סגור

בחירות? סקר חדש: רוב בעד החלת ריבונות, גוש הימין - 64 מנדטים

סקר חדש קובע כי : 67 אחוזים מהציבור בעד החלת ריבונות, גוש הימין עולה ל- 64 מנדטים, הליכוד עם 41. כחול לבן מתרסקת ל -13 מנדטים

חדשות כיפה
כ בסיון התשפ
,
12 ביוני, 2020 10:35
נתניהו

נתניהוצילום: Marc Israel Sellem/POOL

האם נתניהו יחליט ללכת לבחירות נוספות בקרוב. על רקע הוויכוחים בקואליציה, ואי הוודאות סביב שאלת החלת הריבונות, עולה השאלה לאן מועדות פניו של נתניהו. מסקר שהובא הבוקר (ו') בתוכניתו של ניסים משעל ב־103fm, עולה כי מצבו הפוליטי והתדמיתי של נתניהו טוב מאי פעם. האם זה יגרום לו להפר את הסכם הרוטציה?

מהסקר, שביצע פרופ' יצחק כ"ץ ממכון 'מאגר מוחות', עולה כי אילו הבחירות היו מתקיימות היום, מפלגת הליכוד בראשות נתניהו הייתה מקבלת 41 מושבים בכנסת.

כחול לבן של בני גנץ וגבי אשכנזי ממשיכה במגמת ההתרסקות, ועל פי סקר זה זוכה ל־13 מנדטים בלבד. שותפם לשעבר, יאיר לפיד, ממשיך להתחזק - מפלגתו יש עתיד־תל"ם זוכה בסקר זה ל־16 מושבים ובכך הופכת למפלגה השנייה בגודלה. הרשימה המשותפת שומרת על כוחה עם 15 מנדטים.

פרופ' כ"ץ התייחס להתחזקות הליכוד בסקרים, ואמר כי מדובר ב"התלכדות רבה של מחנה הימין מול התרסקות האלטרנטיבה השלטונית, קבוצה שמתפרקת כעת".

לדבריו, הסקרים וגם מערכות הבחירות מלמדים שהנושא הפלילי "ממש דעך ולא תופס מקום בשיקול הדעת של הבוחר". כ"ץ ייחס זאת לעובדה כי נתניהו מנהל "קמפיין מאוד אינטנסיבי לאורך שנים נגד מערכת אכיפת החוק". התוצאה, לדבריו: "הדבר בהחלט משפיע על הבוחרים, שלכל הפחות רבים מהם מדחיקים את הנושא".

עוד עולה מהסקר כי ש"ס שומרת על 9 מנדטים, ויהדות התורה מיד אחריה עם 8 מנדטים. אחריהן, ישראל ביתנו (7 מנדטים), ימינה (6) ומרצ (5). העבודה בראשות עמיר פרץ לא מצליחה להתאושש וזוכה ל־2 מנדטים בלבד - כמובן, מתחת לאחוז החסימה.

במפת הגושים, הימין בראשות נתניהו עשוי על פי סקר זה לייצר רוב של 64 מנדטים בכנסת, בהרכב שכולל את ימינה והחרדים. גוש השמאל־ערבים בהובלת לפיד עם 49 מנדטים בכנסת, בהרכב שכולל את הרשימה המשותפת, כחול לבן ומרצ. ליברמן עם 7 מנדטים, בניגוד למערכות הבחירות האחרונות, לא מהווה לשון מאזניים. לימין יתרון מובהק.

בסוגיית החלת הריבונות נרשם רוב למהלך שאותו מוביל נתניהו, 67 אחוזים מבעלי הדעה תומכים בהחלת הריבונות הישראלית על היישובים היהודיים ביהודה ושומרון. השאר, 33 אחוזים, מתנגדים למהלך. שאלה נוספת, בהקשר זה, בדקה את רמת החשש בקרב הנשאלים מהתפרצות אלימות פלסטינית בתגובה למהלך של החלת ריבונות. כשני שלישים מהנשאלים חוששים במידה מסוימת ומעלה מתרחיש של אינתיפאדה או גל אלימות מצד הפלסטינים. השאר לא הביעו מכך חשש.

"יכול להיות שהמחלוקת היא סביב כל מיני יישובים מבודדים", הסביר פרופ' כ"ץ, והוסיף: "יש כאן הרבה מאוד חלקים שהם בקונצנזוס - ובקעת הירדן היא אחד מהם".

הסקר בוצע בימים רביעי וחמישי השבוע, באמצעות פאנל אינטרנטי בהשתתפות 503 משיבים בגילי 18 ומעלה, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה. גודל הטעות הסטטיסטית: 4.4 אחוזים, ברמת ביטחון של 95 אחוזים

12.06.2020

1. חוסר ההתייחסות לנושא המשפטי הוא פשוט: העובדות המפורסמות מראות שאין בתיק הזה משהו משמעותי. האמון במערכת המשפט היתה ברצפה בלי קשר לביבי. (ביקורת על בג"ץ כבר בשנות ה-90. "סקירה חיובית כשוחד)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
סגן שר הבריאות יואב קיש צילום:  Yonatan Sindel/Flash90

בעיצומו של המשבר: יואב קיש ביקש להוסיף מקלחת פרטית בלשכה החדשה

קרא עוד