סגור

דחו חתונה בעקבות הקורונה: "מה שמחזק אותנו, שאנחנו יחד בזה"

דוד ושירה, היו אמורים להתחתן עוד לפני הפסח, בעקבות הנחיות משרד הבריאות, החליטו לאחר לבטים רבים לדחות את חתונתם. "תחושות מעורבות, שמחים שכבר לא בחוסר ודאות", הם אומרים, "אנשים אמרו לנו שיגיעו לחתונה כשתתקיים באנרגיות גדולות יותר, וזה עושה אותנו מאוד אופטימיים"

גלעד ארליך, חדשות כיפה
כט באדר התשפ
,
25 במרץ, 2020 20:55
דחו לימים טובים יותר

דחו לימים טובים יותרצילום: shutterstock

התפשטות נגיף הקורונה פוגעת באנשים ועסקים רבים, גם מבחינה כלכלית וגם במישורים אחרים. ישנם אנשים נוספים שנפגעים מאוד מהמצב, חלקם גם בפן הכלכלי, אבל בעיקר בפן הנפשי- רגשי, מדובר בזוגות שהיו אמורים להינשא בימים אלה.

נראה שהזוגות שהיו אמורים להינשא בתקופה זו בחרו בשלל פתרונות, שונים ומגוונים, להתמודד עם המצב. חלקם קיימו חתונה בשלבים, כך שלכל שלב של החתונה יגיע מעגל אחר מחייהם. חלקם קיימו את החתונה בחוג משתתפים קרוב, הכולל בעיקר את המשפחה ואולי החברים הקרובים. וחלקם, החליטו לבסוף לדחות את החתונה.

זוג מהסוג האחרון, דוד ושירה (שם בדוי), שהחליטו לדחות את חתונתם, מה היה שם בשלבי החששות, הלבטים בקרב המשפחה וביניהם, ולבסוף, ההחלטה?

דוד סטודנט, ושירה כבר עובדת במשרה חלקית, הם חברים כבר למעלה משנה והיו אמורים להתחתן לפני פסח, שניהם מאזור ירושלים והכירו דרך חברים משותפים.

הם אומרים שלא הבינו ישר שהשפעות נגיף הקורונה תגענה עד אליהם: "לא ידענו שזה יגיע עד החתונה, כל פעם צמצמנו ושינינו את הקונספט. בהתחלה, כשהיו את ההנחיות שאסרו על יותר ממאה איש להתכנס, אמרנו שנעשה בשלבים, מאה בכל פעם". בסוף הם נאלצו לצמצם לגמרי: "צמצמנו לאט לאט והבנו שזה בלתי אפשרי, כשהאפשרויות הן או לעשות חתונה של עשרה אנשים בחצר או לדחות".

הצטלמו כרגיל

אילוסטרציהצילום: shutterstock

האם היה ברור לכם שדוחים? "לא היה ברור לנו שדוחים, ישבנו עם ההורים ודיברנו הרבה בינינו, וחשבנו מה יהיה לנו הכי מתאים והכי נכון. יש פה הרבה שיקולים, גם חברתיים וגם מה הכי מתאים ונוח לנו בזמן הזה."

הם מוסיפים, "לשנינו חשוב שהחופה תהיה הדבר המרכזי באירוע ועליה רצינו שיהיה הדגש. כך שרצינו שהיא תהיה עם כמה יותר אנשים שישמחו איתנו. בשלב מסוים הבנו שגם אם זה יהיה מצומצם זה יסכן את המבוגרים במשפחה, וגם יש לנו אחים עם ילדים קטנים, המצב המורכב לא מאפשר להם אפילו לראות את סבא וסבתא שלהם בכדי לא לסכן אותם. כך שמבחינתנו ירדה גם האופציה של חתונה משפחתית מצומצמת".  ומדגישים, "בעיקר רצינו שהדור המבוגר יותר, סבא וסבתא, יזכו להשתתף איתנו בחופה".

כששאלנו את מי שתפו בדיונים ובמחשבות מלבד המשפחה הם אומרים: "שיתפנו את הרב שמחתן אותנו גם בלבטים. להפתעתנו, הוא אמר שיזרום איתנו עם כל החלטה שנקבל. ואמר שמחתן עכשיו כמה זוגות בהרכב של עשרים איש, וגם יצא לו עם זוגות אחרים  לדחות, כלומר כבר היה לו את הכל".

לגבי השאלה האם היה מעורב בשיקולים גם השיקול ההלכתי - מנהגי, הם אומרים, שבעיקרון זה עלה בדיונים והיה אחד מן השיקולים, אבל לבסוף השיקולים האחרים גברו על המנהג שלא דוחים חתונות.

מבחינת התחושות, "הן באמת מעורבות, מצד אחד יש הקלה מאוד גדולה שקיבלנו את ההחלטה ואנחנו כבר לא בחוסר וודאות, וממש מקווים שעד יוני שזה התאריך שקבענו הכל יהיה בסדר. ואם לא, כנראה שכן נקיים חופה מצומצמת כדי לא לדחות ולדחות"

"אין ספק, זו הייתה תקופה מטלטלת שלא יודעים מה קורה עם הרבה חוסר ודאות. שירה אף מוסיפה שגם היה הרבה בכי. ושמהרגע שצמצמו מתחת ל- 100 איש הם באמת היו בהלם. "לפני זה אפילו לא תיארנו לעצמו שזה יגיע עד כדי כך ואפילו צחקנו על זה עם בעל האולם".

"בסוף מה שמחזק אותנו זה שאנחנו ביחד בזה, מקבלים את ההחלטות בצורה שקולה ואחרי מחשבות והתלבטויות,  וגם כמובן המשפחות שלנו איתנו בזה ותומכות בכל החלטה שנקבל", הם מסיימים.

כשנשאלו איך הודיעו לחברים והקרובים על הדחייה, הם אומרים, שכמובן כולם שאלו כל הזמן מה יהיה ואם החליטו, ואחרי שהודיעו לכולם בהודעות, קיבלו תגובות מאוד מחזקות, "אנשים אמרו לנו שיגיעו לחתונה כשתתקיים באנרגיות גדולות יותר, וזה עושה אותנו מאוד אופטימיים".

25.03.2020

1. חבלי משיח (תלמיד זעיר )

בס"ד
אנו יודעים בעין גאולית שיש מצווה גדולה להתחתן דווקא תחת מצב כזה.
משה רבנו נולד שזוג החליט להתחתן דווקא במצב מבולבול כזה.
החתונה היא העיקר ולא האירוע.
הקב"ה מנקה מאיתנו את הקליפות מסביב ומזקק את העיקר
העיקר להקים בית בישראל
לבוא לליל הסדר כמשפחה. בשמחה רבה.

דווח על תגובה לא ראויה
25.03.2020

2. בישוב שלנו ערכו הערב חתונה מאוד מרגשת (יהודה)

באמפי הפתוח של הישוב בחוג מאוד מצומצם. לאחר מכן רכב החתן והכלה נסע בישוב בליווי שירים וניגונים וכולם יצאו למרפסות והריעו להם. הרבה יותר יפה ומרגש מחתונה באולם. ממז אין סיבה לדחות.

דווח על תגובה לא ראויה
26.03.2020

3. לצערי הם התבלבלו בין העיקר לטפל (רונן)

המנהג ההלכתי שלא דוחים חתונה לא הגיע משום מקום. הוא הגיע ממערכת הערכים ההלכתית ששמה את קדושת החיים מעל המתנות והשאו אוף, ו"ההפקה" של האירוע וכל השאר.
נכון, יש מצוה לשמח חתן וכלה, ובימים כתקנם יש אפילו ענין לערוך חתונות ברוב עם (במחינה הלכתית!) לשם חיזוק ופרסום ענין הנישואין.
אבל, כשזה מגיע לשאלה או חתונה קטנה וצנועה עכשיו או חתונה מפוארת בעתיד - התשובה הערכית היא כמו המנהג להתייחס לעיקר ולהתחתן בלא דחיה.
חבל שבאתר כיפה מעלים כזו כתבה שלא מבחינה בין עיקר לטפל

דווח על תגובה לא ראויה
26.03.2020

4. ממש מבין אותם (לוי)

בתקופה כזו מורכבת אפשר קצת לראות את התמונה הרחבה,ולנסות לא להיות ביקורתיים.
בטוח שעוברת עליהם תקופה לא פשוטה, ומאד יפה לראות את המשפחות תומכות בהחלטתם.
מאחל להם מזל טוב ורק שמחה

דווח על תגובה לא ראויה
26.03.2020

5. קצת פחות שיפוטיות (הדס)

מנסה לשים את עצמי במקומם ומתקשה לחשוב על סיטואציה כזו.. אין כאן מקום לשיפוטיות, לכל זוג וכל אחד יש את הזכות לעשות מה שמתאים לו במיוחד בתקופה כה מורכבת.
מזל טוב והרבה שמחה

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2020

6. איסור דחיית חתונה (פרי)

ושום מילה על האיסור לדחות חתונה, על היתרונות בחתונות פשוטות וצנועות, על העובדה שאם החופה העי חשובה היא תיערך.גם במעמד מניין, שום מילה על זוגות שלא דחו וקיימו חתונה כרגיל, מתוך הבנה שהדבר החשוב ביותר הוא להקים בית בעם ישראל ולא לחיות בחטא.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אביתר על רקע הנוף מזרחה צילום: אלעד הומינר, חדשות כיפה

"גדל פה דור של חלוצים" | אם ל-7 מספרת על המעבר מהגולן לאביתר

קרא עוד