סגור

הרב סתיו לכיפה: "אין שום היתר לעבור על איסורים גם בשעת דחק"

רבה של שוהם הרב דוד סתיו מדגיש כי נשים גם בתקופה זו מחויבות ללכת למקווה: " אין שום בעיה שנשים תלכנה למקווה, המקוואות מפוקחות ונקיות". ומוסיף כי על משרד הבריאות לפקח על המקוואות ביתר שאת

עדיאל שביט, חדשות כיפה
כו באדר התשפ
,
22 במרץ, 2020 18:45

צילום: פלאש 90

מאז ההנחיות של משרד הבריאות כנגד התפשטות נגיף הקורונה, נוצרות סוגיות הלכתיות רבות שעומדות בסימן שאלה. הסוגיה הבוערת ביותר היא טבילת נשים במקווה. נשים רבות הרוצות להמשיך ולקיים את המצווה חוששות מהדבקה לנגיף ומקשות לדעת את סדרי העדיפויות בנושא האם לטבול או להישאר בבית. הרב דוד סתיו התראיין לכיפה כדי להתייחס לנושא ולתת סדר בדברים.

"אני רוצה להדגיש שיש שני עקרונות שהם אינם ניתנים לוויכוח: נתון אחד- אין שום היתר לעבור לא על איסור דאורייתא ולא על איסור דרבנן גם בשעת דחק, לא עוברים על איסורים. אין היתר לאיזושהי פעולה שהשולחן ערוך אוסר, והיא הופכת להיות מותרת כי המציאות פרובלמטית" מסביר הרב באופן נחרץ. "נתון שני- מרבית המקוואות, אם לא כולן, מפוקחות מכותרות ונקיות. ולכן ברמה העקרונית אין שום בעיה שנשים תלכנה למקווה, כמובן שיש להקפיד על כללי החיטוי והניקיון. ההוראות של משרד הבריאות הן מאוד ברורות בעניין, לכן לא אמורה להיות מניעה".

הרב ממשי בפנייה לנשים שחוששות מהדבקה: "נכון, רצוי שנשים תעשינה את ההכנות לטבילה בבית כדי שלא ישתהו זמן רב במקווה. להביא את הציוד שלהן מהבית, כדי שלא יהיה מגע עם נשים אחרות במקווה. אין סיבה לחשוש ולהטיל דופי במקוואות, אם יש מקומות שנדרשים בדיקה אז שיבדקו אותם. אין סיבה להגיד משהו גורף נגד המקוואות, הן ראויות ומפוקחות ואפשר לטבול בהם".

מה בדבר המקווה נשים שנסגר על ידי משרד הבריאות באפרת? זה יוצר חשש

"זו הוא מקרה של מקווה בודד, יש עוד מאות מקוואות בארץ, אבל זהו מקרה אחד ואין בעקבות המקרה הזה להטיל דופי ביתר המקוואות. באותו המקרה נתגלה שם בעיה אז באמת צרי לסגור אותו ועכשיו יחטאו אותו. אסור שנכנס להיסטריה בנושא הזה, זה מקרה יחיד כל היתר מדובר במקומות מפוקחים". 

הרב חוזר ומדגיש כי מצוות הטבילה היא חשובה ואין לבטלה: "טהרת המשפחה היא מיסודי הקיום של המשפחה היהודית במשך דורות, וגם כשהיה קשה ופעמים רבות היה קשה, בנות ישראל הקפידו על המצווה הזו הקפדה יתרה. אין סיבה לשנות את זה".  לדעת הרב משרד הבריאות צריך לבוא אל המקוואות ולסייע בפיקוח עליהן: "צריך שמשרד הבריאות יפקח ביתר שאת על המקוואות בימים אלה, ולוודא שהרגישויות המוצדקות של הנשים תשמרנה. אנו נקרא למשרד לבוא יותר ולפקח יותר ולראות שהוראות המשרד אכן מבוצעות, לוודא שגם הבלניות יודעות ומקיימות את ההנחיות בלי לעגל פינות. מעבר לזה אין בעיה בטבילה במקווה".

מה יהיה במקרה ובו תהיה הוראה לעוצר ולאנשים יהיה איסור לצאת מהבית האם עדיין יהיה ובה לצאת ולטבול?

"אני מקווה שלא נגיע לזה, במידה ונגיע- דיה לצרה בשעתה".        

22.03.2020

1. אפשר לטבול בים או במקורות מים טבעיים אחרים. (טבלנית)

דווח על תגובה לא ראויה
23.03.2020

2. קשקושי הבל כולם (טוביה )

שום מקווה לא יעזור לנבחרי בלוק הימין שהפילו את בוחריהם לעוני ומחסור
הלכו אחר הביבי ויהבלו יחד עימו
ממש הבלים הכל הבל
מיים עוזרים כמו הקוקו של הסרפן
ראו כמה חרדים באמריקה זילזלו בהוראות הבריאות ונפלו לתהום ממנה אין חזרה

דווח על תגובה לא ראויה
23.03.2020

3. 2 - אולי טבלנית אבל הלכה בספק, ואת הוראות משרד הבריאות בוודאי שלא. נא לא "לפסוק" בחוסר אחריות! (ההוראות אוסרות הליכה לחופים ולא כל מקור מים טבעי כשר לטבילת )

דווח על תגובה לא ראויה
29.03.2020

4. הגברים הדתיים דואגים טוב לעצמם.. (לילי)

בתור אשה דתית בתקופה שהתחילה הקורונה הלכתי בלית ברירה פעם אחת לטבול. המקווה היה מלוכלך עם שערות צפות על המים. גם ביום רגיל המקווה לא נקי מי יודע מה. הפתרון שלי לאחר הטבילה כדי להמנע מהטבילה הבאה היה ללכת לרופא נשים ולבקש כדורים למניעת המחזור החודשי. בנות תדאגו לעצמכם כי הגברים האינטרסנטים שלכן לא יבואו לחטא לכן את המקווה.

דווח על תגובה לא ראויה
30.03.2020

5. קודם תחשוב ואז תדבר. לחכות שבועיים בבידוד לזוג ואז לטבול! (מי שמקל בכל הפסיקות מחפש "להחמיר"?)

הציבור הדתי חייב צהובון משלו? ורב שמצהיב את כל האווירה בארץ?

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2020

6. המציאו את הטומאה המדומיינת וסבלים מזה (תמר)

אפילו הקורונה לא מצליחה את הנשים להגיד טפו על הטבילה. אם היו אומרים היתה נחשבת לבסוף לגזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה. אבל הציבור מעדיף להיכנע ולסבול.

דווח על תגובה לא ראויה
04.04.2020

7. מה אתה עושה כשבעלך משאיר אותך לאישה אחרת? (אפרת מירי לובי דדון)

בעלי ואני נשואים כבר 7 שנים. היינו נשואים באושר עם שני ילדים, במשך החודש האחרון התחלתי לשים לב להתנהגות מוזרה ממנו וכמה שבועות אחר כך גיליתי שבעלי רואה מישהו. הוא התחיל לחזור מאוחר מהעבודה, כמעט ולא היה אכפת ממני או מהילדים, לפעמים הוא יוצא ואפילו לא חוזר הביתה במשך 2-3 יום. עשיתי כל מה שיכולתי כדי לתקן את הבעיה הזו אבל הכל היה לשווא, הייתי מודאגת מאוד והייתי זקוקה לעזרה כשגלישה באינטרנט באחד הימים נתקלתי באתר שהציע כי ד"ר איגבינוביה יכול לעזור בפתרון בעיות זוגיות, שחזור מערכות יחסים שבורות ו וכך הלאה אז הרגשתי שאני צריך לנסות אותו, אז יצרתי איתו קשר והוא עשה לי כישוף רק יומיים בעלי בא אלי והתנצל על העוולות שהוא עשה ומבטיח לא לעשות את זה שוב מאז ומאז הכל יש חזר לקדמותו. אני ומשפחתי שוב חיים יחד בשמחה .. הכל בזכות ד"ר איגבינוביה. אם אתה זקוק לגלשן כישוף שיכול להעביר כישוף שעובד באמת, אני מציע לך לפנות אליו. הוא לא יאכזב אותך. זה הדואר האלקטרוני שלו: doctorigbinovia93@gmail.com או WhatsApp / viber +2348144480786 לקחת דברים כמובנים מאליהם וזה ייקח מכם

דווח על תגובה לא ראויה
04.04.2020

8. רבני האפיקומן תתיצבו באומץ כשליחי ציבור נאמנים ומסורים , וקבלו החלטות לא נורמליות בימים לא נורמלים אלו כל עוד שאיין בהם סכנה לבריאות ונפש הציבור !! (בן הארץ!)

רבנים כאפיקומנים הם !!!
כי בימים לא נורמלים וטרופים אלו , שמטריפים את דעתם של רבים ואת בריאותנו !!!
חשוב שרבני האפיקומן יצאו מתוך הקיבעון והנורמליות שלהם !
ויהיו מספיק אמיצים לקבל גם כן החלטות לא נורמליות בימים לא נורמלים אלו !!!
כי יש לאפשר לציבור לערוך סדר באמצאות הוידאו , כמו ווטסאפ ושיחות ועידה ואחרים , כי אחרת חוטאים הרבנים לכל הרעיון של ליל הסדר , ולכלל החשוב של פיקוח הנפש !!!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

דניאל זמיר צילום: עידו איז'ק יחצ

בשומרון סרבו להעלות זמר בעל נטיה מינית לתורה | הרב אליהו: "ודאי שיכול"

קרא עוד