מתקפה על הרב יצחק יוסף: "עליו להתנצל על דבריו המבישים"

דבריו של הרב הראשי לישראל על העולים מחבר העמים ועל בתי הדין לגיור עוררו סערה, ובמערכת הפוליטית ובעולם הרבני-תורני מגנים את הדברים. יאיר לפיד: "העולים הם אחינו"

חדשות כיפה
י בטבת התשפ
,
07 בינואר, 2020 8:42
עולים חדשים לישראל. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה

עולים חדשים לישראל. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: פלאש 90. נתי שוחט

מתקפה על הרב הראשי לישראל. בעקבות דבריו של הרב יצחק יוסף שהובאו ב-ynet, בהם תקף את עולי ברית המועצות לשעבר, וטען שחלקם הגדול גויים ושונאי דת, שהובאו לישראל רק כדי להוות משקל נגד פוליטי לחרדים, וכן באזהרתו שלא לקבל כמובנים מאליהם את הגיורים של בתי הדין הממלכתיים לגיור, במערכת הפוליטית ובעולם הדתי-רבני מגנים את הדברים. 

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ: "על שנאת חינם חרב בית המקדש.  טוב יעשה הרב הראשי הספרדי אם יתנצל בהקדם על דבריו.
החזון הציוני עודד עלייה וקיבוץ גלויות לארץ ישראל ומדינת ישראל מאז ראשית הציונות. התבססנו צבאית, כלכלית ותרבותית, בין השאר, בזכות העלייה מברית המועצות- עליה שהביאה איתה מטען תרבותי, מדעי וחברתי מבורך.
הישראלים דוברי הרוסית, אלו שעלו ואלו שנולדו כאן הם שווים בין שווים בחברה הישראלית. הם פטריוטים המשרתים בצה"ל, הם נמצאים בכל עמדות המפתח במדינה. ואנחנו נדאג שהמגמה הזו תגדל ותתחזק. 
עוצמתו של העם היהודי באחדותו".

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) כתב: "עולים מברית המועצות לשעבר הם לוחמים בצה״ל המגינים על חיינו, הם רופאים ורופאות, אחים ואחיות הנמצאים עכשיו בבתי החולים. העולים הם הבסיס לתעשיית ההיי-טק הישראלית. העולים הם אחינו. מה קרה ליהדות מקבלת ומאירת פנים שאינה עוסקת בעלבונות? על הרב הראשי להתנצל על דבריו המבישים והחמורים".

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כתב: "רק לפני ימים ספורים לעג הרב הראשי לישראל לציבור החילוני, כשייעץ להם לנסוע לאשדוד ולאכול חזיר והנה היום הוא כבר מסית נגד ציבור יוצאי חבר העמים, שעובדים, משרתים בצבא, עושים מילואים, משלמים מיסים ותורמים למדינה. הרב הראשי, שאמור להיות הדמות הרוחנית של כלל הציבור משתלח בבוטות בחלקים ממנו. דברי הרב הראשי הן גזענות ואנטישמיות לשמה ואי אפשר לעבור על כך לסדר היום. אנו דורשים את השעייתו מתפקידו לאלתר ונפעל שבעתיד הקרוב ייבחר רב ראשי מקרב הציונות הדתית, שידע להכיל ולחבק ולא להפריד ולפלג.
אני מצפה מראשי כל המפלגות לא לשתוק כמו דגים ולצאת בגינוי חריף לדברי הרב יוסף, על מנת למנוע פגיעה אנושה במרקם העדין של החברה הישראלית".

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון "עתים": הגיב לדברים: "ביום הקדיש הכללי, בו אנו מציינים את חורבן המקדש בגלל שנאת חינם, ראוי היה לרב הראשי להפיץ יהדות מחברת ומכילה ולא להטיל דופי בעם ישראל ולהרחיק אנשים מן היהדות. דבריו החמורים הם פגיעה אנושה בלכידות החברתית שלנו כעם.
נבקש לזכור את מסורת אביו של הרב הראשי, הרב כעובדיה יוסף זצ"ל, שעמד לצד העולים: "העליה החדשה מברית המועצות, אשר זכינו לה עתה בחסדי השם יתברך, לקרוא לשבויים דרור, ולהוציא אסירים בכושרות, מאחרי מסך הברזל שהיו נתונים בו זה למעלה משבעים שנה, תחת שלטון קומוניסטי אכזר ועוין, והנה הנם עולים לציון בהמוניהם לאלפים ולרבבות".

יו"ר ארגון רבני 'צהר' ורב העיר שהם, הרב דוד סתיו, אמר בתגובה: "בלתי נתפס שמי שעומד בראש מערכת בתי הדין והרבנים מפיץ שקרים על רבני ערים ומפקפק באמינות דיינים של הרבנות הראשית, רק בשל עמדות אחרות משלו. הרבנים הראשיים אחראים לפתרון בעיית ההתבוללות בישראל שנגרמת, בין היתר, בשל מחדליהם בתחום הגיור. צהר תמשיך לסייע לעולים להוכיח את יהדותם במסגרת מיזם שורשים, בשיתוף בתי הדין הרבניים".

הרב חיים אמסלם, שהרב יוסף האשים (ללא אזכור שמו), כי הגיורים בהם עסק מפוקפקים, זעם ואמר בתגובה: "זו טרגדיה שבראש פירמידת הרבנות בארץ יושב רב ראשי שאינו יודע את מקומו, כוחו בפיו להשמיץ ולפגוע בכל מי שעולה על דעתו, והכל בחסות הגלימה והתרבוש. הוא חושב שיקנה את מקומו בכותל המזרח של הרבנים, בכך שהוא ישמיץ ויילחם נגד הגיור המקרב והמקל, אך בדבריו הוא מגלה פעם אחר פעם את חוסר הבנתו בהלכות גיור, ולא עוד - אלא מגלה שאת פסקי אביו, הרב עובדיה יוסף זצ"ל, שהוא מתיימר לדעת ולפרסם, גם בהם אינו בקיא".

עוד אמר הרב אמסלם: "הגיע זמן לומר לו: היכבד ושב בביתך ושתוק! אל תדבר סרה בגרים ובגיורים, פן מן השמים יקפידו עליך ויבולע לך. כבר רב ראשי אחד הלך בסופו לכלא על פותחו פיו לדבר סרה בגיורים, ואחר כמעט היה כמוהו לולא זכות עמדה לו. בקרוב תסתיים הקדנציה של האיש האלים הזה, ונזכה לברך 'ברוך שפטרנו' ממנו ומגסות ורמות רוחו".

בארגון 'נאמני תורה ועבודה', מסרו בתגובה לדברי הרב הראשי: "אנו חשים בושה גדולה על דבריו של הרב הראשי, אשר גם אינם מדויקים, בלשון המעטה. גישתו הבדלנית והמדירה מוציאה מחוץ למחנה מאות אלפי בני זרע ישראל אשר שבו לכאן כחלק מן המדינה היהודית, ומשרתים בצבאה.
בנוסף, הרב הראשי שאך לפני שנה היה בעל סמכות החתימה על תעודות הגיור הממלכתיות, פוגע בדייני גיור ורבנים מוכרים וידועים רק משום שהם אינם מוצאים חן בעיניו. 
מוטב שהרב הראשי היה מאמץ חלק מגישתו המכילה של אביו כלפי מתגיירים ואלו השואפים להתקרב ליהדות ולישראל".

בארגון 'גשר', הפועל לחיבור וחיזוק הקשר בין חלקי העם השונים, הגיבו גם הם לדברים: "אמירתו של הרב הראשי פוגעת קשות בציבור העולים מחבר העמים, אולם לא פחות, בציבור הדתי אשר דוגל בעקרונות של אחדות ודרך ארץ כעקרונות יסוד של העם היהודי. עצוב שהרב הראשי, אשר תפקידו לחבר את כל חלקי העם לדת ולמסורת פועל בצורה חסרת רגישות ודרך ארץ ולמעשה
מנציח סטיגמות שגויות ודעות קדומות.
אנו קוראים לרב ולרבנות הראשית לפעול לקרב את העולים מחבר העמים ומכל מקום אחר בעולם ולעשות כל מאמץ שגם הם ירצו להתחתן עם רב ולהרגיש שייכים לעם היהודי".

גם ח״כ יעל גרמן (כחול לבן) הגיבה לדברי הרב ואמרה: "כל מי שאחדות העם חשובה לו צריכים לגנות את דבריו. במקום לפעול לאיחוד ולפיוס הוא ממשיך בהסתה מסוכנת ומסכסכת", תקפה גרמן.

07.01.2020

1. הכל בגלל טעות המוהל של אביגדור ליברמן... (ד"ר שלום פליסר)

המוהל היה שתוי, כדרך הרוסים.
הוא הפריד את ליברמן לשתי חתיכות.
את הגדולה - זרק.
את הקטנה - נתן להורים, לגדל...
התוצאה - בעוכרינו...!!!

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

2. ליברמן החזיר עלה לך למוח (חיים)

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

3. לרב יש יחצנ. (יראת שמיים)

יחצנ גרוע.
מה הקשר קומוניסטים לבין ספק יהדותם?!

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

4. למה ליברמן לא דורש לפטרו? (חמו)

למה ליברמן לא דורש לפטרו?

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

5. האמת כואבת (Niki)

לכל ה"רבנים" שיצאו נגד דבריו של הרב הראשי
אתם לא ראויים לתגובה ובגללכם תהיה התבוללות קשה בארץ

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

6. שאומרים את האמת ורק את האמת תשתקו. עליה רוסית מלאה גוים (אורח)

כל הכבוד לרב הראשי שהוא השופט עליון לאלה שמכסים עצמם בעלי דפנה עד תאנה שקרנים. פתאום צצים כמו קוצים ודרדרים. לכו לקושניר יאמר לכם למה הם גוים . אי אפשר להתחפש ומי אתם מביאים כיפה ללא כיפה
אמסלם שלא מבין בכלום. ועוד. לפיד מומחה ליהדות ודת. כל עוכרי ישראל.

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

7. הרב יצחק אומר את האמת הכואבת (משה)

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

8. דיי להתיפיפות - כמה שזה נשמע לא טוב - זו האמת (יעקב אשדוד)

העולים מרוסיה שאינם יהודים , ויש 400 אלף כאלה רובם ככולם הם שונאי יהודים ברמה אנטישמית שאינה פחותה מהאנטישימות של אבותיהם בתקופת ימי הבניים ,
שמתוך שנאה גרידה רצחו אנסו ופרעו ביהודים .
וכאן הם תרגמו אתה זה לשינאת חרדים ואח"כ לדתיים סתם.
דיי בכך שתקראו בלוגים ברוסית ברשתות החברתיות שלהם שתצלנה אזנכם .
אנטישמיות במיטבה.

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

9. לסגור את הרבנות הראשית (ש)

הגיע הזמן לסגור את הרבנות הראשית. זה מוסד רקוב לגמרי ששום דבר טוב לא יכול לצאת ממנו. חבל מאוד שמדינת ישראל ממשיכה להחזיק את המוסד הזה.

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

10. זה אותו לפיד שנוני מוזס הודה שנפגש איתו בפרשת ישראל היום (דוד)

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

11. צריך (מי פה יהודי)

צריך לפרסם בכל מקום שמי שיכול להציל את הדת זה רק המסורתיים שמנשקים ומחבקים ספרי תורה וביום יום בועטים בה.להגיד להם להיות אמיתיים אני לא מבין למה לא מדברים הרבה על הצביעות היהודית הזאת של להגיד אני מאמין ולא עושה.כנראה שהשלטון נהנה מזה שהם משאירים אותם שם בשילטון.

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

12. ואללה צודק מה הבעיה במה שאמר הכל נכון מאוד (אסי)

הרב צודק

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

13. תקראו את תגובה 13 ותבינו (די לזיופים)

למה אם רוצים פה מדינה יהודית חיוני לשנות את חוק השבות מיד.
ולהוסיף גם חוק שמי שקיבל אזרחות ישראלית בגלל זיוף, יישלח אחר כבוד בחזרה למולדתו.

דווח על תגובה לא ראויה
07.01.2020

14. הגיע זמן להפריד בין דת למדינה (חיים)

בתור משלם מיסים כואב לי הלב לראות לאן
מתבזבז הכסף של משלמי המיסים.
בן אדם מיותר לחלוטין מכל הבחינות.
בור בתפקיד.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ההפגנה השבוע מול מעון ראש הממשלה צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

בעקבות ההפגנות בבלפור: תושבי רחביה מאיימים - נפסיק לשלם ארנונה

קרא עוד