סגור

"נדרש שינוי מדיניות עמוק במערך הכשרות"

יו"ר 'עתים' הרב שאול פרבר, מגיב להגשת כתב האישום נגד ראש מחלקת הכשרות ברבנות הראשית, וטוען כי יש לבצע שינוי מהותי באופן בו מתנהל מערך הכשרות בישראל

יהונתן קליין, חדשות כיפה
יז באייר התשפ
,
11 במאי, 2020 18:28
הרב שאול פרבר

הרב שאול פרברצילום: קוקו

ההודעה על כתב האישום שיוגש מחר (ג') נגד ראש מחלקת הכשרות ברבנות הראשית לישראל, הרב יצחק כהן ארזי, בגין שוחד, ממשיכה לעורר סערה. יו"ר ארגון 'עתים', הרב שאול פרבר, טוען כי הבעיה במערך הכשרות הוא עמוק ומהותי בהרבה, ויש לשנות אותו מן היסוד.

"הבעיה היא איננה פרסונלית אלא מבנית", אומר הרב פרבר. "מערך כשרות שמבוסס על מדיניות ריכוזית מאפשר ניצול לרעה של עמדות כוח עבור אינטרסים אישיים ופוגע, בסופו של דבר, גם בכשרות המזון עצמה. כך גם עלה בחריפות בדו"ח מבקר המדינה שעסק בנושא".

הרב פרבר מביע הערכה לרבנות הראשית, אך מדגיש כי יש לבצע שינוי מדינות יסודי: "אנו סמוכים ובטוחים כי הרבנות שואפת למגר תופעות של שחיתות בקרבה ובממסד הדתי, ומקווים כי הפרשה הזו תהווה תמרור אזהרה נוסף בעניין. אך מה שנדרש הוא שינוי מדיניות עמוק במערך הכשרות באופן שיספק לציבור שירותי השגחת כשרות נאותים, שעומדים בכללי ההלכה, תואמים את צרכי הציבור וכשרים גם מבחינה מוסרית".

גם בתנועת נאמני תורה ועבודה התייחסו לנושא, וקראו לביטול מונופול הרבנות בנושא הכשרות: "לצערנו הרב, הגשת כתב האישום מוכיחה כי המונופול המוחלט של הרבנות בתחום הכשרות ובכלל - מביא לשחיתות חמורה ופוגע בסופו של יום בכשרות אותה צורכים אזרחי מדינת ישראל.
שוב ושוב מוכח כי הריכוזיות בידיו של פקיד אחד, משחיתה ומסאבת. הרבנות צריכה להוות גוף רגולטורי בלבד, ולספק מידע פתוח ורב ככל האפשר לציבור על כל גופי הכשרות המעניקים כשרות, במקום לפקח בעצמה על הכשרות באופן בלעדי. הדבר רק יחזק את מעמדה של הרבנות בישראל".  

כזכור, מחר צפויה הפרקליטות להגיש כתב אישום בגין עבירת שוחד, כנגד ראש מחלקת הכשרות ברבנות הראשית, הרב יצחק כהן ארזי. בחקירה שהחלה לפני שנתיים התגלה כי הרב כהן ארזי קיבל שוחד ממספר יבואני מזון בעד מתן כשרות למוצרים. בתחקיר של 'כאן 11' פורסמו סרטונים בהם תועד הרב כהן ארזי מקבל מעטפות כסף במזומן מהיבואנים.

לאורך החקירות הרב כהן ארזי שמר על זכות השתיקה. אך חלק מהיבואנים הודו בנעשה, ודיווחו כי הכסף הגיע לעמותות אותן מפעילה אשתו של הרב. אלא שלאשת הרב אין כל עמותה. אחד היבואנים העיד כי יחסי השוחד בינו ובין הרב מתקיימים כבר כ-8 שנים, ובכל מפגש קיבל בין 1,000 ל-1,500 שקלים. בין המקרים דווח כי הרב כהן ארזי נתן אישור גם לכשרות מזויפת לגמרי.

11.05.2020

1. אם אחד גנב כל העיר גנבים. אם עורך דין גנב כולם גנבים (אורח)

די עם הכללות. מי שלוקח שוחד . הרי חילל שם שמים ברבים. ויש הרבה שתופסים תפקיד מועלים בו. הגיע הזמן שבמערכות רגישות יהיו ממונים 3 חברים כך שאחד ישמור על השני.

דווח על תגובה לא ראויה
11.05.2020

2. האם יאמרו אותם דברים גם על מערכת המשפט המסואבת? (רמירם)

האם נוכל אי פעם לקבל תגובה כעין זו : תגובת נאמני תורה ועבודה על פרשת הרפז: לצערנו הרב, החשדות המוכחים כנגד היועמ"ש שהוא גם פרקליט המדינה, מוכיחה כי המונופול המוחלט של מערכת החוק בתחום החקירה והגשת כתבי האישום ובכלל - מביא לשחיתות חמורה ופוגע בסופו של יום במערכת המשפט אותה צורכים אזרחי מדינת ישראל. שוב ושוב מוכח כי הריכוזיות בידיו של פקיד אחד, משחיתה ומסאבת. הפרקליטות והיועמ"ש צריכים להוות גוף רגולטורי בלבד, ולספק מידע פתוח ורב ככל האפשר לציבור על כל גופי שמירת החוק המעניקים שרותי שמירת חוק, במקום לפקח בעצמה על שמירת החוק באופן בלעדי. הדבר רק יחזק את מעמדה של מערכת המשפט בישראל.

דווח על תגובה לא ראויה
12.05.2020

3. קודם כל שהם ידברו עניינית - זה קשקוש (יבואן )

מערכת הכשרות ביבוא מופרטת לחלוטין

אין מונפול ויש רק רגולטור

האם זה פתר את הבעיה?

כתב האישום מוכיח שלו

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בפעם האחרונה מעל הדוכן כחבר כנסת. ח"כ אוחנה צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

החוק הנורווגי: אמיר אוחנה מתפטר, עמית הלוי ייכנס במקומו

קרא עוד