מתי מתגלחים ולמה מדליקים מדורות? ל"ג בעומר תשפ"ג 2023

בכל ל"ג בעומר אלפי מדורות נדלקות ברחבי ישראל, וסביבן עם ישראל המציין את הילולת רבי שמעון בר יוחאי ואת תום ימי האבלות שנהגו בימי ספירת העומר | אלו מנהגים בטלים? מתי הספרדים והאשכנזים יכולים להתגלח? ומה עם שמחות וחתונות? | כל הפרטים

חדשות כיפה חדשות כיפה 07/05/23 16:08 טז באייר התשפג

מתי מתגלחים ולמה מדליקים מדורות? ל"ג בעומר תשפ"ג 2023
חוגגים ל"ג בעומר בתל אביב, צילום: Tomer Neuberg/Flash90

ל"ג בעומר בפתח: אלפי מדורות ידלקו מחר (ב') בכל רחבי הארץ לכבוד הילולת רבי שמעון בר יוחאי ולכבוד היום השלושים ושלושה במניין ספירת העומר, בו פסקו תלמידי רבי עקיבא מלמות. בתנ"ך ובגמרא ל"ג בעומר כלל אינו מוזכר, ולמעשה האזכור הראשון לל"ג בעומר הוא מתקופת הראשונים.

על פי המסורת ביום זה התרחשו מספר אירועים: נפסקה המגפה של מותם של תלמידי רבי עקיבא, זהו גם יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי. יש מי שאמרו שביום זה החל גם לרדת המן, כשבני ישראל היו במדבר. במהלך השנים התגבשו מספר מנהגים הנהוגים ביום זה, גשהבולטים שבהם הוא הדלקת מדורות ברחבי הארץ והילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון.

מנהגי ל"ג בעומר

הילולת רבי שמעון בר יוחאי

מאות אלפים נוהגים לפקוד את קברו של רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, בל"ג בעומר, יום פטירתו. כיוון שביום זה נפסקים מנהגי האבלות, נוהגים רבים לערוך במקום את טקס החלאקה, בו מספרים את שערותיו של ילד שהגיע לגיל שלוש.

ציון הרשב"י

ציון הרשב"י | צילום: David Cohen/Flash90

קריאה בספר הזוהר

דרשות רבות המיוחסות לרבי שמעון בר יוחאי, הוכנסו לספר הזוהר. עם התפשטות מנהגי ל"ג בעומר בגולה, בעקבות עליית חשיבותה של הילולת הרשב"י, נוצרה גם מסורת של קריאה בספר הקבלי.

הדלקת מדורות

ברחבי הארץ נוהגים להדליק מדורות. מקורו של מנהג זה בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בה היה נהוג להדליק משואות או נרות לזכר רשב"י ולזכר צדיקים אחרים. צריך לזכור לא לזהם את הסביבה ולהדליק רק במקומות המיועדים לכך. לתוך המדורות ניתן להכניס תפוחי אדמה או בטטות עטופים בנייר כסף, או להתפנק על שיפודי מרשמלו.

משחק בחץ וקשת

חץ וקשת היה כלי נשק נפוץ בימיו של בר-כוכבא. לפי המסורת בל"ג בעומר חל מפנה מכריע בקרבות נגד הרומאים לטובת בר כוכבא, ומכאן מקורו של המנהג לתת לילדים לשחק בחץ וקשת. רק בזהירות.

חוגגים ל"ג בעומר עם חץ וקשת

חוגגים ל"ג בעומר עם חץ וקשת צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הפסקת מנהגי האבלות

רבים נוהגים להפסיק את מנהגי האבלות של ספירת העומר בל"ג בעומר, או בצאתו. זאת כיוון שעל פי המסורת ביום זה הפסיקו תלמידי רבי עקיבא למות.

מוזיקה

הרב יעקב אריאל פסק כי מותר לשמוע שירים שאינם מביאים לריקודים ומחולות והגדיר זאת דרך הסולמות: סולם מינור – מותר. סולם מז'ור – בעיה. לשומעים מוזיקה בספירת העומר כדאי לשמוע מוזיקת קודש (חסידי, עברי) שקטה שפורטת על נימי הנשמה ובזכות כך נתעלה כולנו.

חתונה 

בספירת העומר ספרדים נהגו שלא להתחתן עד ל"ג בעומר כולל. אצל האשכנזים יש מנהגים שונים. יש שמתחתנים מל"ג בעומר ואילך. יש שלא מתחתנים מר"ח אייר ועד שבועות ויש שמתחתנים מר"ח סיון ואילך.

נישואין | צילום: shutterstock

תספורת וגילוח

בימי ספירת העומר נוהגים שלא להתגלח ולהסתפר, למעט ראש חודש אייר ויום העצמאות. עדות האשכנזים נהגו להתגלח ביום ל"ג בעומר עצמו, כלומר ביום שלישי, ואילו עדות הספרדים נהגו להמתין ליום ל"ד בעומר, כלומר ביום רביעי.