פרוייקט הסקי הדתי

בלוף גיוס החרדים: קצין מודה כיצד זייף את נתוני הגיוס

נחשפה הקלטה של קצין צה"ל, שעסק בשילוב חרדים במהלך העשור האחרון, שבה הודה כיצד במו ידיו זייף את נתוני גיוס החרדים. "קשה לי, זה יושב לי על הלב כבר הרבה זמן" סיפר הקצין שנשבר והודה במעשים

חדשות כיפה 27/01/20 20:37 א בשבט התשפ

חיילים חרדים, אילוסטרציה, צילום: יעקב נעמי, פלאש 90
חיילים חרדים, אילוסטרציה, צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

אחרי הסערה סביב נתוני גיוס החרדים, נחשפה הערב (ב') בחדשות 12, הקלטה של קצין צה"ל, שעסק בשילוב חרדים במהלך העשור האחרון, שבה הודה כיצד במו ידיו זייף את נתוני גיוס החרדים
הקצין שמע את הדיווחים על ירידה במספר החרדים המתגייסים בשנה האחרונה, והחליט לספר את האמת לקצין אחר, שעוסק כיום בשילוב חרדים בצה"ל.
 
"אני הייתי חלק מהגועל נפש הזה, זו הסיבה שאני מרים אליך טלפון. אני ספרתי, אני הייתי אחראי על זה", פתח את דבריו הקצין והוסיף: "כאחד שהיה די חתום על הנתונים האלה: לא היה גיוס חרדים לצה"ל. הנתונים שהיו לפני שנתיים-שלוש-ארבע-חמש-שש, די דומים לנתונים שהיו השנה". יש לציין כי השיחה התקיימה עוד לפני חשיפת בלוף הגיוס על ידי כרמלה מנשה.

לדברי הקצין נעשו על הנתונים משחקים ומניפולציות: "אם תיכנס לתיקיות תוכל לבחור שמות ולמצוא אותם ברשימות". הקצין סיפר על הקושי שלו בעקבות מעשיו: "קשה לי, זה יושב לי על הלב כבר הרבה זמן. היו לי מפקדים שישבו לי על הראש ואמרו לי 'תכניס גם את זה ואת זה'".

הוא הוסיף כי הלחץ שהופעל עליו והגיע מדרגים גבוהים יותר: "זאת קרוסלה של דלת מסתובבת. קריצות עין של ראשי אכ"א למיניהם וגווניהם לכל מיני אנשים בתוך הציבור החרדי, שבאו, יצאו ושחררו עריקים. זה היה רוח המפקדים, נגיד את זה ככה במילים עדינות". 

הנשים דרשו הסברים. אלמוז

אלוף מוטי אלמוזצילום: ישראל ברדוגו

המידע הזה הועבר בזמן אמת לידי ראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז. למרות שהוא מכיר את העדות, אלמוז בחר להתייצב בוועדת חוץ וביטחון יחד עם ראש חטיבת תכנון ומנהל כ"ח אדם באכ"א ולטעון שלא היה זיוף מכוון, אלא שגיאה של "חוסר מקצועיות".

אלמוז הדגיש כי הדיווחים עד שנת 2015 היו תקינים, אך העדות שנחשפה נוגעת למעשים שבוצעו בצה"ל החל משנת 2012. לפי עדות של קצין שפגש את אורנה ברביבאי במהלך השירות הצבאי, שהייתה אז ראש אכ"א, טען כי הוא פנה אליה ודיווח לה על הנתונים, אך לדבריו היא "היא התעלמה מזה לחלוטין".

הקצין הוסיף כי המערכת רצתה נתונים מסוימים ועשתה הכל כדי שזה יראה כרצונה: "זאת הייתה מערכת שהעלימה עין".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר