71 דברים שלא ידעתם על מדינת ישראל

מדינת ישראל רצופה רבדים שונים, הנוגעים לתחומים רבים ושונים, אם זה בהיסטוריה שלנו, בכלכלה, בביטחון, בתרבות ובמאות ענפים שונים. לכבוד יום העצמאות ה-71 אנחנו מגישים לכם 71 עובדות, מפתיעות, מסקרנות, מעניינות והזויות - על מדינת ישראל. חג שמח!

חדשות כיפה יהונתן קליין, חדשות כיפה 08/05/19 21:49 ג באייר התשעט

71 דברים שלא ידעתם על מדינת ישראל
71 עובדות על מדינת ישראל, צילום: סטודיו כיפה

היסטוריה

1. בשנת 1299 הסתיים שלטון הצלבנים בארץ ישראל ונעלמה 'ממלכת ירושלים' שהחזיקה מעמד 200 שנה. עם זאת, התואר 'מלך ירושלים', שהראשון להחזיק בו היה בלדווין הראשון, מלך ירושלים, המשיך לעבור בירושה, וכיום מי שמחזיק בו הוא מלך ספרד, פליפה השישי, שבין תאריו הרבים מאוד הוא גם 'מלך ירושלים'.

2. בית הקברות היהודי בהר הזיתים הוא בית הקברות העתיק ביותר בעולם שעדיין נמצא בשימוש. יש בו קברים מימי הבית השני וככל הנראה אף קודם לכך.

3. גובהו המקורי של הכותל המערבי, חומת הר הבית שנבנתה בימי הורדוס, הוא כ-32 מטרים. הכותל בנוי מ-45 נדבכים, אך רק 28 מהם גלויים, ו-17 עדיין שקועים באדמה. למעשה, רק השליש התחתון של הקיר הנראה כיום ברחבת התפילה הוא מימי הורדוס, מעליו יש שיפוץ מימי האומיים, ששלטו בארץ במאה השמינית, ומעליו שיפוץ מוסלמי מתחילת המאה ה-20.

4. כיפת הסלע בהר הבית (המכונה גם כיפת הזהב), הניצבת במקום בו היה קודש הקודשים של בית המקדש, כלל איננה מסגד, אלא מבנה מונומנטלי. מסגד אל אקצה נמצא בקצה הר הבית, והמתפללים בו פונים לעבר מכה ומפנים את אחוריהם אל כיפת הסלע ומקום המקדש היהודי. בתקופה הצלבנית התנוסס צלב בראש הכיפה, במקום הסהר המוסלמי.

5. הזיהוי של סמל המגן דוד עם היהדות החל בימי הביניים. הדגל הראשון בעל המגן דוד הונף ככל הנראה בשנת 1354, אז העניק הקיסר קארל הרביעי ליהודי פראג את הזכות להניף דגל, והם בחרו בדגל בעל סמל המגן דוד.

דגל ישראל

דגל ישראלצילום: shutterstock

6. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהצליחה להחיות שפה מתה ולהשתמש בה כשפה לאומית.

7. הפעם הראשונה בה הונף דגל ישראל היתה בחגיגות שלוש שנים למושבה ראשון לציון, בשנת 1885. שם הניף אותו ישראל בלקינד, מאנשי תנועת ביל"ו, אותו הכין יחד עם פאני מאירוביץ'. בלקינד מתאר את הדגל שהכין: "יריעת אריג לבנה: שתיים-שתיים רצועות של תכלת משני קצותיה דוגמת הטלית שלנו ומגן דוד של תכלת באמצע". במקביל, דווח על שימוש בדגל בעל שני פסים ומגן דוד גם במסיבה לרגל יום ההולדת ה-100 של משה מונטיפיורי, שנה קודם לכן.

8. סמל המדינה עוצב על ידי האחים מקסים וגבריאל שמיר. מקובל לחשוב כי הסמל עוצב בהשראת הפסוקים מספר זכריה, פרק ד': "ראיתי והנה מנורת זהב כולה וגֻלּה על ראשה ושבעה נרותיה עליה... ושנים זיתים עליה אחד מימין הגֻלּה ואחד על שמאלה". אך בראיון שהעניקו האחרים שמיר בשנת 1949 הם לא הזכירו כלל את הפסוק כמקור השראה עבורם.

9. נשיא המדינה הראשון, חיים וייצמן. לא חתום על מגילת העצמאות. הוא שהה באותו הזמן בארצות הברית, אך נטען כי לאחר שחזר סירב לחתום על המגילה, מאחר ושמו של ראש הממשלה בן גוריון מופיע ראשון בין החותמים, בניגוד לשאר החותמים על המגילה ששמותיהם מופיעים על פי הא'-ב'.

10. גדולי האומה וכן ראשי הממשלות, הנשיאים, יושבי ראש הכנסת ורעיותיהם, נקברים מאז קום המדינה בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. אולם במקור, בשנות ה-30, הוחלט בקרן הקיימת לישראל, על פי הצעתו של מנחם אוסישקין, מראשי הציונות, להקים את 'הפנתיאון הלאומי', בו ייקברו מנהיגי הציונות ובהמשך המדינה, במערת ניקנור, בהר הצופים. התכנית נגנזה לאחר קום המדינה, כאשר הר הצופים הפך למובלעת ירדנית, וה'פנתיאון הלאומי' הוקם בהר הרצל. במערת ניקנור קבורים יהודה לייב פינסקר ומנחם אוסישקין בעצמו.

11. בשנת 1927 הוקם בחצי האי קרים בברית המועצות (כיום שטח אוקראיני הכבוש בידי רוסיה) קיבוץ בשם וויו נובה, שפירוש שמו בשפת האספרנטו 'דרך חדשה'. הקיבוץ הוקם על ידי יורדים מארץ ישראל שהתאכזבו מהציונות הקומוניסטית. בוויו נובה התקיימו חיי הקיבוץ המוכרים מארץ ישראל, כמו חדר אוכל, בית ילדים וערבי הווי ומורשת בעברית. בשנת 1935 הפך הקיבוץ לקולחוז, התיישבות חקלאית סובייטית, ובמלחמת העולם השנייה חוסל על ידי הנאצים.

12. לפני קום המדינה, היתה התלבטות כיצד תיקרא המדינה החדשה, ומלבד השם "ישראל" עלו הצעות לקרוא לה 'יהודה', 'צבר', 'ציון', ו'עבר'.

13. השם 'תל-אביב' מופיע בספר יחזקאל: "ואבוא אל הגולה תל אביב היושבים על נהר כבר" (יחזקאל ג' ט"ו), והוא ככל הנראה שמו של יישוב שהקימו גולי בבל. עם תרגום ספרו של הרצל 'אלטנוילנד', שהוא רומן אוטופי המתאר כיצד תיראה מדינת היהודים שתקום בארץ ישראל (ותיאורים רבים המופיעים בו אכן התגשמו בפועל, 50 שנה אחרי שנכתבו), שתרגום שמו מילולית הוא 'ארץ ישנה-חדשה', קרא לו מתרגם הספר, נחום סוקולוב, בשם 'תל-אביב', הלקוח מהפסוק ביחזקאל, כאשר 'תל' הוא מקום ובו עתיקות, ו'אביב' מסמל את ההתחדשות. 
עם קריאת שמה של תל אביב, על ידי מנחם שינקין, נלקח השם משמו של הספר, ולמעשה מן הפסוק ביחזקאל.

תל אביב

תל אביבצילום: shutterstock

גיאוגרפיה וטבע

14. בתל אביב יש שלושה רחובות על שמו של המשורר הלאומי, חיים נחמן ביאליק. רחוב ביאליק, שדרות ח"ן - ראשי תבות חיים נחמן, וסמטת 'אלוף בצלות', על שם סיפורו של ביאליק 'אלוף בצלות ואלוף שום'. גם העיר קרית ביאליק קרויה על שמו, וכן רחובות רבים ברחבי הארץ.

15. שם הרחוב הנפוץ ביותר בישראל הוא רחוב "הזית" שקיים ב-124 רשויות.

16. ים המלח נושא בתואר האגם הנמוך בעולם. אך מסתבר שגם הכינרת מחזיקה בשיא דומה, והיא מאגר המים המתוקים הנמוך בעולם.

17. מדבר יהודה נחשב למדבר הקטן בעולם. למעשה, הוא איננו מדבר רגיל, השייך לרצועת המדבריות העולמית, כמו מדבריות מצרים או הסהרה, לדוגמא, אלא 'מדבר בצל הגשם'; תופעת טבע מטאורלוגית, המתארת מדבר שנוצר למרגלות רכס הרים גשום, ומצוי עמו בפעילות גומלין.

18. דרך ישראל עוברים בכל שנה חצי מיליארד עופות נודדים, באביב ובסתיו. מדובר בשיא עולמי בפער גדול ממדינות אחרות.

עופות נודדים בכינרת

עופות נודדים בכינרת צילום: אבי אריש רשות הכינרת

19. הציפור הלאומית הרשמית של ישראל היא הדוכיפת, אשר נבחרה בשנת 2008, במסגרת חגיגות ה-60 לישראל. הפרח הרשמי של ישראל הוא הכלנית, שנבחרה בשנת 2013.

20. ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה מספר העצים הולך ועולה. הדבר מתאפשר בזכות הנטיעות והייעור שמקיימת הקרן הקיימת לישראל, למעשה כבר למעלה ממאה שנים.

21. בשנות החמישים הוקם המוביל הארצי, שהוביל מים מהכנרת למרכז, והכנרת היוותה אז את מקור מי השתיה העיקרי של תושבי המדינה. כיום מספקת הכנרת כ-2% בלבד מאספקת המים במדינת ישראל, כאשר רוב המים מגיעים כיום אל הצרכנים ממפעלי ההתפלה השונים.

תחבורה

22. תחנת הרכבת 'חיפה מזרח', שהוקמה בשנת 1904 ופעלה עד שנות ה-90 של המאה ה-20, היא תחנת הרכבת היחידה בעולם ממנה יצאו רכבות לשלוש יבשות: בתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל יצאו מהתחנה רכבות ישירות למצרים שבאפריקה, לסוריה שבאסיה ולאיסטנבול שבאירופה. כיום משמשת התחנה כמוזיאון של רכבת ישראל.

23. הכרמלית בחיפה מחזיקה בשיא 'קו הרכבת התחתית הקצר בעולם', עם 6 תחנות בלבד, אולם היא כלל אינה רכבת, אלא 'פוניקלור' - הינע המשמש במדרונות הרים (כמו בכרמל, בו היא נמצאת) ופועל על עיקרון של שיווי משקל, כאשר משקל הקרון היורד מושך כלפי מעלה את הקרון העולה וחוזר חלילה. הקרונות עצמם אינם ממונעים, בניגוד לרכבת אותה נושא קטר, אלא הכבל ממונע, והמנועים המפעילים אותו נמצאים בתחנות הקצה, בדומה לרכבל. הפוניקלור נפוץ בעולם בעיקר בהרים הרריות ובאתרי סקי ותיירות בהרים.

הכרמלית בחיפה

הכרמלית בחיפהצילום: shutterstock

24. החל משנות ה-80, לאחר חתימת הסכם השלום עם מצרים, הופעל קו אוטובוס על ידי חברת אגד (ובהמשך על ידי חברת דן), שמספרו היה 100, אשר נסע בין תל אביב לקהיר, בירת מצרים (כונה גם "קו השלום"). הקו הופעל מתוקף הסכמים שנבעו מהסכם השלום בין ישראל למצרים, אך הוא לא היה רווחי, ולאחר ניסיון לחדשו בשנות ה-90 הוא בוטל סופית.

25. הכבישים במדינת ישראל ממוספרים על פי הגיון פנימי, כאשר הכבישים הנעים מצפון לדרום ולהיפך (האנכיים) נושאים מספרים זוגיים (כמו כביש 2, כביש 6, כביש 90), ואילו הכבישים ממזרח למערב ולהיפך (האופקיים) נושאים מספרים אי-זוגיים (כמו כביש 1, כביש 3, כביש 5).

 

פוליטיקה, ממשל ודתות

26. מבין כל הדמוקרטיות בעולם, רק לשלוש אין חוקה מוסדרת. בריטניה, ניו זילנד וישראל.

27. בישראל כיהנו מאז הקמת 12 ראשי הממשלות, אולם אף אחד מהם לא סיים את תפקידו (או תפקידה) במועד שנקבע מראש לפי החוק. דוד בן-גוריון (פעמיים), משה שרת, גולדה מאיר, מנחם בגין, אהוד ברק ואהוד אולמרט התפטרו, לוי אשכול נפטר טרם סיום כהונתו, אריאל שרון לקה בשבץ במהלך כהונתו, כהונתם של יצחק שמיר (פעמיים) ובנימין נתניהו (פעם 1) התקצרה בשל הקדמת הבחירות, שלאחריהן לא המשיכו לכהן בתפקיד, שמעון פרס כיהן בממשלת הרוטציה והעביר את התפקיד ליצחק שמיר בקדנציה הראשונה, והקדים את הבחירות בקדנציה השנייה ויצחק רבין הקדים את הבחירות בקדנציה הראשונה ונרצח כשנה לפני סיום כהונתו השנייה.

28. דוד בן גוריון כיהן כראש הממשלה 13 שנים ו-127 ימים, תקופת הכהונה הארוכה ביותר מבין ראשי הממשלה. בעוד חודשיים ושבוע, ב-20 ביולי 2019, יעקוף אותו בנימין נתניהו באורך תקופת הכהונה. נתניהו כבר עקף, בשנת 2017, את בן גוריון בכהונה הרצופה הארוכה ביותר, כאשר הוא מכהן ברציפות כבר יותר מ-10 שנים, ואילו בן גוריון כיהן ברציפות כשמונה שנים.

29. בשנת 1999 אירע בכנסת מקרה הזוי במיוחד, כאשר אדם בשם זלמן וינדר (שכונה זלמן שושי), התקשר ליו"ר הכנסת, אברהם בורג, והודיע, תוך שהוא מתחזה לרופא, כי ח"כ אמנון רובינשטיין נפטר. בורג הודיע על כך במליאה ולאחר מכן נישאו במליאה הספדים לרובינשטיין. אך רובינשטיין כלל לא מת (והוא חי עד היום) אלא רק אושפז בבית חולים.

משכן הכנסת

משכן הכנסתצילום: Hadas Parush/Flash90

30. הח"כ הצעיר ביותר שכיהן בכנסת הוא משה ניסים, לימים שר, שנבחר לכנסת עוד לפני שהגיע לגיל 25.

31. מלבד היהדות, הנצרות והאסלאם, ישראל מקודשת גם לדת הבהאית. העיר הקדושה ביותר לבאהיים היא עכו, בה חי ופעל מירזא חוסיין עלי, המנהיג הגדול של הדת, במאה ה-19, וובתפילתם הם פונים אליה. גם חיפה מקודשת לבהאיים, כיוון שהר הכרמל זוהה על ידי מייסד הדת, עלי מוחמד שיראזי, כהר ציון התנ"כי. בעתיד אמור להיבנות בחיפה מקדש בהאיי גדול, בנוסף לגנים הבהאיים המפורסמים. עם זאת, בישראל חיים פחות מאלף מאמינים בהאיים, ורוב מאמיני הדת חיים בהודו ובאיראן.

צבא וביטחון

32. ישראל היא המדינה היחידה בעולם - יחד עם צפון קוריאה, ועם שוודיה בה הנושא אינו נאכף בפועל -  המחייבת נשים להתגייס לצבא.

33. ההוצאה הגבוהה ביותר של מדינת ישראל היא על ביטחון (72.8 מיליארד שקלים בשנה, נכון ל-2018, כולל הסיוע האמריקני), אחריה חינוך (64 מיליארד שקלים), תשלומי הביטוח הלאומי (כ-47 מיליארד שקלים) ובריאות (כ-40 מיליארד שקלים).

34. ישראל היא אחת מארבע מדינות בעולם בלבד, יחד עם רוסיה, ארה"ב וסין, שבבעלותן לוויין המשמש לריגול

35. ישראל היא אחת מתשע מדינות בלבד אשר ברשותן נשק גרעיני. עם זאת, ישראל מעולם לא אישרה במפורש את היותה בעלת יכולת כזו. על פי פרסומים זרים יש לישראל בין 100 ל-200 ראשי נפץ גרעיניים. שאר המדינות בעלות נשק גרעיני: ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת, הודו, פקיסטן וקוריאה הצפונית.

חיילות דתיות

חיילות דתיותצילום: אור תורה סטון

36. ישראל היא המדינה היחידה בהיסטוריה העולמית שהפציצה כור גרעיני. למעשה היא הפציצה אפילו שניים. את הכור בעיראק בשנת 1981 ואת הכור בסוריה בשנת 2007.

כלכלה וחברה

37. בשנת 1952, ארבע שנים לאחר קום המדינה, חתמה ישראל על הסכם השילומים עם ממשלת גרמניה, במסגרתו העבירה הממשלה הגרמנית סכומי עתק למדינה ולניצולי השואה, כפיצוי על העוולות שנגרמו לעם היהודי בתקופת שלטון הנאצים בגרמניה. ההסכם זכה למתקפות חסרות תקדים בארץ ובעולם, אך ככל הנראה הכספים סייעו למדינה הצעירה לשרוד את שנותיה הראשונות והקשות. בסך הכל העבירה גרמניה לישראל למעלה משלושה מילארד דולר, ויותר מ-70 מיליארד דולרים עבור 800 אלף ניצולי שואה יהודים בכ-90 מדינות ברחבי העולם.

38. ישראל היא אחת מחמש מדינות בלבד הדואגות שעל שטרי הכסף שלהן יהיו סימנים מיוחדים לזיהוי על ידי עוורים. יחד עם רוסיה, קנדה, הודו וסין.

39. על כל שטר כסף בישראל מוטבעים חוט מתכת, סימן מים, צבעים מתחלפים ואלמנטים נוספים שנועדו למנוע את זיופו.

40. על אף המאבק בזיופים, על פי נתוני בנק ישראל, במחזור הכספים המזומן בישראל מסתובבים כמיליארד שקלים מזויפים. 

מס אחיד או כל אחד לפי רצונו? אילוסטרציה: כסף

שטרות ישראלייםצילום: פלאש 90

41. תנובת החלב הממוצעת של הפרה הישראלית היא הגבוהה בעולם, ועומדת על  למעלה מ-11 אלף ליטר בשנה, כפול מתנובות החלב של המדינות המפותחות באירופה. בשנת 2007 חתמה מדינת ישראל על הסכם עם סין, על פיו מועצת החלב התחייבה לגלות לסינים את הסודות המקצועיים הישראליים, במטרה להעלות את תפוקת החלב הסינית ב-70 אחוזים.

42. ישראל היא יצואנית היהלומים המלוטשים הגדולה בעולם.

43. בשנות השישים התקיים חרם כלכלי על ישראל, שקודם על ידי המדינות הערביות, שמנע ממחברות פרטיות רבות ברחבי העולם להשקיע ולסחור עם ישראל ובישראל. בניסיון לפרוץ את החרם הערבי, פתחו יהודי ארה״ב בחרם נגדי על חברת קוקה-קולה, שהיתה שותפה לחרם, אם כי לא באופן מוצהר. הקהילה היהודית החרימה את מוצרי החברה, ובתי עסק יהודיים בארה"ב ניתקו את הקשרים העסקיים שלהם עמה. במקביל, הציפו יהודים את משרדי החברה במאות מכתבים ושיחות טלפון שדרשו את הפסקת החרם על ישראל.
כאמור, קוקה-קולה מעולם לא הכריזה רשמית על השתתפותה בחרם, ואת התעלמותה מהשוק הישראלי תירצה בחוסר כדאיות כלכלי, החרם של הקהילה היהודית בארה״ב פעל, ובשנת 1966 הכריזה החברה על החלטתה לפתוח מפעל לייצור משקאות בישראל.

44. על פי נתוני ה-OECD, ישראל מובילה במספר הילדים למשפחה במערב. ממוצע מספר הילדים לכל אם ישראלית עומד על 3.1, הגבוה ביותר במדינות OECD ב-2016. בצמרת הערים הפוריות ביותר בישראל נמצאת מודיעין עילית, עם 7.59 ילדים בממוצע לאישה אחת. 

תרבות וספורט

45. 12 ישראלים זכו בפרס נובל היוקרתי מאז קום המדינה, הראשון שבהם היה הסופר ש"י עגנון בשנת 1966. עם זאת, היחיד מביניהם שזכה בפרס לבדו, ולא במשותף עם אף אחד, הוא הכימאי דן שכטמן, שזכה בפרס נובל לכימיה ב-2011 (ובהמשך התמודד לנשיאות המדינה, בשנת 2014).

46. לאחר זכייתו של עגנון בפרס נובל, הפכה עיריית ירושלים את הרחוב בו התגורר עגנון, בשכונת תלפיות בעיר (ובו קיים עד היום מוזיאון בית ש" עגנון), לחד-סיטרי, במטרה להפחית את תנועת המכוניות בו. כמו כן, הוצב שלט בכניסה לרחוב "נא לשמור על השקט, סופר במלאכתו".

47. מאז שנת 1964, הגיעו 10 סרטים ישראליים למועמדות לסרט הזר הטוב ביותר בפרס האוסקר, הפרס הקולנועי החשוב בעולם. אף אחד מהם לא זכה. עם זאת, במהלך השנים זכו 3 יוצרים ישראליים בפרס האוסקר בקטגוריות שונות עם סרטים זרים. האחרון שבהם ממש השנה.

48. הכדורגל הוא ענף הספורט הפופולרי בישראל. ישראל העפילה לאליפות העולם פעם אחת, בשנת 1970, ומעולם לא העפילה לאליפות אירופה. אך עד 1991 שיחקה בכלל במסגרות של אסיה, ושם אף זכתה באליפות היבשת פעם אחת, בשנת 1964. אך יש לזכור כי מדינות רבות באסיה, בעיקר המוסלמיות, סירבו להופיע למשחקים נגד נבחרת ישראל, מה שהקל את דרכה של הנבחרת ושל הקבוצות הישראליות במפעלי הכדורגל ביבשת.

"טובחים בפלסטינים" | נבחרת ישראל בכדורגל

נבחרת ישראל בכדורגלצילום: פלאש 90

49. שיטת ה'פנדלים', בעיטות הכרעה מ-11 מטר, הנהוגה כיום בכדורגל העולמי כולו, הגיעה כתוצאה ממשחק של נבחרת ישראל. באולימפיאדת מקסיקו (1968) פגשה הנבחרת ברבע הגמר את בולגריה. המשחק הסתיים בתיקו, אך באותם ימים לא הונהגה עדיין שיטה להכרעת משחקים שהסתיימו כך, ובהתאם לתקנון האולימפי דאז נערכה הגרלה. יו"ר הוועד האולימפי הסיר את כובע הקש הלבן שלו, והכניס לתוכו שני פתקים שעליהם נכתבו שמות הנבחרות. השופט שלף את הפתק של נבחרת בולגריה, ובישראל התעורר זעם רב על כך שהפסידה הזדמנות היסטורית בגלל הגרלה. לאחר מכן נקבע כי משחקים המסתיימים בשוויון יוכרעו בפנדלים.    

50. המדליה האולימפית הראשונה בה זכתה ישראל היתה מדליית כסף בג'ודו, באולימפיאדת 1992. בסך הכל יש לישראל 9 מדליות אולימפיות: 5 בג'ודו, 3 בגלישה ואחת בשיט קיאקים, כאשר הגולש גל פרידמן הוא היחיד שזכה בשתי מדליות אולימפיות, אחת בארד ואחת בזהב, מדליית הזהב היחידה של ישראל. 

51. במקור, מדי קבוצת מכבי תל אביב בצבעים כחול- לבן. בשנת 1942 הוחלט כי החולצות יוחלפו לצבע צהוב, לאות הזדהות עם יהודי אירופה שנאלצו אז לשאת את הטלאי הצהוב.

חוקים ושיאים

52. בישראל נשברו מספר שיאי גינס הזויים במיוחד, כמו שרשרת עטיפות המסטיק הארוכה בעולם, סוס הנדנדה הכי גדול בעולם, השפם הכי ארוך בעולם, הכי הרבה אנשים שביצעו את אותו קסם באותו זמן, אירוע הרקדת הזוגות הגדול בעולם. אבל ההזוי מכולם הוא כנראה השיא של ביני הארנב, שקיבל את תואר השיא "הכי הרבה סלים על ידי ארנב בדקה" על ידי ספר השיאים של גינס. ביני שבר את השיא באוקטובר 2016.

53. על פי חוק, ניתן בישראל לעצור אדם המהלך ללא מטרה, המוגדר כ'שוטטות'. על פי חוק העונשין, ניתן להטיל עד חצי שנת מאסר על מי שנמצא "משוטט בחצרים או בקרבתם או בדרך או בכביש או בסביבתם, או במקום ציבורי, והכל בזמן ובנסיבות שיש בהם כדי להסיק שהוא נמצא שם למטרה אסורה או פסולה".

54. בראשון לציון קיים חוק עזר, לפיו אסור לתלות כביסה במרפסת הפונה לרחוב, ללא קבלת אישור מהעירייה.

עובדות שונות

55. תל אביב היא העיר בעלת ריכוז הסושיות הגבוה ביותר בעולם, ביחס למספר הנפשות בה, אחרי טוקיו וניו יורק.

56. בישראל יש הכי הרבה עורכי דין ביחס לאוכלוסייה.

57. הישראלים צורכים יותר פירות וירקות ביחס לאוכלוסייה מכל אומה אחרת בעולם.

פירות וירקות

פירות וירקותצילום: שאטרסטוק

58. בית הקברות לכלבים העתיק ביותר בעולם נמצא באשקלון. בתל אשקלון התגלה בשנות ה-80 אתר מסתורי, בו נקברו יותר מ-1,400 כלבים, רובם גורים, בתקופה הפרסית (לפני כ-2,500 שנה). ככל הידוע זה לא קרה במסגרת מגפה, אבל הכלבים נקברו בפרק זמן קצר – בין 50 ל-100 שנה. עד היום לא התגלה פתרון התעלומה.

59. הבמבה, שקדי המרק ועגבניית השרי הם כולם מאכלים שהומצאו בישראל. גם הפתיתים הומצאו בארץ, לאחר שבתקופת הצנע ביקש בן גוריון לפתח פחמימה בעלות מוזלת. באותה תקופה כונו הפתיתים 'אורז בן גוריון'.

60. טכנולוגיית התא הקולי פותחה בישראל, כמו גם הטפטפות והאנטי וירוס למחשבים

61. גם הדיסק או קי פותח בישראל, על ידי דב מורן, בשנת 1999, לאחר שהיה צריך להעביר מצגת למחשב אחר, לפני הרצאה. בשנת 2012 הוא זכה בפרס על סך 20 אלף יורו על ההמצאה, ותרם אותו לטכניון.

62. המצאה ישראלית נוספת היא קרם הגנה נגד כוויות מדוז.. מדען ימי ישראלי, ד"ר עמית לוטן פיתח בשנת 2004 תכשיר שנקרא Safe Sea, אשר אמור להעניק הגנה של יותר מ-90% מפני צריבת החיות הימיות.

63. השקע והתקע בעלי שלוש הפינים, בהם אנחנו משתמשים, הם ייחודיים לישראל.

ייחודי לישראל. תקע ושקע בתקן הישראלי

ייחודי לישראל. תקע ושקע בתקן הישראליצילום: חדשות כיפה

64. מתוך כ-120 סניפי מקדונלד'ס בישראל, כמחצית הם בעלי תעודת הכשרות. המקום היחיד בעולם מחוץ לישראל בו יש סניף כשר מקדונל'ס הוא בבואנוס איירס. הסניף הכשר הראשון של מקדונלד'ס בישראל היה בקניון הראל במבשרת ציון.

65. בישראל יש כיום 265 קיבוצים. עם זאת, אין כיום קיבוץ בישראל המשמר במלואו את אורח החיים השיתופי המלא, וכולם עברו רמה כזו או אחרת של הפרטה.

66. ישראל שייכת ל'מועדון החלל', יחד עם עוד 9 מדינות. בנוסף, היא אחת משמונה מדינות בעולם המסוגלת לשגר לוויין לחלל.

67. באוגוסט 2017 נפטר בחיפה ישראל קרישטל, יצרן ממתקים וניצול שואה בן 112, שהוכר בשנת 2016 כגבר המבוגר ביותר בעולם, על ידי ספר השיאים של גינס. מספרים כי כאשר הגיעו לבשר לו על כך הגיב בביטוי 'שמחת זקנתי'.

68. ישראל היא המדינה השלישית בעולם בצריכת שוקולד לנפש, אחרי לוקסמבורג ואיסלנד.

סדנת שוקולד בגליתא

שוקולדצילום: נעמי גולן-גוטקינד

69. על כל הדרכונים של מדינת פקיסטן המוסלמית, מופיע הכיתוב "דרכון זה תקף לכל מדינות העולם פרט לישראל".

70. בישראל יוצאים יותר ספרים מתורגמים לשפה המקומית, מאשר בכל שפה או מדינה בעולם, ביחס למספר התושבים.

71. אתר כיפה הוא אתר האינטרנט הראשון לציבור הדתי בישראל. הוא הוקם בשנת 2000 על ידי בעז נכטשטרן, אז תלמיד ישיבה תיכונית. כיפה הוא גם האתר הראשון בעולם שנתן אפשרות למכור חמץ באמצעות האינטרנט.

חג עצמאות שמח!