סגור

בלאגן ואלימות בכותל המערבי

כמדי ראש חודש, נשי ארגון 'נשות הכותל' הגיעו כשבידיהן ספרי תורה אל רחבת הכותל המערבי, אך כניסתן נבלמה, לטענתן באלימו. בקרן למורשת הכותל טוענים: "ניסו להכניס ספרי תורה בצורה אלימה ופרובוקטיבית"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
א בחשון התשפ
,
30 באוקטובר, 2019 8:28
בלאגן ברחבת הכותל המערבי, הבוקר

בלאגן ברחבת הכותל המערבי, הבוקרצילום: הותר לשימוש

כמדי ראש חודש, רחבת הכותל המערבי הופכת לזירת התגוששות בין נשי ארגון 'נשות הכותל' המגובות באנשי התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית, לבין אנשי הקרן למורשת הכותל המערבי.

לאחר קריאתו אמש של הרב הראשי לירושלים, הרב שלמה עמאר, לנשים להגיע לכותל לתפילת ראש חודש חשוון, כדי למנוע את תפילתן של נשות הכותל: "המפריעים והמתפרצים, ויש הני נשי שלא זכיין, שבאות בכל ר"ח לקנטר, ולחלל קדושת המקום בדרכיהם הלא אחראיים", התפתחה הבוקר (ד') קטטה בכניסה לרחבת הכותל המערבי.

לכל צד, כמובן, טענות משלו, כאשר בקרן למורשת הכותל טוענים כי הנשים ניסו להכניס ספרי תורה "בצורה אלימה ופרובוקטיבית". בהודעת הקרן למורשת הכותל נאמר כי "קבוצה של כ- 30 נשים וגברים מנסים להכניס ארבעה ספרי תורה בצורה אלימה ופרובוקטיבית לרחבת הכותל המערבי למרות שזה בניגוד לנוהל שנקבע ובדרך המבזה ספרי תורה".
על פי הקרן, "סדרני הכותל דרשו מקבוצה זו להחזיר את ספרי התורה לעזרת ישראל ולהיכנס בצורה מכובדת שלא תיצור פרובוקציה ברגשות המתפללים ובקדושת המקום".
עוד נאמר בהודעה כי "הקרן למורשת הכותל המערבי מביעה צער וכאב על כך שקבוצה זו חוזרת על מעשיה בביזוי ספר תורה ומציינת כי בואם של למעלה מ- 2 מיליון מבקרים בחודש תשרי היא עדות לאהבת ישראל לכותל המערבי המסורתי, המאחד והמלכד".

בארגון נשות הכותל מציגים תמונה הפוכה, ולטענתן כניסתן נמנעה באלימות. בהודעת הארגון נאמר כי "הבוקר הגיעו כמאה נשות הכותל, ראשי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית ותומכים אל רחבת הכותל לתפילת ראש חודש חשוון, וביקשו להכניס ספרי תורה אל הרחבה, על מנת שנשים יוכלו לקרוא בתורה.
השומרים בכניסה, בחסות רב הכותל, מנעו באלימות את כניסתן של הנשים עם ספרי התורה. כניסתן הותרה רק כאשר הושארו הספרים בחוץ.

יוכי רפפורט, מנכ״לית נשות הכותל, אמרה: ״שוב מתבצעת אלימות כלפי נשות הכותל ואנו רואים כיצד הכותל נכבש בידי גורמים חרדיים קיצוניים, אשר אינם מאפשרים לחלקים עצומים בעם היהודי להרגיש בבית במקום הקדוש ליהודים. כספי המיסים של כולנו משמשים על מנת לנקוט בשיטות של ביריונות והפחדה כלפי נשות הכותל, במקום לתפוס פושעים ולהשקיע במערכת הבריאות הקורסת. אנחנו לא נירתע ולא ניכנע. נמשיך להגיע לכותל חודש בחודשו, כפי שאנחנו עושות כבר 31 שנים. אנו קוראות לפוליטיקאים ולנבחרי הציבור לעמוד לצידנו ולהכריז כי לא יאפשרו פגיעה בנשות הכותל יקדמו את מתווה הכותל למען כלל העם היהודי, בישראל ובתפוצות"

30.10.2019

1. לא לתת למחבלות דריסת רגל בכתל שלנו. (לא לתת למחבלות דריסת רגל בכתל שלנו.)

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2019

2. אוי לאותה בושה של חילול הקדש (אלי)

אוי לאותה בושה של חילול הקדש שנעשת ע"י קבוצת מינורית של נשים רפורמים שמנסות לחלל את הקדש. שיתפללו בביתם ויניחו את העם הקדוש להתפלל בשקט ובקדושה.

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2019

3. לא הייתה שום אלימות מטעם נשות הכותל (לפרק את "קרן מורשת הכותל")

הכנסת ספר תורה שמלווה בשירה הוא לא מעשה אלים. קרן מורשת הכותל היא בושה לתורת ישראל.

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2019

4. תגובה ל-3 (בושה וחרפה)

רואים בסרטונים איך ענת הופמן מרביצה עם הספר תורה (!) לאחד המאבטחים. אין גבול לציניות??????

דווח על תגובה לא ראויה
01.11.2019

5. השם נשות הכותל הוא מחמיא מדי עבור הנשים המזיקות הללו. (ידידיה שילה)

צריך לקרוא להן נשות הראש בקיר. או נשות הקטל.

דווח על תגובה לא ראויה
01.11.2019

6. "כספי המיסים של כולנו משמשים על מנת לנקוט בשיטות של ביריונות והפחדה כלפי נשות הכותל, במקום לתפוס פושעים ולהשקיע במערכת הבריאות הקורסת. " (נו באמת... השוטרים מוצבים שם בכל מקרה לשמור על הסדר ההציבורי)

דווח על תגובה לא ראויה
01.11.2019

7. "הבירונות והאיומים" לא מפריעים למליוני המבקרים, רק לכמה עשרות נשים שבאות פעם בחודש לעשות פרובוקציה (תוך התנהלות נגד המקובל במקום, באופן מופגן)

דווח על תגובה לא ראויה
01.11.2019

8. ל3: לעשות משהו נגד המקובל במקום באופן מופגן זו אלימות פרובוקטיבית! הקרן נועדה לשמור על הכותל ולפתחו כולל שמירה על הסדר במקום (אבל אפשר לפרק את נשות הכותל המופיעות פעם בחודש ויחזור השקט ע)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: Gershon Elinson/Flash90

הארגון העולמי של בתי הכנסת ממליץ למתפללים: חיזרו לעטות מסכות

קרא עוד