שנת השמיטה כבר פה - מה היא אומרת לנו? שו"ת עם הרב יצחק דביר

איסורי עבודת הקרקע כבר חלים במלואם - הרב דביר מציין שישנם ירקות שבשלב זה עדיין אינם קדושים בקדושת שביעית, משום שעונת הקטיף שלהם מתבצעת רק בתקופה מאוחרת יותר | ומה לגבי פרחים?

הרב יצחק דביר 13/09/21 16:50 ז בתשרי התשפב

השמיטה כבר פה, צילום: פלאש 90
השמיטה כבר פה, צילום: פלאש 90

שנת השמיטה החלה, והיא פוגשת אותנו במעגלים שונים. הרב יצחק דביר מסביר כי איסורי עבודת הקרקע כבר חלים במלואם: "אסור לעבוד בגינה או בשדה, רק קטיף פירות העץ שהחלו לגדול לפני השמיטה עדיין אינו אסור ובשלב זה הוא מותר כדרכו".

ומה לגבי יבול השמיטה? הרב דביר מסביר כי בשלב זה יש הבדל גדול בין פירות וירקות:
"פירות העץ קדושים רק אם התחילו לגדול בשמיטה, לכן עדיין אין פירות קדושים בשווקים. לעומת זאת כל ירק שנקטף בשמיטה נחשב לקדוש בקדושת שביעית, הדבר נכון לכל ירק או עלה תבלין שיקטף בגינתנו, וגם לירקות רבים שמגיעים לשווקים. לפיכך יש להקפיד ביותר על רכישת ירקות תחת הכשר, ומומלץ להשתדל ולצרוך תוצרת קדושת שביעית".

הרב דביר מציין שישנם ירקות שבשלב זה עדיין אינם קדושים בקדושת שביעית, משום שעונת הקטיף שלהם מתבצעת רק בתקופה מאוחרת יותר, וכעת אין בהם דיני שביעית, ביניהם: ארטישוק, תפוח אדמה, ושום. וכן  ישנם ירקות שכלל לא מקובל לגדל בארץ ישראל, ולכן לא שייכים בהם דיני השמיטה, ביניהם: במיה, אורז, שעועית יבשה, סויה, עדשים.

ומה לגבי פרחים? במהלך שנת השמיטה חשוב להקפיד שלא לרכוש פרחים שנזרעו באיסור, אולם בשלב הזה של השנה  רובם המוחלט של הפרחים נזרע לפני השמיטה, ולכן מותר לרוכשם ללא חשש.

הרב יצחק דביר

הרב יצחק דבירצילום: באדיבות המצולם

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר