למה בתי הדין סוגרים תיקי גירושין ללא הסבר?

מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" שיגרה מכתב למבקר המדינה בו היא דורשת לבדוק את התנהלות בתי הדין: "כמות הסבל והסחטנות שעוברות נשים בדרך אל הגט בלתי מתקבלת על הדעת". מהנהלת בתי הדין נמסר: מדובר במכתב קנטרני וטרחני

חדשות כיפה חדשות כיפה 13/06/19 15:49 י בסיון התשעט

למה בתי הדין סוגרים תיקי גירושין ללא הסבר?
מריבה, צילום: שאטרסוק

בעקבות פרסום סיכום שנת 2018 של הנהלת בתי הדין הרבניים, עו"ד אורית להב, מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" הפועל למען עגונות ומסורבות גט, פנתה למבקר המדינה הנכנס בדרישה לבדוק את הנתונים ולערוך ביקורת בבתי הדין הרבניים.

בפנייה נכתב כי על פי הנתונים בדוח, אלפי תיקי גירושין תלויים ועומדים במשך שנים בבתי הדין, וחמור מכך, חלק מהתיקים נסגרים ללא מתן גט וללא הסבר מדוע הם נסגרים: "לפי הנתונים שפורסמו
בדוח, 2,845 תיקי גירושין נסגרו בשנת 2018 ללא גט, ולא ברור מדוע הם נסגרו - בשל משיכת התביעה, בשל שינוי ייעוד התיק, בשל ערעור לבית הדין הרבני הגדול או באופן שרירותי על ידי בית הדין".

במכתב למבקר המדינה הביאו בארגון דוגמא שהגיעה לפתחן: "דגנית (שם בדוי) חוותה אלימות קשה במהלך נישואיה. ב- 2006 הפסיקו היא ובעלה לחיות יחד, בשנת 2007 החלו הליך גירושין ובית הדין פסק כי הבעל חייב לתת גט ואף הטיל עליו סנקציות. אולם בשנת 2014 ,כך סתם, הפסיק בית הדין לזמן את בני הזוג לסידור גט והתיק נסגר באופן שרירותי ללא כל הסבר ואף ללא ידיעתה של דגנית. בספטמבר 2018 פנתה דגנית אלינו. בית הדין האזורי סירב לפתוח את התיק הסגור ודרש ממנה להתחיל את ההליך מאפס, כך ששבע שנות התנהלות בתיק ירדו לטמיון". 

עו"ד אורית להב: "בדוח שפרסמה הנהלת בתי הדין חסרים דווקא הנתונים החשובים מכל - מספר השנים שלוקח להתגרש, כמות הסבל והסחטנות שעוברות נשים (וגם גברים) בדרך אל הגט ומספר הנשים שנשלחות הביתה בסוף התהליך עם התשובה הבלתי מתקבלת על הדעת ש"אין לנו פתרון בשבילך". אנחנו מצפים ממבקר המדינה הנכנס לשים את הנושא על סדר יומו."

מהנהלת בתי הדין נמסר: מדובר במכתב קנטרני וטרחני שאין בו ולא כלום.