רוצים להתחתן בספירת העומר? אולי בעתיד זה יהיה אפשרי

אחד ממנהגי האבלות המוכרים ביותר בימי ספירת העומר הוא האיסור להינשא. הרב קלמן פסח דוידסון יצא לחקור מתי התחיל המנהג, מהיכן, ובאילו תאריכים אפשר להתחתן למרות האיסור

חדשות כיפה הרב קלמן פסח דוידסון 08/05/23 12:08 יז באייר התשפג

רוצים להתחתן בספירת העומר? אולי בעתיד זה יהיה אפשרי
צילום: shutterstock

רבים נוהגים מנהגי אבלות במהלך ימי ספירת העומר, כאשר האיסור המוכר מכולם הוא האיסור להינשא בימים אלה. עם זאת, אם נכנסים לעובי הקורה, נראה כי המצב בפועל מורכב מבחינה הלכתית. ולכל מרימי הגבה - להלן ההסבר והסיבה מדוע אנו מתירים במקרים מסוימים להינשא גם בעיצומם של ימי העומר, וזאת על פי ההלכה.

האיסור לא להתחתן הוזכר לראשונה במאה ה-9

מנהגי האבלות של ספירת העומר ידועים ברובם לציבור הישראלי. המנהג המוכר יותר הוא האיסור להתחתן בתקופה שבין פסח לל"ג בעומר. מנהגי אבלות נוספים הם לא להסתפר, איסור להתגלח ועוד.  בתלמוד הבבלי, במסכת יבמות, מסופר כי בתקופה שבין פסח לשבועות נפטרו 12,000 זוגות מתלמידיו של רבי עקיבא, "מפני שלא נהגו כבוד זה בזה". המנהג שלא להתחתן בתקופה זאת הוזכר לראשונה בהקשר זה רק במאה ה-9, ע"י רב נטרונאי גאון, שציין שמדובר במנהג ולא באיסור.

הרי"ף, הרמב"ם והרא"ש, עליהם מסתמך השולחן ערוך בדרך כלל, לא התייחסו לדין הזה. עם זאת, רבי יוסף קארו בשולחן ערוך, קבע כי נוהגים מספר מנהגי אבלות ובהם האיסור להתחתן עד ל"ג בעומר. לפי המסורת, באותו יום פסקו תלמידיו של רבי עקיבא למות, כך שמנהגי האבלות פוסקים. לפי דעות אחרות, חלק ממנהגי האבלות נוהגים עד לשבועות. לאורך ההיסטוריה התגבשו כעשרה מנהגים שונים בקרב קהילות ישראל בהתייחס לימים בהם לא מתחתנים בעומר.

מדורת ל"ג בעומר בירושלים,

ל"ג בעומר, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הימים בהם אסור להתחתן בספירת העומר - המנהגים השונים

  1. מב' של פסח עד נץ החמה ביום ל"ד בעומר.
  2. מב' של פסח עד נץ החמה ביום ל"ד בעומר, אלא שמקילים בשני ימי ראש חודש אייר.
  3. מב' של פסח עד נץ החמה ביום ל"ג בעומר.
  4. מא' אייר עד נץ החמה של ג' סיון.
  5. מב' אייר עד ערב שבועות.
  6. מב' באייר עד כ"ט באייר.
  7. מפסח עד ערב שבועות.
  8. מפסח עד ערב שבועות, אלא שמקילים בשני ימי ראש חודש אייר.
  9. מפסח עד ראש חודש סיון.
  10. מפסח עד ראש חודש סיון, אלא שמקילים בשני ימי ראש חודש אייר.

גם מי שנוהג מנהגי אבלות, יכול להינשא בלא מעט מן הימים

אם נלביש את רשימת התאריכים על לוח השנה, נראה שנוצר מצב בו גם מי שנוהג מנהגי אבלות בתקופה זו, עדיין יכול להינשא בלא מעט מן הימים של הספירה. אם כך, התמונה ההלכתית אינה חד משמעית, בייחוד אם ניכנס לשאלות כגון: האם מדובר בזוג צעיר, שם ישנו שיקול המתייחס למצוות פרו ורבו, או שיש איזה צורך, למשל אם אחד מיקירהם יכול להגיע מחוץ לארץ רק בימי העומר.

הגיעה העת בה הרבנות הראשית תאפשר להינשא גם בימי העומר

שולחן ערוך קבע שלא מתחתנים בימי העומר, אך עינינו רואות שיש לא מעט מקרים בהם מותר להתחתן, וזאת אף מבלי להידרש לפילפולי הלכה, אלא בהימנעות מהחמרות מיותרות בלבד. כיום, ישנם מועדים שנוספו ללוח השנה היהודי-ישראלי, כמו יום העצמאות, יום שנקבע כיום שמחה, בו קהילות רבות נוהגות לומר הלל, ובהם ראוי בעיניי לפסוק שניתן להתחתן. הגיעה העת בה הרבנות הראשית תאפשר להינשא גם בימי העומר, כאשר הדבר מותר על פי ההלכה.

הכותב הוא ראש תחום הלכה בארגון חופות מבית השגחה פרטית.