למה בתי הדין סוגרים תיקי גירושין ללא הסבר?

מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" שיגרה מכתב למבקר המדינה בו היא דורשת לבדוק את התנהלות בתי הדין: "כמות הסבל והסחטנות שעוברות נשים בדרך אל הגט בלתי מתקבלת על הדעת". מהנהלת בתי הדין נמסר: מדובר במכתב קנטרני וטרחני

חדשות כיפה
י בסיון התשעט
,
13 ביוני, 2019 15:49
מריבה

מריבהצילום: שאטרסוק

בעקבות פרסום סיכום שנת 2018 של הנהלת בתי הדין הרבניים, עו"ד אורית להב, מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" הפועל למען עגונות ומסורבות גט, פנתה למבקר המדינה הנכנס בדרישה לבדוק את הנתונים ולערוך ביקורת בבתי הדין הרבניים.

בפנייה נכתב כי על פי הנתונים בדוח, אלפי תיקי גירושין תלויים ועומדים במשך שנים בבתי הדין, וחמור מכך, חלק מהתיקים נסגרים ללא מתן גט וללא הסבר מדוע הם נסגרים: "לפי הנתונים שפורסמו
בדוח, 2,845 תיקי גירושין נסגרו בשנת 2018 ללא גט, ולא ברור מדוע הם נסגרו - בשל משיכת התביעה, בשל שינוי ייעוד התיק, בשל ערעור לבית הדין הרבני הגדול או באופן שרירותי על ידי בית הדין".

במכתב למבקר המדינה הביאו בארגון דוגמא שהגיעה לפתחן: "דגנית (שם בדוי) חוותה אלימות קשה במהלך נישואיה. ב- 2006 הפסיקו היא ובעלה לחיות יחד, בשנת 2007 החלו הליך גירושין ובית הדין פסק כי הבעל חייב לתת גט ואף הטיל עליו סנקציות. אולם בשנת 2014 ,כך סתם, הפסיק בית הדין לזמן את בני הזוג לסידור גט והתיק נסגר באופן שרירותי ללא כל הסבר ואף ללא ידיעתה של דגנית. בספטמבר 2018 פנתה דגנית אלינו. בית הדין האזורי סירב לפתוח את התיק הסגור ודרש ממנה להתחיל את ההליך מאפס, כך ששבע שנות התנהלות בתיק ירדו לטמיון". 

עו"ד אורית להב: "בדוח שפרסמה הנהלת בתי הדין חסרים דווקא הנתונים החשובים מכל - מספר השנים שלוקח להתגרש, כמות הסבל והסחטנות שעוברות נשים (וגם גברים) בדרך אל הגט ומספר הנשים שנשלחות הביתה בסוף התהליך עם התשובה הבלתי מתקבלת על הדעת ש"אין לנו פתרון בשבילך". אנחנו מצפים ממבקר המדינה הנכנס לשים את הנושא על סדר יומו."

מהנהלת בתי הדין נמסר: מדובר במכתב קנטרני וטרחני שאין בו ולא כלום.

13.06.2019

1. כן צריך לבדוק מה קורה שםםםםם (חוק וסדר)

הדיין לא צריך להיות.לטובת הגבררר כאשר הצדק רחוק ממנו כרחוק מזרח ממערב....הדיין צריך.לראות.את טובת הילדיםםםםם.......הדיין צריך לשים את ביתו מול עיניו... ולעשות משפט אמתתתתתתתתת "ואהבת לרעך כמוך.."

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

2. לכול אשה/גבר מגיעה הזכות (מישהי)

לסיים נישואין שלא צלחו נקודה!

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

3. בטח את אוהבת להרוס נישואים...כי זאת לא זכות (מציאות)

שבית נהרס ....וזאת לא זכות לסיים נישואים.....פשוט האישה במצוקה כי הבעל מתעללל בההה ומצד שני לא רוצה להתגרש וכמו כן גם אמו יכולה להתעללל בה אז איך האישה לא תרצהה לברוח...זאת לא זכות והאשה לא היתה רוצה להתגרש אלמלא הבעל או אמו היו מתעלללים בהההה ולמה שיתעלללו בה..??????

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

4. הבעיה האמיתית היא גברים עגונים (אזרח)

יש יותר עגונים ולאף אחד לא אכפת. רק כשזו נקבה אכפת למישהו. ארגון מבוי סתום הוא ארגון מבוי סתומה.

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

5. אף.אשה לא רוצה להתגרש עם ילדים (מזבח מוריד דמעות)

פשוט הבעל כבר עזב אותה שניםםםם שנים לפי פקודת אמו.........הבעל לא מביא לאשתו מזונות שנים לפי פקודת אמו.....הבעל לא מעביר לאשה את הכספים המגיעים לה לפי פקודת אמו.......וכל זה כדי להתעללל באשה לשווא ...."שימחה לאיד"כדי להרוס את חיייה....כאשר הבעל מקשיב לאמו ומתעללל באשתו בדם קר הרשויותת השופטות הן בתי הדין והן בתי המשפט חייבות לעזור לאשה כדי להחזיר לה את עצמאותה הן על ידי פסיקת מזונות נאים שתוכל להעניק לילדיה חיים טובים...והן על ידי כספים המגיעים לה על מנת שתתתקדם בחייה ותחיה חיים עצמאיים....חיים עם עתיד......ולא לתת יד לאם הבעל להרוס את חיייה לעד

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

6. אין נישואין שלא צלחו (חוק וסדר)

יש נישואים שמשהו מנסה שהם לא יצליחו

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

7. גבירותי ורבותי...צריך לעזור לנשים שיוכלו להמשיך.בחייהן בלי טרדות פרנסה קשות (אמת)

אשה לא יכולה לחיות עם טרדות פרנסה קשות...צריך.שיהיו פסיקות נאות של מזונות ולא לשתף פעולה עם מי שמנסה להתחמק ממזונות ...כי זה עיוות הדין...צריך.להוקיע את.התופעה והעברינים לכלא יכנסו..גם הבעל נטששש וגם אין מזונות ...הייתכן??????

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

8. חובה (אני)

אשמח מאד שיפתחו חקירה על ההתנהלות יש הרבה מה למצוא,מוכנה לתרום חומר

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

9. חוסר ידע (טוען רבני)

ממש לא נכון ! , צריך להוסיף בתי דין שיוכלו לטפל בריבוי המקרים ,גט שלא לפי ההלכה יש לו משמעויות קשות מאד ,בעיקר לילדים לכן הזהירות רבה הרבה ,צריך לדעת שהדיינים קודם כל רבנים שרגישים לצער הזולת למרות שלפעמים הם מתנהגים שצורה של חוסר רגישות זה קורה לצורך המשפט בלבד

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חברת הכנסת  ע'דיר כמאל מריח  צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גנץ נעדר מהמליאה: הצעת החוק לתיקון חוק הלאום נפלה בקריאה טרומית

קרא עוד