"חוק הלאום מוביל את ישראל למדינת הלכה"

פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא הבינתחומי וח"כ לשעבר, תוקף את הציונות הדתית ואת בצלאל סמוטריץ', וטוען כי כיוון את חוק הלאום כך שיוביל למדינת הלכה: "לא הודיעו לנו, כשיצאנו למלחמות ישראל והקרבנו את חיינו, כי בסך הכול נלחמנו על תקן חמורו של משיח". לדבריו, "מגילת העצמאות נוטרלה"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
ב באלול התשעט
,
02 בספטמבר, 2019 15:06
פרופ

פרופ' אוריאל רייכמןצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"במדינת ישראל מתחולל היום מאבק אידאולוגי, העלול להשפיע על מהות המדינה ואפילו על יכולת שרידותה. ערכי הציונות נמצאים בעימות עם הדתיות המשיחית, והשקפות חרדיות. במקביל מתחולל הליך לא פחות כואב, העלול להביא לסופה של הזדהות מרבית יהדות ארה"ב עם מדינת ישראל".

כך אמר פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי בהרצליה ולשעבר ח"כ מטעם 'קדימה', אתמול (א') בערב עיון שהתקיים במרכז הבינתחומי הרצליה לרגל השקת ספרו של פרופ' אמנון רובינשטיין, "סיפורם של היהודים החילוניים". רייכמן מתח ביקורת על בחירתה של המנהיגות החרדית להתבדל מהחברה הישראלית, לבסס מערכת חינוך נפרדת, להימנע משירות צבאי ועוד, ואמר:  "הגיע הזמן שמנהיגות החרדים תכיר ממש במדינת ישראל ותשחרר את חברי קהילתם להיות, בדרכם, חלק מבני האומה. די בהנצחת הפיצול האשכנזי-ספרדי בעם, ומניעת יחס שוויוני כלפי נשים, ודי בראיית היהדות הרפורמית בארה"ב כאויב והוצאתם מכלל ישראל באמצעות השליטה ברבנות.

(נאומו המלא של פרופ' רייכמן)

רייכמן, המזוהה עם השמאל והיה ממייסדיה של מפלגת שינוי, כיוון את חיציו לעבר הציונות הדתית. לדבריו, "הדתיים המשיחיים, שמייצג אותם ח"כ בצלאל סמוטריץ', שר בישראל, קוראים בגלוי למדינת הלכה. משמעותה של קריאה זו היא השתלטות האורתודוקסיה הקיצונית על מערכות החינוך והמשפט בישראל. קטעים שמושמעים מתוך שיעורים במכינות הצבאיות משקפים שנאה. שמעתי את הרב האחד המכנה את החילונים רשעים וקובע שאסור להתקרב אליהם. אותו רב אומר שהרעיון שאיש באמונתו יחיה – הוא משפט מטורף. רב בכיר אחר אומר שהאנשים שלא מאמינים ולא מקיימים תורה ומצוות מהווים סכין בגב האומה. יש שם הרואים בבן-גוריון גרוע מאנטיוכוס ואחרים יוצאים נגד שירות נשים בצבא. שר החינוך המכהן, הרב פרץ, מסביר שהציונות עשתה את שלה, תנועת ההשכלה והאמנציפציה הן תקלות היסטוריות, ומכאן יש להתכונן לביאת המשיח ולשם כך נדרשת חזרה בתשובה, אחרת הכל ייהרס. 

בסיכום דבריו נגד הציונות הדתית הזכיר את הספר המפורסם "חמורו של משיח", הטוען כי על פי משנת הרב קוק ותלמידיו, החילוניים הם 'חמורו של משיח', ובבוא הזמן יפנו את מקומם לציבור הדתי והחרדי: "ובקיצור, לא הודיעו לנו, כשיצאנו למלחמות ישראל והקרבנו את חיינו – אנחנו, בנינו ונכדינו, כי בסך הכל נלחמנו על תקן חמורו של משיח".

רייכמן, אשר הוביל את יוזמת "חוקה לישראל" בשנות ה-90, מתח ביקורת חריפה על נוסח חוק הלאום שאישרה הכנסת: "הכרזת העצמאות היא המסמך השני בחשיבותו בתולדות העם היהודי, לאחר עשר הדיברות, ומשקפת את המסר הציוני של פלורליזם, חופש הדתות והחופש מדת, הבטחת השוויון והחתירה לצדק חברתי. ברגע האחרון, לקראת ההצבעה בכנסת, נעלמה מנוסח חוק הלאום כל התייחסות להכרזה. חוק הלאום כחוק יסוד קיבל מעמד חוקתי ואילו הכרזת העצמאות נותרה כמוצג משפטי מוזיאוני. נותרנו עם חוק יסוד שמאמץ בעיקר את החיצוניות הסמלית של המדינה ומתעלם ממהותה הערכית והמוסרית, ומונע למעשה פיקוח חוקתי שיפוטי על הפרה של עקרונות הכרזת העצמאות.

הוא הוסיף והסביר כי סמוטריץ' כיוון את חוק הלאום כך שיוביל, בסופו של דבר, למדינת הלכה: "המפלגות החרדיות התנו את תמיכתם באישור חוק יסוד הלאום במחיקת התייחסות להכרזת העצמאות. מנהיגות החרדים הסתייגה תמיד מההכרזה בעיקר משום שאינה קובעת שמשטר ישראל יהיה מבוסס על חוקי התורה והחלת מצוותיה בכל שטחי החיים. מחיקת אזכור הכרזת העצמאות מהווה נצחון אדיר של תפישת העולם החרדית משום שבכך נמחק מהמדינה צביונה החופשי הליברלי והשוויוני. יתר על כן, בנוסח הסופי של החוק נוספה הקביעה, פרי הצעתו של ח"כ סמוטריץ', שהעם היהודי זכאי להגדיר את עצמו מבחינה דתית. בכך, נפתחה דרך עתידית לנוע לקראת מדינת הלכה.

"כיום אנחנו בפתחה של מלחמת תרבות כשהמסמך המבטיח את המסר הציוני, שמכיר במהות המדינה הפלורליסטית, נוטרל למעשה. אני קורא לחוקק חוק יסוד בן משפט אחד: הכרזת העצמאות מיום ה' באייר תש"ח היא חוק יסוד. הבה נצביע רק למפלגות המתחייבות להעביר חוק יסוד זה. אם נדרוש ונרצה, נמשיך להיות בני עם חופשי בארצנו".

פרופ

פרופ' אמנון רובינשטייןצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מחבר הספר, פרופסור אמנון רובינשטיין, חתן פרס ישראל לחקר המשפט ולשעבר שר החינוך וחבר כנסת, הוא מרצה וחוקר בכיר בבינתחומי הרצליה ומשמש כיו"ר הדירקטוריון של המוסד. ספרו החדש עוסק בזהות היהודית-חילונית המודרנית ובשאלות כמו איך אדם יכול להיות יהודי בלי אמונה דתית ובלי שמירת מצוות? במה מתבטאת יהדותו? מה קושר אותו ליהודים אחרים? בספר עוסק רובינשטיין בדמויותיהם של יהודים חילונים נודעים– אישים כמו אלברט איינשטיין, זיגמונד פרויד, פרנץ קפקא, אלבר ממי וראשי הציונות ובעיסוק שלהם בזהותם היהודית.

"כל היהודים המפורסמים שאני מתייחס אליהם", הסביר בערב העיון, "נכנסים לקטגוריה הזו מתוקף הגדרתם את עצמם כיהודים. זאת הסיבה שקארל מארקס, למשל, אינו מופיע בספר, על אף יהדותו. מבחינתי הם יהודים, מעצם רצונם להשתייך לשבט היהודי, שתמיד היה מנודה ובעייתי. מה שמחזיק אותנו ביחד הוא השבטיות. שונאינו אומרים שבט, אנחנו אומרים עם. ניתן לחלוק על דבריי, אך המושג של יהדות פתוחה ופלורליסטית שריר וקיים".

עדינה בר שלום

עדינה בר שלוםצילום: Hadas Parush/Flash90

עדינה בר-שלום, אשת חינוך וכלת פרס ישראל לתרומה מיוחדת לחברה, ביקשה להציג את עמדתה כ"אישה דתית-חרדית". "אנו חיים בעולם של קצוות", אמרה, "בו מיעוט חילוני עומד על חופש מוחלט מדת ומהצד השני קהילות חרדיות המרגישות את המדרון החלקלק שקבע לנו בן גוריון בסטטוס קוו. הסטטוס קוו ניסה להסדיר את השאלות האלו אבל לא נגע במרחב הציבורי ולא במרחב האישי.

"מקור השבטיות שלנו ומה ששמר עלינו כעם במשך דורות היא התורה, שבה נכתב 'כל ישראל ערבים זה לזה'. משמעות הדבר היא כי כאשר יהודי עושה משהו טוב זכותו עומדת לכולנו. אדם שומר מצוות לא יכול לאשר חילול שבת ולי אסור לומר לאף יהודי, גם חילוני מוחלט, שמותר לו לנסוע בשבת. אבל הוא רשאי לעשות כראות עיניו. בין דעתי שלי לזאת של פרופ' רייכמן מצוי רובו הגדול של עם ישראל המבקש דרך חיים של מסורות, חגים ושבתות לאו דווקא בגלל האמונה אלא דווקא כחיבור להיסטוריה היהודית, לעם ישראל ולמסורת שלנו."

02.09.2019

1. תגובה עם חוצפה דקדושה (גבריאל)

מר ריכמן כמה בורות אפשר בנאום אחד הרי לדעתך אין בורא ואין מדינת הלכה ואין רשעים ואין חמורו של משיח ואם כן למה אתה כל כך מודאג?!
כנראה שאתה יודע שיש ורק השאלה היא מה תענה לו ביום הדין
ולכן תהיה כאן מדינת הלכה והתורה היא החוקה ובא ידונו את הרשעים על פי דין תורה
ובמדינה זו שבא נהיה עם חופשי שמקיים את אמונתו וערכיו הרוחנים ולא חיים שח הפקרות רוחנית וכו
נכון זכיתם להיות חמורו של משיח אבל גם לחושך יש קץ

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

2. מישהו יכול בבקשה להסביר לי איך "חוק הלאום" שנראה כמו ציטוט ממגילת העצמאות "מנטרל" אותה??? (סתם דברי הסתה ופילוג)

מסתבר שהציבור הדתי לאומי שנלחם במלחמות ישראל ויש לו חלק במדינה לא פחות מהציבור החילוני לא יכול הלוות חלק מהשיח כאן, ומי שתומך ב"איש באמונתו יחיה" רוצה שזה יהיה בתנאי שכולם יחיו כמוהו (כמה פטרונות יש בדבריו) ובמידנה דמוקרטית אסור להביע עמדה שאולי לא מתאימה לאוזן שלו המכובד.... כשאני נלחמתי במלחמות ישראל, לא סיפרו לי שזה יהיה במקום בו אסור לי להביע עמדה או שיהיה מותר לי לבקש כיוון מסויים למדינה

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

3. אבל הרפורמים הם באמת אויבי היהדות (ר.)

תבדוק מבחינה סטטיסטית. 58% התבוללות בדור, כאשר נכדים של סבים מתבוללים, יש להם רק 10% סיכוי להגדיר את עצמם כיהודים. זאת אומרת שהם באמת אויבי מה שקרוי יהדות. או, אם תרצה להגדיר זאת, הם סוג של זרם החוצה מהיהדות. נקודה.
ומי שמנסה חלילה "לייבא" אותם אלינו, אז בעצם גם הוא אויב של מה שקרוי יהדות.

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

4. מה הבעיה עם מדינת הלכה? (משה)

דווקא נשמע לי אחלה רעיון. במיוחד לאור העובדה שהמדינה חילונית וערכיה לא כל כך מרשימים מוצלחים. עיין ערך חיי משפחה. עיין ערך שוחד ושחיתות.

אולי מדינת הלכה זאת התקווה שלנו?

חשבת על זה אוריאל?

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

5. 3 - זה מאד פשוט: דתיים לאומים המשרתים בצבא הם אויבי הציונות, רפורמים שהתחילו כאנטי ציונים ועד היום מתעלמים מהמסורת היהודית ולא רואים בחוק היהודי (ההלכ (נא לא להתווכח עם הגיון של פרופ')

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

6. הציונות זו התנועה המשיחית ביותר מאז בר כוכבא (ניסיון להקים שלטון יהודי עצמאי בארץ ישראל, קיבוץ גלויות - יש)

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

7. "אני קורא לחוקק חוק יסוד בן משפט אחד: הכרזת העצמאות מיום ה' באייר תש"ח היא חוק יסוד." (יש חוק כזה)

מגילת העצמאות:
"בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם כולו את ספר הספרים הנצחי.
לאחר שהוגלה העם מארצו בכוח הזרוע שמר לה אמונים בכל ארצות פזוריו, ולא חדל מתפילה ומתקוה לשוב לארצו ולחדש בתוכה את חירותו המדינית.
מתוך קשר היסטורי ומסורתי זה חתרו היהודים בכל דור לשוב ולהאחז במולדתם העתיקה; ובדורות האחרונים שבו לארצם בהמונים, וחלוצים, מעפילים ומגינים הפריחו נשמות, החיו שפתם העברית, בנו כפרים וערים, והקימו ישוב גדל והולך השליט על משקו ותרבותו, שוחר שלום ומגן על עצמו, מביא ברכת הקידמה לכל תושבי הארץ ונושא נפשו לעצמאות ממלכתית.
בשנת תרנ"ז (1897) נתכנס הקונגרס הציוני לקול קריאתו של הוגה חזון המדינה היהודית תיאודור הרצל והכריז על זכות העם היהודי לתקומה לאומית בארצו.
זכות זו הוכרה בהצהרת בלפור מיום ב' בנובמבר 1917 ואושרה במנדט מטעם חבר הלאומים, אשר נתן במיוחד תוקף בין-לאומי לקשר ההיסטורי שבין העם היהודי לבין ארץ-ישראל ולזכות העם היהודי להקים מחדש את ביתו הלאומי...חידוש המדינה היהודית בארץ-ישראל, אשר תפתח לרווחה את שערי המולדת לכל יהודי ותעניק לעם היהודי מעמד של אומה שוות-זכויות בתוך משפחת העמים...הכרה זו של האומות המאוחדות בזכות העם היהודי להקים את מדינתו אינה ניתנת להפקעה. זוהי זכותו הטבעית של העם היהודי להיות ככל עם ועם עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית... ובתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית ועל יסוד החלטת עצרת האומות המאוחדות אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל... המדינה היהודית, אשר תיקרא בשם ישראל.

מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל"

חוק הלאום:
"עקרונות יסוד
(א) ארץ ישראל היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, שבה קמה מדינת ישראל.
(ב) מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, שבה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית, הדתית וההיסטורית להגדרה עצמית.
(ג) מימוש הזכות להגדרה עצמית לאומית במדינת ישראל ייחודי לעם היהודי."
[החוק אפילו מפנה ישירות למגילת העצמאות]

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

8. השמאלנים נובחים והשיירה עוברת. (זה החוק הכי חשוב שחוקק פה בעשורים האחרונים)

דווח על תגובה לא ראויה
03.09.2019

9. חוק הלאום (Leon)

חוק הלאום איננו מביא למדינת הלכה כי היהודים קודם כל לאום בני ישראל השכחתם? לכן תפסיקו לבלבל את המח!.החוק חוקק בצדק כי יש בתוכינו אויבים שמנסים להרהר את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי.תפסיקו לבלבל את המח יה תבוסתנים שכמותכם לא יעזור לכם.

דווח על תגובה לא ראויה
04.09.2019

10. מה הקשר מדינת הלכה??? (אבי)

בכל מקום דוחפים מדינת הלכה? על איזה מדינת הלכה מדובר???

דווח על תגובה לא ראויה
04.09.2019

11. sharia (יעקב)

בס"ד
מי שמפחד מהלכה יקבל שריא.....
כל החילונים יברחו מארץ ישראל בקצב יותר מהר מהיום- שהרבה מהם מחפשים דרכונים זרים

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב חיים נבון צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

הרב נבון תומך בסמוטריץ': צריך לתקן את חוק השבות

קרא עוד