סגור

בשיחת סקייפ: כך שוחררה עגונה אחרי 13 שנה

סיפור גירושין מורכב וממושך הגיע לסיומו כשהבעל מסר את הגט המיוחל לשליחים בפריז, בעוד האישה נוכחת בבית הדין הרבני בירושלים

חדשות כיפה
יט בכסלו התשעח
,
07 בדצמבר, 2017 10:46
בית הדין הרבני בירושלים

בית הדין הרבני בירושליםצילום: יוסי זמיר/פלאש 90

במבצע דרמטי משולב, תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, שוחררה עגונה לאחר 13 שנים באמצעות גט שליחות שנעשה בסקייפ.

תחילת הסיפור הוא בנישואיה של צעירה בת 18 לאדם שמבוגר ממנה ב-15 שנה, גרוש ואב לשניים. כבר בשלבים הראשונים עלו הנישואין על שרטון לאחר שנולדו לבני הזוג שתי בנות. הבעל נכנס לכלא בשל עבירות נהיגה ללא רישיון ולאחר שהשתחרר פתח תיק גירושין והאישה הוציאה כנגדו צו עיכוב יציאה מהארץ.

בשנת 2005 הצליח הבעל לחמוק מהארץ בזהות בדויה למרות צו עיכוב היציאה, ובתי הדין השונים החלו לטפל בתביעת הגירושין של האישה. בשלב מסוים עבר התיק לטיפול אגף העגונות בבתי הדין הרבניים. האיש אותר והתנהל עמו משא ומתן.

הבעל הודיע כי הוא מוכן לתת גט לאשתו אך מתנה זאת בהשבת הרכוש שלפי דבריו נותר בידי האישה ועבר על שמה. לדבריו היה מדובר בחברה מסחרית בעלת רכוש רב ושתי דירות. הבעל הסכים לקזז מסכומים אלו את רוב המזונות וחובות אחרים. האישה סירבה בתוקף להסדר ופנתה לערכאות השונות באמצעותן השיגה היתרים משפטיים לשליטתה ברכוש.

לאחר שהושלם מהלך זה פנתה שוב לבתי הדין הרבניים בבקשה לקבל גט. בהמשך נוצר קשר עם הבעל השוהה בפריז, שהודיע כי הוא מוכן לתת גט במקרה שנושא הרכוש יידון בבתי הדין הרבניים. לאחר שנים של התנגדות מצד האישה היא נעתרה לבסוף לאפשר דיון מחודש בשאלת הרכוש.

העגונה שוחררה באמצעות שיחת סקייפ

העגונה שוחררה באמצעות שיחת סקייפ. צילום: shutterstock

בדיונים בהרכב הרב הראשי דוד לאו בבית הדין הרבני הגדול הושג המתווה הבא: הבעל ייתן גט באופן מיידי בבית דין באירופה, אחת מהדירות תעוקל לטובת הדיון הממוני שיתקיים לאחר מתן הגט ולאחר סיום הדיון יחליט בית הדין מה יעלה בגורל הרכוש.

מכיוון שלא הייתה אפשרות לקיים את סידור הגט בבלגיה שם שהה הבעל, נוצר צורך לקיים זאת בבית הדין הרבני בפריז. כאן נתקלה הדרך במהמורה נוספת: האיש לא יכול היה להתנייד ממקום למקום באופן חופשי עקב הגבלה שהוטלה על דרכונו הישראלי על פי צו של בית הדין. ההגבלה הוסרה באופן מותנה ואז התברר שישנן הגבלות נוספות על הדרכון מטעם רשות האכיפה והגבייה.

בשיתוף פעולה של אגף העגונות עם משרד הפנים, רשות האכיפה והגבייה, משרד החוץ בירושלים וקונסול ישראל בפריז הוסדר נושא הדרכון והתאפשר ביצוע המתווה עליו הוחלט בבית הדין.

בשלב הזה ובאופן מפתיע הודיע הבעל שהוא נעלם ואיננו מוכן לשתף פעולה, זאת לדבריו בגלל שהאישה הוציאה נגדו צו גירוש מצרפת. האיש עזב את אירופה ואגף העגונות החל בפעילות לאיתורו עד שלבסוף הוא נמצא ברוסיה. לאחר מו"מ בן שבועיים עמו הוא הסכים לחזור למתווה המקורי.

לאחר שהבעל גמע במכוניתו הפרטית 4,000 ק"מ מרוסיה לפריז התקיים דיון בשיחת סקייפ בין ביה"ד הגדול בירושלים בנוכחות האישה לבין בית הדין בצרפת, בנוכחות הבעל.

בסופו של דבר האישה הותרה מעגינותה: הוחלט על ביצוע הגט כשהוא ניתן בפריז על ידי הבעל לשליחי קבלה שמונו בבית הדין הגדול בישראל, כאשר כל האירוע מתועד ונצפה על ידי חברי בית הדין הגדול באמצעות הסקייפ ישירות מפריז. כך לאחר 13 שנות עיגון ופעילות מאומצת של כל הגורמים יצאה האישה לדרך חדשה.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

פייסבוק צילום: shutterstock

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו: "לא עומד בכללים"

קרא עוד