הרב לאו: החוק בנושא גירושין הוכיח את עצמו

הרב הראשי לישראל הסביר בכנס ליישוב סכסוכים כי החוק החדש להסדר סכסוכים בתוך המשפחה מוכיח את עצמו, ואך עוזר בצמצום מספר הזוגות המתגרשים. בנאומו הרב הסתייג מסכמי קדם גירושין: "לא הצלחנו למצוא נוסח שלא יגרום לתקלה בהלכה"

חדשות כיפה
כד באייר התשעט
,
29 במאי, 2019 8:46

צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, נשא אתמול (ג') דברים בפתח המושב בכנס לשכת עורכי הדין באילת שעסק ביישוב סכסוכים, והסביר כי החוק החדש, להסדר יישוב סכסוכים, מצמצם את מספר הזוגות המתגרשים. 

 "הילדים הם הנפגעים הגדולים ביותר בסכסוכי המשפחה. מה שלא יקרה, הילדים נפגעים, השאלה היא עד כמה", הסביר הרב לאו בפתח נאומו והוסיף: "אני זוכר תיק שבסכסוך מסוים שהגיע אלי הילד היה בן שנה וחצי ובני הזוג אמרו שהם יעסיקו את בית הדין עד שיגיע לגיל 18 והם, לצערי ממשיכים בזה גם היום".

הרב לאו סיפר כיצד החוק עוזר לזוגות שנמצאים בהליכי גירושין:  "מאז שנכנס החוק לתוקפו ביולי 2016, עד סוף שנת 2016 נפתחו 3,545 תיקים ליישוב סכסוך, ומתוכם המשיכו והתגרשו 2,012 זוגות. כבר בחצי השנה הראשונה לחוק, למעלה מחצי התגרשו, אבל לא התגרשו 1,533 זוגות. כלומר, הניסיון ליישב סכסוך הוכיח את עצמו. ב-2017 ההצלחה גדלה . מתוך 7,517 תיקים, המשיכו והתגרשו 3,747 זוגות, לעומת 3,770. כלומר, למעלה ממחציתם לא התגרשו כתוצאה מהחוק החדש. ב-2018, נפתחו 7,857 תיקים מתוכם לא התגרשו 5,162. גם מאז תחילת 2019 לא התגרשו 2,771 זוגות מכלל 3,155 הזוגות שפתחו תיקים".

"מהנתונים הללו אנו רואים בבירור שממספרי הלא מתגרשים עולה ועולה מאז שהחוק להסדר יישוב סכסוכים במשפחה נכנס לתוקפו", ציין הרב לאו.

הרב הוסיף וסיפר, "אני תמיד מבקש מבתי הדין הרבניים, מי שמגיע בלי הסכם, לא לסגור במהרה את התיק בכתיבת גט. לא לרוץ כל כך מהר בעיקר שמסביב יש משפחה. בסכסוך גירושין לא רק הילדים נפגעים. גם הסבא והסבתא. כל המעגל מסביב נפגע. לצערי, אם אנחנו לא מגיעים לפשרה, אנחנו פוגעים בעצמנו. אם הדיינים והשופטים יסתכלו על השעון בדיון וימהרו הביתה, הם פוגעים בכולם. הם צריכים להיות נכונים ופתוחים יותר להאזנה לשני הצדדים בסכסוך. צריכה להיות פניות. אנשים שמגיעים לדיון בבית הדין הגדול יודעים שהם יודעים מתי הם מוזמנים אבל שייקחו בחשבון שיישארו הרבה זמן כדי שננסה להגיע לפתרון, גם אם ייקח זמן".

"בנוגע להסכמי קדם נישואין אדגיש ואומר - הקמנו בעבר ועדה ובחנו את ההסכמים שלא יגרמו לתקלה בהלכה. עדיין לא הצלחנו למצוא נוסח והירהרנו על נוסח שאולי ייתן מענה. לצערי, עד היום, כל התיקים שהגיעו לבית הדין ובהם הסכמים קדם נישואין לא רק שלא הועילו אלא שפכו והוסיפו שמן למדורה. המציאות מגלה שכל מי שהגיע עם הסכמי קדם נישואין, הגיע טעון ועם החלטה לכאן ולכאן, וההסכם רק מוסיף חומר בעירה", טען הרב לאו.

29.05.2019

1. כב' הרב, יש תקלה בהלכה, והיא שאיש יכול לעגן אשה רק כי מתחשק לו. מתי תתקנו את זה כבר?? (צביקה)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב פרץ. שומר את החינוך  צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרץ נפגש עם נתניהו כדי לוודא שתיק החינוך שלו

קרא עוד