סגור

"אינו חוקתי": בג"ץ הורה על ביטול 'חוק ההסדרה'

בצל תכנית המאה, שופטי בג"ץ הורה על ביטול החוק, שנועד להכשיר בנייה בהתיישבות ביהודה ושמרון בטענה שהחוק 'אינו חוקתי'. השופטת חיות: "החוק מבקש להכשיר בדיעבד מעשים בלתי חוקיים"

חדשות כיפה
יז בסיון התשפ
,
09 ביוני, 2020 18:57

צילום: פלאש 90

לאחר שלוש שנים של דיונים, שופטי בג"ץ הורו היום (ג') על ביטול "חוק ההסדרה" שנועד להכשיר בנייה בהתיישבות ביהודה ושמרון על קרקע פלסטינית פרטית על ידי הפקעת זכויות השימוש בקרקע מהבעלים הפלסטינים, בטענה שהחוק 'אינו חוקתי'. כזכור, החוק עבר בכנסת בפברואר 2017, אך הוקפא על ידי בג"ץ עד הכרעה בעתירות שהוגשו נגדו.

הדיון נעשה בהרכב מורחב של תשעה שופטים. ההכרעה התקבלה ברוב של שמונה שופטים לעומת דעת המיעוט של השופט נעם סולברג. בית המשפט הגיע למסקנה כי הפגיעה הנגרמת לזכויות היא חמורה ומובהקת וכי אין מנוס מן המסקנה שפגיעה זו אינה מידתית ושהנזק הנגרם כתוצאה מן החוק עולה על תועלתו.

נשיאת בית המשפט העליון השופטת חיות ציינה כי "חוק ההסדרה מבקש להכשיר בדיעבד מעשים בלתי חוקיים שבוצעו על ידי אוכלוסייה מסוימת באזור תוך פגיעה בזכויותיה של אוכלוסייה אחרת, וזאת בשטח הנתון בתפיסה לוחמתית. אין מדובר בהסדר שהוא 'עיוור' לקבוצת הניזוקים שיפגעו מיישומו אלא בהסדר הפוגע ביודעין ובאופן בלתי שוויוני בזכות הקניין של תושבי האזור הפלסטינים בלבד והוא מעניק בכורה לאינטרסים הקנייניים של המתיישבים הישראלים, ללא כל בחינה פרטנית ומבלי לתת משקל מספק למעמדם המיוחד של תושבי האזור הפלסטינים כ'תושבים מוגנים'".

מנגד, השופט סולברג שהיה כאמור בדעת מיעוט, ציין כי "בצד בקשתה לאמץ את עמדת הממשלה ולדחות את העתירות, ביקשה הכנסת, למיצער, לשרטט קווים מנחים לתיקון החוק כדי שיעמוד בביקורת השיפוטית". לפיכך הציע השופט סולברג לצמצם את הגדרת המונח "התיישבות" כך שלא יכלול שטחים חקלאיים ושטחי ייצור, שפינויים אינו דומה לפינוי בית מגורים, וכן הציע לצמצם את הגדרת המונח "מדינה" למוסדות השלטון המרכזי בלבד ולא לכלול בהגדרה את מוסדות השלטון המקומי ואת הגופים המיישבים".

בתוך כך, השופטים הורו כי הממשלה ומטה בנימין ישלמו 30,000 שקלים על הוצאות העותרים ושכר טרחת עורכי הדין בשתי העתירות שהוגשו בנושא.  

09.06.2020

1. בגץ המנוולים האלה (דןד)

המדינה הכשירה מאחזים מליון פעם - גם לבדואים ולערבים, לא ייאמן הדו פרצופיות שלהם

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2020

2. לקצץ מיד בפנסיות התקציביות שלהם (אזרחית מודאגת)

הם גוזלים את עניי ישראל, את מדינת ישראל. ידיהם דמים מלאו, לא מעט יהודים נהרגו בגלל פסיקותיהם. נתניהו אפשר להם זאת, כל השנים. לא יאומן.

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2020

3. מדינה יהודית ודמוקרטית זה תרתיה דסטריה!!! תודו בכך (מאיר)

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2020

4. למאיר (למאיר)

קודם כל יהודית, ורק אחר כך דמוקרטית. ובימות המשיח, רק יהודית, והיהדות כוללת את כל הדברים הטובים לכל מי שיכיר שאנחנו הריבון כאן.

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2020

5. תודה לבגץ שהזכיר את הדיבר. לא תגנוב. ( )

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2020

6. 3: למה לזרוק סיסמאות חסרות תוכן ולא קשורות? אולי פשוט תפנים שדמוקרטיה ודיקסטוקרטיה הן תרתי דסתרי! (המון מדינות לאום הן דמוקרטיות, אבל מדינה דמוקרטית אינה דיקסט)

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2020

7. מדינה דמוקרטית פירוש שהחושים נקבעים על ידי הרשות המחוקקת הנבחרת על ידי העם, לא על ידי שופטים שאינם נבחרי ציבור. זה לא משנה אם מדינה יהודית או לא. (תגובה למאיר (3))

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2020

8. לא חוקתי? פיספסתי... ממתי יש למדינת ישראל חוקה? מתי התקבלה? מי הצביע עבורה? מה היה תהליך חקיקתה? (קשה לי להאמים שפיספסתי אירוע כזה משמעותי)

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2020

9. ותודה לבג"ץ שקיים את האמור בישעיהו: "וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה" וכפי שאמר קהלת "וְעוֹד רָא (גונבים סמכויות לא להם ופוקעים בהפרדת רשויות ובשלטון החוק)

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2020

10. ההחלטה מה נחשב "מידתי" היא סובייקטיבית ונתונה להכרעת נבחרי העם. כמו כן איזו זכות גוברת על איזו זכות. (מי נתן להם את הזכות לקבוע זכות של מי שווה יותר ושל מי שווה פ)

דווח על תגובה לא ראויה
11.06.2020

11. מי הם גבנ"ץ בכלל - תזכירו לי?????????????????? (אוראור)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ממשלת השינוי צילום: פלאש 90

הממשלה ה-36 | חלוקת התיקים הסופית

קרא עוד