הגיע זמן מזכ"לית: 7 נשים שראויות להוביל את תנועת בני עקיבא

תנועת בני עקיבא מחפשת מזכ"ל חדש. אחרי 93 שנה, ראוי כי בראש התנועה תעמוד אישה. הכנו רשימה של שבע נשים ראויות, כל אחת בתחומה, שיוכלו להצעיד את בני עקיבא קדימה

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 24/02/22 13:45 כג באדר א'

הגיע זמן מזכ"לית: 7 נשים שראויות להוביל את תנועת בני עקיבא
במי תבחר ועדת האיתור?, צילום: בני עקיבא

ועדת האיתור למזכ"ל הבא של בני עקיבא בראשותו של הרב יונה גודמן מתכנסת כבר מספר שבועות בניסיון להכריע מי יחליף את המזכ"ל היוצא יאיר שחל שמכהן בתפקיד במשך שש השנים האחרונות והודיע בחודש שעבר על פרישתו.

קולות רבים מבין חברי התנועה ובוגריה טוענים כעת כי הגיע הזמן, אחרי 93 שנות קיומה של בני עקיבא למנות אישה שתעמוד בראש. כדי לעזור לוועדה קיבצנו רשימה של שבע נשים ראויות מאוד, מתחומים שונים ועם רקע תעסוקתי ומקצועי מגוון שיוכלו למלא בצורה נהדרת את התפקיד הנחשק. מוזמנים להציע שמות נוספים בתגובות. 

מיכל נגן: בעלת רזומה חינוכי מרשים

בת 54, נשואה לרב יעקב נגן, ר"מ בישיבת ההסדר בעתניאל וד"ר למחשבת ישראל, מתגוררת בעתניאל ואם לשבעה ילדים. הרבנית נגן היא ראש מכינת צהלי לבנות דתיות, ומדרשה "רוני" לבנות. גדלה בירושלים ולמדה בתיכון פלך בעיר, התגייסה לצה"ל ושירתה כמש"קית הוראה בחיל חינוך, בהמשך סיימה קורס קצינים והייתה קצינת במחווה אלון ומפקדת קורס קצינות הוראה. לאחר השירות למדה במדרשת ברוריה. בעלת תואר שני בהיסטוריה של יהדות זמננו מהאוניברסיטה העברית. במקביל לתפקידיה במכינה ובמדרשה, נגן היא גם גננת, תומכת לידה, ושחקנית תיאטרון פרינג'.

למה כן? נחשבת לאחת הנשים הכי משפיעות בציבור הדתי לאומי, גם בגלל דעותיה בסוגיית שירות נשים בצה"ל וגם בהצפת השיח על פגיעות מיניות במגזר. בעלת ידע תורני רב, רזומה חינוכי מרשים ויכולת מחשבה חדה אך מלווה בנעימות ובדרך ארץ. 

הרבנית מיכל נגן

הרבנית מיכל נגן, צילום: מכינת צהלי

תהלה פרידמן: תוביל את השיח בתנועה למקומות חדשים

בת 45, נשואה לאלעזר נחלון, שופט בבית המשפט השלום בירושלים, ואם לחמישה ילדים. נולדה וגדלה בקריית אונו. בצעירותה הייתה חניכה ומדריכה בבני עקיבא. בעלת תואר ראשון ושני במשפטים בהצטיינות מהאוניברסיטה העברית. בוגרת בית הספר למנהיגות חינוכית של מכון מנדל. בנוסף למדה במדרשת לינדנבאום ובבית מורשה בירושלים. הייתה יועצת לשר לענייני תפוצות נתן שרנסקי והובילה את פעילות הממשלה למאבק באנטישמיות. כיהנה כיו"ר תנועת נאמני תורה ועבודה. הצליחה להיכנס לכנסת באוגוסט 2020 במפלגת כחול לבן ונאום הבכורה שלה במליאה הפך לויראלי במיוחד - אל תפספסו. אחיה הם אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, והרבנית דנה סליי ראש מדרשת הרובע. 

למה כן? יש לה ניסיון פוליטי וקשרים בכנסת ובממשלה שאפשר רק לקנא בהם. קשר מעמיק עם יהדות התפוצות והבנת החשיבות שלהם. ניהלה ארגון גדול שמתעסק באקטואליה היהודית ותוכל להוביל את השיח של התנועה למקומות חדשים.

תהילה פרידמן

תהילה פרידמן צילום: דוברות הכנסת

הילה ניסן-פרידמן: כי הגיע הזמן למישהו מזרחי בראשות התנועה

רק בת 36, אבל יש לה רזומה מרשים מאוד. היא נשואה לישי פרידמן, עיתונאי שהחליף אותה בתפקיד עורך "שביעי" ואם לשלושה בנים. כיום היא משמשת כיועצת השר לשירותי דת מתן כהנא לאחר ששימשה כיועצת התקשורת של ראש הממשלה נפתלי בנט. במסגרת תפקידה, היא אחראית על יישום הרפורמות ותכניות עבודה שמקדם השר ומובילה את עבודה המטה בנוגע לשילוב נשים במנגנוני שירותי הדת.  

למה כן? ניסן-פרידמן עמדה במקום בו החלטות הרות גורל מתקבלות ומביאה עימה ניסיון רב בניהול פרוייקטים משמעותיים וקידום תהליכים ארוכי טווח. ואם תהיתם לגבי הגיל, אז המזכ"ל היוצא יאיר שחל החל את תפקידו בגיל 38. וגם כי הגיע הזמן למישהו מזרחי בראשות התנועה #1.

הילה ניסן פרידמן

הילה ניסן פרידמן צילום: ללא

רעות גיאת: ניהלה את אחת האולפנות הכי גדולות בארץ ביד רמה

בת 47, גרה באפרת, נשואה לרב ד"ר יוני גיאת, ראש מסלול להסבת אקדמאים במכללת אפרתה ומרצה לתושב"ע. אמא לשישה וסבתא לנכדה אחת. מכהנת כיום כסגנית ראש מינהל החינוך ברשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא. שירתה בצה"ל כמורה חיילת בכפר הנוער נווה עמיאל, משם המשיכה לתואר במקרא, מדעי המדינה ומדעי הרוח באוניברסיטה העברית, ובמקביל גם לימודי טוענת רבנית במסלול ייחודי של "אור תורה". במשך ארבע שנים עבדה כטוענת רבנית וסייעה לנשים עגונות ומסורבות גט. ניהלה את אולפנית ישורון בפתח תקווה.

למה כן? מגיעה מתוך המערכת, מכירה את האנשים שבתנועה ויודעת את השפה. היא סגניתו של יו"ר ועדת האיתור הרב יונה גודמן, שמכיר את מעלותיה היטב. נכנסה לנעליו הגדולות של שי פירון וניהלה את אחת האולפנות הכי גדולות בארץ ביד רמה. יש לה ידע תורני והלכתי רב והגיע הזמן למישהו מזרחי בראשות התנועה #2. 

רעות גיאת, משרד החינוך מפספס את המטרה

רעות גיאת, צילום: יוסי זליגר,

רחלי שפרכר-פרנקל: נחשבת למקובלת על כולם

בת 54, נשואה לאבי ואם לשבעה בהם נפתלי שנרצח בפיגוע ב-2014. מתגוררת בנוף איילון. למדה ביולוגיה ותלמוד באוניברסיטת בר-אילן. למדה במחזור הראשון של המכון התלמודי-עיוני במת"ן (מכון תורני לנשים), ובתוכנית יועצות הלכה במדרשת נשמת. לימדה במדרשת לינדנבאום וכיום מלמדת במדרשות נשמת ומת"ן, שם היא משמשת ראש 'הלכתא' - תוכנית בת חמש שנים ללימודי הלכה מתקדמים לנשים. חברה בארגון "בית הלל". 

למה כן? מוכרת ציבורית גם בגלל הנסיבות הטראגיות אבל גם כי היא מובילה ופורצת דרך בכל הקשור ללימוד גמרא והלכה לנשים ובעיקר נמצאת על התפר בין תתי המגזרים החרד"לי והליברלי ונחשבת למקובלת על כולם. 

רחלי פרנקל

רחלי פרנקל צילום: Gershon Elinson/Flash90

שירת מלאך: כבר הגישה בעבר מועמדות לתפקיד 

מלאך, בת 49, אם לשבעה, נשואה לאסף. מנהלת ׳בול׳ – אתר הכרויות חברתי, במשך שנים עבדה בייעוץ חינוכי ולאחר מכן החליטה לעסוק בייעוץ לרווקים ולרווקות. במקביל למדה טיפול זוגי ומשפחתי. בהמשך היא ניהלה את מחלקת הייעוץ של ישפה, ולאחר מכן שימשה כמנכ"לית הארגון.

למה כן? כבר לפני 6 שנים הגישה מלאך את מועמדותה לתפקיד מזכ"לית בני עקיבא, בתקווה להיות האישה הראשונה בתפקיד. מכירה היטב את הציבור הדתי, על מגרעותיו ויתרונותיו, ואם זה לא מספיק אז היא גם נכדתו של רב הכיפות הסרוגות, הרב נריה ז"ל.

צילום: ברוך גרינברג

חמוטל שובל: ידע הלכתי רב וחיה את התקשורת 

שובל, בת 39, גרה בנווה דניאל אם לחמש בנות, שירתה שנתיים בשירות לאומי בכפר הנוער "ימין אורד", בעלת תואר ראשון בתוכנית אמירים למצטיינים, ותואר שני בניו מדיה מהאוניברסיטה העברית. שובל היא ראש בית המדרש לנשים באפרת, בוגרת התוכנית למנהיגות הלכתית במדרשת לינדנבאום. בעלת הוולוג "דף משלהן" והפודקאסט השבועי "פרשה משלהן", היא מלמדת במדרשת לינדנבאום הלכה ועיון בספרות השו"ת וחברה בארגון "בית הלל". עסקה שנים רבות בתחום התקשורת, וערכה את כל משדרי היהדות של הערוץ הראשון.

למה כן? אם כבר ממנים אישה, אז תלמידת חכמים ברמה גבוהה, שמכירה את הדור הצעיר, בקיאה בתקשורת אז בדיוק מה שצריך. 

פורצת דרך. הרבנית שובל

פורצת דרך. הרבנית שובל, צילום: שירה מירויס

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר