סגור

הרבנות לא מאשרת: המסעדה הכשרה הפתוחה בשבת בסכנה?

בעלי מסעדת 'באב אל ימן', עתר כנגד הרבנות הראשית: "אפשרו למסעדה הכשרה ופתוחה בשבת ללא חילול שבת לקבל תעודת כשרות - בדיוק כפי שנוהגים עם בתי המלון בישראל"

חדשות כיפה
כט באייר התשעט
,
03 ביוני, 2019 11:06

צילום: shutterstock

תנועת נאמני תורה ועבודה הגישה אתמול (א') עתירה לבית המשפט, בשמו של יהונתן ודעי, בעלי מסעדת "באב אל ימן" בירושלים, כנגד מועצת הרבנות הראשית, המועצה הדתית ירושלים והרבנים הראשיים לירושלים הכשרה ופתוחה בשבת, ללא חילול שבת.

בעתירה נכתב: "באופן אבסורדי, תרמילאי ישראלי יכול לשוטט בכל העולם ולמצוא כמעט בכל מקום אפשרות לסעוד סעודת שבת, תוך שהתשלום מוסדר לפני או אחרי השבת. דווקא במדינת ישראל ובירושלים בירתה, נתקלים צעירים אלו במחסור בפתרון עבורם. למרבה האירוניה, במקום שהרבנות הראשית תסייע למלא את הריק שנוצר, היא זו שכופה אותו". 

"המועצה הדתית ירושלים חתומה על תעודות כשרות של למעלה מ-100 בתי מלון בירושלים. מדובר בבתי עסק המגישים אוכל בשבת, תוך העסקת משגיחי כשרות ועמידה בכל הדרישות ההלכתיות. למה ייגרע שמו של העותר מרשימת בעלי העסקים הכשרים? במה נופל בית העסק שלו מכל בית מלון אחר בעיר?". 

בעתירה אף מציינים בצורה ברורה, כי המסעדה פועלת ותפעל על פי כל כללי הכשרות ושמירת השבת, באופן זהה לדרך בה הדבר מתקיים בבתי המלון: "העותר מבקש לפעול בדיוק באותן דרכים בהן פועלים בתי המלון הכשרים. האוכל יחומם ויוגש לסועדים באותם אמצעים כשרים והתשלום ייגבה באותן שיטות (לפני השבת או אחריה)". 

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, מגיש העתירה בשמו של יהונתן ודעי: "אחד החסמים המשמעותיים ביותר בפני מתן תעודות כשרות למסעדות ובתי קפה בישראל הוא הפתיחה בשבת, גם אם אין במקומות אלה חילול שבת כלל. בקהילות רבות בחו"ל מקובל לאכול סעודות שבת ולחגוג אירועים במסעדות בשבת שאינן מחללות שבת. המהלך שלנו נועד לאפשר מצב עניינים דומה בארץ, מה שיגדיל משמעותית את האפשרות לקבל כשרות במסעדות רבות בישראל. 
אנו סבורים כי המהלך יאפשר לציבור דתי, מסורתי וחילוני מקומות לקיום אירועים וסעודות משפחתיות ללא חילול שבת, בדיוק כמו בבתי מלון״.

יהונתן ודעי, בעלי מסעדת באב אל ימן, התרעם על האפליה האסורה לטענתו: "האפליה של המסעדות אל מול בתי המלון בישראל - זועקת לשמים. אין כל סיבה שבתי המלון יקבלו תעודת כשרות ויפעלו בשבת, ואילו מסעדות שומרות כשרות, שאינן מחללות שבת - לא יוכלו לעשות זאת. אני מלא מקווה כי בית המשפט יסייע להגיע להבנה החשובה הזו, למען באב אל ימן, למען מסעדות נוספות בישראל ולמען ציבור צרכני הכשרות הגדול". 

03.06.2019

1. נשמע צודק ונכון. (ניר המטייל בעולם)

דווח על תגובה לא ראויה
03.06.2019

2. "נאמני תורה ועבודה" בלי תורה (אודי)

כרגיל, הם מייצגים את שונאי הדת ולא את הדת.
מלבד המדרון החלקלק שיש בהענות לבקשה זו יש גם בעיה הלכתחית כי להבדיל ממלון שיש בו היתר לשלם כי אני משלם בהבלעה גם על הארוח ביום חול, במסעדה אין הבלעה וזה נטו חילול שבת.
איזה בורים

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2019

3. רעיון נחמד אבל לא לעניין (נו באמת)

במבט ראשון נשמע גאוני, במבט שני זה נראה אחרת.
במלון, האורחים ישנים וגם אוכלים. לא אמור להיות חילול שבת. אבל במסעדה, אנשים יגיעו מרחוק ויחללו שבת. לא נראה לי שישאלו כל סועד מאיפה הגיע ואיך..
ולמה שמי שלא שומר שבת יבוא לאכול אוכל מחומם מאתמול שהוא שילם עליו שלשום, כשיש לו מסעדות לא כשרות שיכינו לו ארוחה טריה על המקום?

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2019

4. כשרות (א)

למה להפלות את המסעדה/ ות כשרות שמוכנות לעבוד כמו בתי המלון בירושלים.ולשמור על כללי הכשרות..תנולהם להתפרנס בכבוד.

דווח על תגובה לא ראויה
04.06.2019

5. בור ועם הארץ, נטול השכלה בכלל. לא יודע דבר וחצי דבר מענייני ההלכה (העותר מגלה את קלונו ברבים)

ההלכה.
מסתבר שבבתי מלונות התשלום אינו נוגע לסעודות הניתנות והרי הם בגדר הבלעה כאשר התשלום הוא על הלינה.
כל מקום שהתשלום יהיה נטו על האוכל, עם מחירון ברור יהיה בעייתי.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

דנה ויס צילום: Hadas Parush/Flash90

משיבים מלחמה: דנה וייס וחדשות 12 יגישו תביעת דיבה נגד יאיר נתניהו

קרא עוד