סגור

הנחיות הקורונה | איגוד בתי הכנסת: "פרסמו את מתווה החזרה לבתי הכנסת"

לאחר ההקלות בהנחיות הקורונה בימים האחרונים, פרסם ארגון בתי הכנסת את מתווה החזרה אליהם, וקרא למל"ל: "פרסמו מתווה לחזרה לבתי הכנסת בהקדם"

חדשות כיפה
כא באייר התשפ
,
15 במאי, 2020 7:47
אלוסטרציה

אלוסטרציהצילום: shutterstock

ארגון בתי הכנסת פנה אתמול (ה') למועצה לבטחון לאומי ולעומד בראשה מאיר בן שבת בקריאה לפרסם מתווה לחזרה זהירה לבתי הכנסת, בעקבות ההקלות בהנחיות מניעת התפשטות הקורונה תוך הצגת מתווה כללי לדיון לפתיחתם בהקדם.

הארגון כתב: "בימים אלה המשק הישראלי חוזר אט אט לשגרה תחת מגבלות שונות כשאף מערכת החינוך ובתי העסק רבים החלו לפעול. בנוסף, פורסמו מתווים נוספים לפתיחת ענפים במשק בשבועות הקרובים". 

"לצערנו, טרם פורסמו הנחיות ומתווה מסודר לפתיחתם של בתי הכנסת בארץ. בישראל פועלים כ-18,000 בתי כנסת שבשעריהם נכנסים כמיליון וחצי מתפללים בימי חול, בשבתות ובחגים. בית הכנסת היווה לאורך השנים מקום לחיבור וקשר עמוק של כל יהודי ויהודי עם הקב"ה וכיום אלו עומדים שוממים בארצנו כבר כחודשיים. יהודים רבים רואים בבית הכנסת כביתם הראשון והניתוק המתמשך מבתי הכנסת מהווה עבורם סבל נפשי עמוק ופגיעה אנושה בעלת השלכות רבות", אמרו בארגון.

עוד הוסיפו: "אכן, בתחילת הדרך בתי הכנסת היוו מוקד מרכזי של הדבקה ברחבי הארץ, אך דווקא כעת היא הנותנת. הציבור הדתי והחרדי הבין את הסכנות הכרוכות בהדבקות ושומר על הכללים באופן מלא ולדעתנו ניתן יהיה לייצר מתווה ישים שיוכל לאפשר את פתיחת בתי הכנסת בזהירות ותוך הקפדה על כללים והנחיות של גורמי המקצוע".

ובקשו, "אנו מבקשים בהקדם האפשרי לפתוח עמנו בשיח משותף על מנת לייצר מתווה מסודר שיפורסם לכלל גבאי בתי הכנסת לפתיחה זהירה בכל הארץ בימים הקרובים".

הארגון אף צירף מספר הצעות אפשריות לדיון מעשי שיאפשר זאת.

1.    בכל בית כנסת ימונה "אחראי קורונה" שיהיה ממונה על שמירת על הנהלים שיפורסמו. אחראי הקורונה יחתים את וועד/הנהלת בית הכנסת על טופס עם פרטי בית הכנסת והתחייבותם לעמידה בתנאים שיפורסמו. הטפסים ירוכזו בארגון העולמי של בתי הכנסת.

2.    יש לפרסם הוראות מפורטות באשר למספר המתפלל, שמירת המרחק בין מתפלל למתפלל והנחיות לשליח הציבור ולקריאת התורה באופן שישמור על ההרחקה הנדרשת.

3.    יוצבו עמדות לחיטוי ידיים, מסכות פנים לטובת מי ששכח, ותהיה הקפדה יתירה על ניקוי השירותים. 

4.    כניסה לבית הכנסת תתאפשר רק לאחר מדידת חום ורישום פרטי המתפללים הנכנסים לתפילה. 

5.    בשבתות יתבצע רישום לפני השבת ותתאפשר מדידת חום באמצעים מותרים בשבת. 

6.    יש לפרסם הוראות מפורטות כיצד ניתן לקיים שיעורי תורה למספר מוגבל של משתתפים בבית הכנסת.

הכללים הללו הינם כאמור בסיס לדיון וחשיבה משותפת יחד עם גורמי המקצוע על מנת שאלו יאפשרו בסופו של תהליך פתיחתם הבטוחה והזהירה  של בתי הכנסת.

15.05.2020

1. כמה הערות (יהושע)

כל העניין של מדידת חום הוא מטופש ומיותר (בכל מקום, לא רק בבית כנסת) ובטח שלא יעמדו בכניסה לתפילת שבת בבוקר בכניסה לבית הכנס, וכל מתפלל ימדוד חום 4 דקות במדחום כספית....
גם רישום פרטים הוא מגוחך, ואפילו בקניונים בוטל הדבר ההזוי הזה, ואין סיבה שיהיה בבתי כנסת.
מה שצריך זה לקבוע כללים ברורים לגבי מספר המתפללים ביחס לשטח בית הכנסת.

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

2. בתי כנסת (דוד)

הפעלת בתי כנסת בעת הזו סכנת נפשות של ממש

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2020

3. לא מדויק (בן יהודה)

עוד לא מצאתי מיניין אחד בסביבה שלי שמקיים כל ההנחיות של משרד הבריאות. תמיד יד "חוכמולוג" אחד או יותר שמוריד את המסיכה בתפילה, שמביא את הילד שלו או שלא שומר מרחק כראוי. לדמיין שבתי הכנסת יחזרו לפעול והאנשים ישמרו על ההנחיות זה לא מציאותי.
יש עוד נקודה, וזה שאנחנו בחודש הרמאדן. משרד הבריאות לא יכול לפתוח בתי כנסת ולהשאיר סגורים מסגדים. חכו עד ראש חודש, ובע"ה חג השבועות נחגוג בתוך בתי הכנסת...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הקצינה עם אביה בבית הנשיא צילום: מארק ניימן, לע"מ

התרגשות בבית הנשיא: הקצינה המצטיינת נפגשה עם הוריה לאחר למעלה משנה

קרא עוד