סגור

הרב בזק על מינוי המפמרית: החליטו לתפור לה תיק

על רקע המכתב נגד המיודעת למפמ"רית לתנ"ך, כותב הרב בזק: "אם אכן ייכנע הרב פרץ לקמפיין המסולף הזה, מן הראוי שכל מי שאינו מוכן לקבל את תהליך 'הר המוריזציה' של החינוך הממלכתי דתי יחפש לו מפלגה אחרת להצביע לה"

הרב אמנון בזק
יח באב התשעט
,
19 באוגוסט, 2019 12:38
 משרד החינוך

משרד החינוךצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

מחר בע"ה אמורה וועדה לאשר את מינויה של ד"ר איילת סיידלר לתפקיד מפמ"רית תנ"ך בחינוך הממלכתי-דתי. כפי שכבר ציינתי בעבר, במינויה של ד"ר סיידלר, מחנכת ומורה ותיקה לתנ"ך באולפנות, סגנית ראש המדרשה בבר אילן, שיראתה קודמת לחכמתה, תומכים מועצת החמ"ד ורבני הציונות הדתית כגון הרב אריאל, הרב דרוקמן והרב אייזנמן. אולם, חוגי הר המור מפעילים לחץ כבד על שר החינוך הרב רפי פרץ לסכל את המינוי. במסגרת זו הרב יעקב דביר מישיבת מצפה רמון החליט פשוט 'לתפור לה תיק' באופן מסולף ומעוות, תוך ציטוטים מדבריה, במקרים רבים מתוך סיכומי שיעורים של תלמידים. למרות שהרב דביר מודה שהוא כלל אינו מכיר אותה, הוא קובע נחרצות במכתב ששלח לכל מנהלי מוסדות החינוך בחמ"ד שהיא בעלת "גישה מחקרית קרה ומנותקת" לתנ"ך, "גישה הרסנית ואנטי חינוכית". כל זאת רק משום שהיא אינה הולכת בדרך הקיצונית של חוגי הר המור, שהפנו עורף למסורת לימוד הפשט שלימדונו הראשונים, והחליטו להוציא מחוץ לקו כל מי שאינו שותף לדעתם. מקוצר הזמן והמקום אציין רק שלוש דוגמאות:

1. תחת הכותרת "ביקורת המקרא" הרב דביר מצטט מדבריה של סיידלר: "לפעמים בתנ"ך יש הערת עריכה שנוספה לסיפור יותר מאוחר", והוא מוסיף הסבר: "משמעות הדברים היא שהתנ"ך אינו פסוקים שנאמרו לנביא בנבואה אלא עריכה של אנשים מתקופות שונות". לפלא הוא כיצד נשמטו מדבריו עשרות מקומות שבהם חז"ל והמפרשים כתבו בדיוק כך. רק דוגמה אחת מני רבות: ביהושע ט"ו מסופר על כיבוש העיר דביר, ורש"י מציין, למרות שלפי חז"ל יהושע חיבר את ספרו, שפסוקים אלו נכתבו "לאחר מות יהושע". האם יש לפסול כעת גם את פירוש רש"י? 

2. הרב דביר מאשים את סיידלר ב"גישה ספרותית". כללית, הניתוח הספרותי של התנ"ך אחד החידושים הנפלאים של דורנו, וזכינו לראות גם בחודש האחרון עד כמה הוא מחחיה את נפשם של לומדי התנ"ך. כשהרב דביר מבקש להציג את גישתה של סיידלר הוא מצטט מדבריה על התהליך שעברו מרדכי ואסתר במהלך המגילה, שבא לידי ביטוי בכך שהם היו בעלי שמות נוכריים: "אסתר זה השם של אלת הפריון והאהבה". אולם, גם כאן הדברים מופיעים במפורש בגמרא בשם רבי נחמיה: "שהיו אומות העולם קורין אותה על שם איסתהר", כלומר - האלה אישתר. האם גם רבי נחמיה פסול?

3. וכמובן, אי אפשר בלי פרשת דוד ובת שבע. כתבתי בהרחבה בעבר (בספרי על שמואל ב' וב'עד היום הזה') שהגישה הרווחת בחז"ל ובמפרשים היא להבין את הפסוקים כפשוטם, וכפי שכתבו, בין היתר, רד"ק, רלב"ג, ר' יוסף קרא ואברבנאל. האמנם גם המפרשים הללו יפסול הרב דביר, כפי שטען שגישתה של סיידלר פסולה בגלל שהיא עומדת "בניגוד גמור לדברי חז"ל במסכת שבת שדוד לא חטא באשת איש"? 
ככלל, מפרשי המקרא תמיד הלכו בדרך המציגה את המורכבות של גיבוריה ואת העובדה שלכולם יש חולשות ונפילות, כשהמבחן הגדול הוא יכולתם לתקן ולשוב בתשובה. מה שהיה מקובל על רש"י, רד"ק ורמב"ן, מוגדר כעת בפי הרב דביר כגישה אנטי חינוכית "שאינה נמנעת מהצגת גדולי ישראל שזכו לנבואה כבני אדם רגילים בעלי חולשות ויצרים".

לסיום, שתי הערות. האחת, במישור הציבורי: אם אכן ייכנעהרב פרץ לקמפיין המסולף הזה, מן הראוי שכל מי שאינו מוכן לקבל את תהליך 'הר המוריזציה' של החינוך הממלכתי דתי יחפש לו מפלגה אחרת להצביע לה. כניעה כזו, מול עמדת מועצת החמ"ד ורבני הציונות הדתית, תוכיח שהסכנה הגדולה ביותר לחינוך ילדינו תהיה דווקא אם שר החינוך ימשיך להיות מי שמתקפל תחת לחצים פוגענים ומסולפים של אנשי מפלגת נועם.

19.08.2019

1. אמנון, מה לעשות, המפלגה של החפיפניקים שתמכת בה לא עברה את אחוז החסימה. (שמעון)

מתי תבין שאתה מיעוט שולי?

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

2. הרב בזק צודק (יוסי)

אבל אין צורך להתרגש מזה ובודאי אין צורך לעבור מפלגה. "פרשיית" טיפולי ההמרה הוכיחה שלפלג האנטי דתי (טרור הלהט"ב וגרורותיו) יש הרבה יותר השפעה על הרב פרץ מאשר כמה רבנים מהר המור.

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

3. יישר כח הרב בזק! ניכרים דברי אמת. (איתן)

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

4. הרב רפי (מנדי)

כאן הוא המבחן הגדול של הרב רפי האם יש בכוחו באמת להוביל שינוי במערכת החינוך כפי שהבטיח בכל הקמפיין הבחירות שלו. אבל לפי הפירסומים נראה ששוב מפלגת נעם צדקה שאין בכוח הרב רפי לשנות מאומה מפנים הלחץ עליו הוא יותר מדי קשה. לכן המפלגה שבאמת תוביל לשינוי הוא רק נעם. שמים כ' בקלפי.

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

5. חבל שהרב אמנון יורד לרמה הזאת. (מתן)

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

6. לימוד התנ"ך אמור להיקבע ע"י רב ולא ע"י ד"ר (ענת)

מה לאוניברסיטה ולדת?

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

7. אתה מפגין בורות (אודי)

1. לא צריך בשביל זה 12 שנות לימוד כדי להבין שרש"י כותב דברים על סמך חז"ל ולא על סמך "מחקרים" (מלבד זה שלא כל מה שרש"י יכול לכתוב, יכולה חוקרת באוניברסיטה לכתוב...)
2. זה שקראו לאסתר בשם נכרי זה אומר "על התהליך שעברו מרדכי ואסתר במהלך המגילה"? אלו דברי כפירה!
3. אף אחד מהראשונים לא חלק על הגמרא שאומרת שדוד לא חטא ואל תמציא דברים, הם רק מסבירים שלדוד ברמתו הרוחנית זה היה נחשב לחטא.
אשה עם דעות כאלה לא ראויה גם להיות מורה לתנ"ך

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

8. שבו פה עם המשולים לחמור (ירוחמניק)

אור הראיתם צץ בראש הר המור?
ויאמרו לא נחזה רק מהמור
ויאמר שבו פה עם המשולים לחמור

מי שלא רואה את האור שבנביאים, את הרוח, את הענן הקשור- טוב לא דלא יעלה בהר ה' וישאר במדרגתו החומרית.
כל מה שכתב הרב בזק אמת אבל השאלה איך בסופו של יום נתפסת הדמות של דוד אצל הלומד, ברור שהרדק וכו אף שחשבו שנפל דוד באשת איש ידעו לקרוא כל הפרשה ולהעריצו על תשובתו. לא כך בקורסים של שליסר ודומיה בבר אילן.. שם דמותו של דוד בסיכום היא דמות נלעגת ותאוותנית.. פתחו יוטיוב וראו השיעורים..
לכן, על אף שהרב בזק צודק בעובדות, אנשי הר המור הם הם שראו את הענן הקשור על ההר והאמת איתם.

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

9. מחזק את דברי הרב, אך חולק עליו (שלומי)

גם אם הרב רפי יחזור בו, אין סיבה למצביעי הגוש להצביע למפלגה הנ''ל.
החרדלים שולטים בבית היהודי ביד רמה ובנט ושקד הם ליכוד ב'.
לכן עדיף להצביע ליכוד ליגה א'....

דווח על תגובה לא ראויה
20.08.2019

10. מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו (טוביה)

דווח על תגובה לא ראויה
20.08.2019

11. מביאים את הרב בזק כאילו הוא משקל נגד. הוא לא מגיע לקרסוליים שלהם. אין להם רב אחד שגדול מהם בחכמה ובמנין לסתור דבריהם. (אילן)

דווח על תגובה לא ראויה
20.08.2019

12. פני דור הלייטים כפני הרב בזק (כהן)

דווח על תגובה לא ראויה
20.08.2019

13. אמור לי מה אתה חושב על דוד המלך ואומר לך כמה אתה מתבוסס בעריות (עמוס)

דווח על תגובה לא ראויה
20.08.2019

14. לא לימוד התנ"ך בראש מעייניהם אלא ציות עיוור (אבי)

התנ"ך מורכב ורב גוונים. ואין אדם מתואר בו שאין ספק רבב נפל בו. זאת יודעים גם המתנגדים. אלא שסוברים שהמון התלמידים לא מפותח דיו למורכבות זו. פן יטיל ספק להבא גם בהם.

דווח על תגובה לא ראויה
21.08.2019

15. ל-15 - אכן התנ"ך הוא רב גוני אבל... (נועם)

אישי התנ"ך הוא הדמויות הגדולות ביותר והרבב שדבק בהם הוא לפי רמת הגדלות שבהם, ואי אפשר למדוד אותם במושגים שלנו ולכן יש את הטענות על הגברת הזאת.

דווח על תגובה לא ראויה
25.08.2019

16. ישר כוח הרב בזק. אכן ראוי שעוד רבנים לא יפחדו לבטא את התחושות של רוב הציבור הדתי הבריא שמרגיש בדיוק את הטירוף של הר המור- מחלוקות לגמרי לא לשם שמים. ח (אבנר)

דווח על תגובה לא ראויה
26.08.2019

17. צריך להקים מועצה להשכלה קדושה. (ידידיה שילה)

הבעיה היא בשיטה. אין סיבה שהאקדמיה תכתיב את התוכן ואת שיטות הלימוד בתנ"ך. יש לנו מפרשים אדירים שצמחו בבתי המדרש מאז חז"ל ועד ימינו. כמו שהאקדמיה לא פוסקת הלכה, כך אינה צריכה להתערב בפרשנות התנ"ך. זה לא התחום שלה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתניהו לאחר הערכת מצב צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ

נתניהו הודיע: החוזרים מחו"ל יבדקו רפואית בביתם

קרא עוד