פרוייקט הסקי הדתי

נתניהו: "אם העלייה תימשך - ניאלץ להחזיר הגבלות"

ראש הממשלה התייחס לעלייה בתחלואה: "הנגיף כאן. הוא לא מתחשב ברצונות שלנו ובכלכלה שלנו. הוא מתחשב רק בדבר אחד: אם מקפידים על הכללים או לא מקפידים על הכללים. אנחנו לצערנו פחות הקפדנו"

חדשות כיפה 11/06/20 19:34 יט בסיון התשפ

ראש הממשלה נתניהו, צילום: Alex Kolomoisky
ראש הממשלה נתניהו, צילום: Alex Kolomoisky

הצהרת ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר ישראל כ"ץ ושר הבריאות יולי אדלשטיין, על רקע העלייה בנתוני התחלואה בקורונה. שידור ישיר:

נתניהו אמר בפתח דבריו כי יש סימנים לפיהם כלכלת ישראל מתאוששת: "יש לי חדשות טובות וחדשות פחות טובות. הטובות הן לגבי מצב הכלכלה. יש סימנים ראשונים שהכלכלה מתחילה לחזור לעצמה". ראש הממשלה הציג נתונים מעודדים מבחינת היקף הפעילות במשק. "אנו רואים גם נתונים דומים אבל לא מדוייקים ומדעיים בכרטיסי האשראי, בנתונים ראשוניים של הלמ"ס. רואים את זה במכוניות בכבישים, אנשים בחנויות בקניונים. ועם זאת אני חייב להגיד שהבעיה לא נפתרה עדיין. המצוקה של אנשים שנפגעו מהמשבר זו מצוקה אמיתית. היא מדברת אל ליבנו ואנו לא חדלים מלטפל בזה".

"אם המספרים ימשיכו לעלות - ניאלץ להחזיר הגבלות"

בהמשך התייחס נתניהו לעלייה בנתוני התחלואה: "בגלל שנקטנו בצעדים המגבילים התחלואה ירדה עד לנקודת הנמוכה של 20 חולים ביום, אבל  אז פתחנו הכלכלה ושחררנו המגבלות", אמר נתניהו. לדבריו, "זה כלל גם שיתוף פעולה של הציבור בעטיית מסכות, שמירת מרחק ושטיפת ידיים. שחררנו את המגבלות על הכלכלה אך התחלנו לעלות. אנחנו לא יכולים לחזור בחזרה לגידול של טור גיאומטרי, כי הטור הזה גורר מצב שיהיו חולים קשים, ולצערנו גם אנשים שימותו. ולכן חייבים לעצור הגידול הזה בזמן. אם זה ימשיך - נהיה חייבים להחזיר את המגבלות, ואז ממילא הכלכלה תיעצר".  

נתניהו קרא להקפיד על ההנחיות - מסכה, מרחק ושטיפת ידיים: "הנגיף כאן. הוא לא מתחשב ברצונות שלנו ובכלכלה שלנו. הוא מתחשב רק בדבר אחד: אם מקפידים על הכללים או לא מקפידים על הכללים. אנחנו לצערנו פחות הקפדנו. אני אומר את זה באופן ישיר. איך אמר אחד השרים: 'הצפיפות בחופים הייתה כל כך גדולה שאי אפשר להכניס ארטיק בין המתרחצים. בברים לא יכולנו להכניס תחתית בירה בין אנשים'. אני מבין את הקושי. זה מאתגר את כולנו וגם אותי".

שר הבריאות אדלשטיין: "מי שלא עוטה מסיכה - מסכן את כולנו"

אחרי דברי שר האוצר ישראל כ"ץ, שהתייחס לפעולות נוספות שנוקטת הממשלה במטרה להקל על המשק, דיבר שר הבריאות אדלשטיין, ואמר כי "כשר הבריאות יכול להיות שהייתם מצפים לשמוע אותי אומר שצריך לסגור הכל. אנחנו בעליה מתמדת בתחלואה, והדבר שהכי קל לי זה להוביל קו של סגירות. אני מדגיש – זו לא דעתי. כשאני מגבש מדיניות, אני תמיד מסתכל על ההשלכות הרחבות של ההחלטות, ולא מתפתה להסתכל על חלקת האלוהים הקטנה שלי.  
אני בעד לפתוח. גם אולמות וגני האירועים בעזרת ה' ייפתחו ביום ראשון. אבל, לא ניתן לעשות זאת בלי שני דברים: קטיעת שרשרת ההדבקה, באמצעות כמה שיותר בדיקות ותוצאות מהירות; ומשמעת של הציבור. 
 
"הנושא הראשון הוא באחריותי, באחריות משרד הבריאות - החל מהשבוע שעבר הגדלנו משמעותית את מספר הבדיקות, היינו באזור 3,000 בדיקות ביום והגענו עד ללמעלה מ 16,000 אלף בדיקות ביום.
הדבר יצר פקק במעבדות, ואנחנו מטפלים בכך. אנחנו מתחילים להפעיל את מעבדת "מיי הריטג'", ויחד עם שר האוצר נתגבר את כוח האדם במעבדות. היעד שהצבתי להגיע ל 30,000 בדיקות. ישנה חשיבות אדירה לקיצור משמעותי של מתן תוצאות הבדיקה. בלי כך לא נוכל לקטוע את שרשרת ההדבקה.
 
"העניין השני תלוי בציבור – על כל אחת וכל אחד אחד לעמוד בשלושה דברים פשוטים: עטיית מסיכה, ריחוק של שני מטר והיגיינה. 
קיימת התרופפות בנושא ובלי משמעת של הציבור לא נוכל להמשיך עם משק פתוח. כבר לפני כמה ימים ביקשתי להגביר את האכיפה, ויש לכך היענות מצד כולם. האכיפה צריכה להיעשות כלפי כולם. לאיש אין פטור מההנחיות, לא לידוענים ולא לאלפיון העליון. לאף אחד! הנגיף לא מבחין בין סלב או אדם מן הרחוב. 
לצערי יש גם נוסעים באוטובוסים, ומבקרים בסופרים ובקניונים, שלא מקפידים על עטיית מסיכות. גם שם – חייבים לבצע אכיפה קפדנית. מי שלא עוטה מסיכה, שומר על ריחוק ומקפיד על היגיינה – לא מסכן רק את עצמו. הוא מסכן את כולנו ואסור לגלות סלחנות על כך.
 
"במישור של ההסברה – ממש בדקות אלה עולה קמפיין חדש שהעלינו בשיתוף פעולה עם משרד ראש הממשלה, שממחיש מה קורה כשלא מקפידים על ההנחיות.  גם צעיר בן 22 וגם אשה בת 51, שניהם ללא מחלות רקע, יכולים להגיע למצבים קשים מאוד מהנגיף. נוהגים באחריות - שומרים על הכללים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר