגיטימי לשאול אם הוא הקפיא זרע (בלי להכנס לדיון ההלכתי) שהרי זה בדיוק כמו האישה: אתה נכנס למצב בו אתה יודע שעלולה להיות בעיה עם הפוריות (גיל/טיפול רפואי) אם התכוננת מראש כראוי (הקפאת ביציות/זרע). למעשה, אתה בודק אם בן/בת הזוג הייעודיים הם "אחראיים". לחלופין, הבחורה מומזנת לשאול על אורח החיים של הגבר, בדברים שעלולים לפגוע בפוריות/תפקוד, כגון עישון. אני לא חושב שיש מישהו שחולק על כך שזה לגיטימי.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

השרפה במבוא מודיעים צילום: כבאות והצלה לישראל, מחוז מרכז

רוצים לעזור? התגייסות לסיוע לנפגעי השרפות

קרא עוד