הסיבה שמושב מרגליות ניתק מגע מהממשלה: החלטת משרד החקלאות

במושב מרגליות הודיעו כי הם מנתקים מגע ממשלת ישראל ומוציאים את כוחות צה"ל. יו"ר המושב ל"חדשות כיפה": "משרד החקלאות לא אישר את הפיצויים לתושבים" | משרד החקלאות: "נמשיך לשמור על קשר רציף עם היישוב מרגליות"

ישועה תורג'מן ישועה תורג'מן, חדשות כיפה 27/05/24 13:16 יט באייר התשפד

הסיבה שמושב מרגליות ניתק מגע מהממשלה: החלטת משרד החקלאות
חברי כיתת הכוננות של מרגליות, צילום: Ayal Margolin,Flash90

נתחיל מהסוף, השיחה עם יו"ר המושב מרגליות שהחליט היום (ב') לנתק מגע ממשלת ישראל נקטעה בעקבות אזעקה שנשמעה בדיוק ברגעים בהם דיברנו. למרות זאת, האזעקה לא הייתה הרגע הקשה של היום לאחר שבשעות הבוקר פגעו במושב בזה אחר זה שלושה טילי נ"ט של חיזבאללה, שהותירו ביישוב הרס רב ופגעו במבני הציבור שלו.

הפיצוי הכלכלי לתושבי מרגליות לא אושר

בשיחה עם "חדשות כיפה", הסביר יו"ר המושב איתן דוידי את ההחלטה ואמר כי מלבד העובדה שהמושב הפך לשדה קרב שמותקף מדי יום על ידי חיזבאללה, הייתה זו החלטת משרד החקלאות שלא לאשר את הפיצויים לתושבים שגרמה להחלטה. "הלשכה המשפטית של משרד החקלאות" אומר דוידי, "החליטה אתמול לא לאשר את הפיצוי לתושבי מרגליות".

נזכיר כי מאז החלה המלחמה פונה המושב מתושביו ובמקום פועלים רק כוחות הצבא יחד עם מעט חקלאים שהתעקשו להישאר וחברים מכיתת הכוננות של המושב. עד היום ספג היישוב פגיעות רבות שגרמו לנזק רב לרכוש ובתוכו גם למספר לולי תרנגולות שנפגעו במהלך המלחמה.

גדר הגבול סמוך למושב מרגליות

גדר הגבול סמוך למושב מרגליות צילום: יוני (יונתן) יעקובי

אין נכנס ואין יוצא למושב לאף אחד

"מושב מרגליות החליט לנתק מגע עם ממשלת ישראל ולהוציא את כל החיילים ממרגליות" כך נמסר היום מטעם המושב. "כמו כן אנו סוגרים את חמ"ל המושב, ושערי הישוב. אין נכנס ואין יוצא למושב לאף אחד כולל הצבא. כיתת הכוננות תמצא מקום אחר לשהייה. למושב מרגליות אין צורך להישמר מהחיזבאללה אלא מממשלת ישראל שמרסקת את המושב בהחלטותיה. מרגליות נפגעת מהחלטת הממשלה וממשרד החקלאות באופן ישיר וגורמת נזק גדול יותר מטילי הנ"ט של החיזבאללה" טענו.

"משרד החקלאות שומר וימשיך לשמור על קשר רציף עם היישוב מרגליות"

במשרד החקלאות מגיבים ואומרים כי הצעת המחליטים לעניין חיזוק הצפון עברה אתמול (ב') בממשלה ובתוכה תקציבים ייעודיים לחקלאות. "יצוין כי, משרד החקלאות התנגד לטיוטת ההחלטה המקורית כאשר לא נכללו בה התקציבים הייעודיים לחקלאות בצפון. המשרד דרש ועודנו דורש תקציב למענקים לשמירה על רציפות תפקודית בענפים רלוונטיים באזור המאוים 5-0 ק"מ, כגון; חיזוק ענף ההטלה בעקבות הפגיעה האנושה בו מתחילת המלחמה, תמרוץ עובדים זרים וישראלים, קידום פתרונות מיכון ואוטומציה מרחוק והתגוננות סייבר בשטחי חקלאות" נכתב בתגובת המשרד.

עוד הוסיפו: "משרד החקלאות פועל בשיתוף משרד האוצר לגיבוש נוהל תמיכה ייחודי למתן מענה תמיכה במשקים חקלאיים, לצורך הסרה של חסמים תקציביים שנוצרו בעקבות הצורך לשמור על רציפות תפקודית. משרד החקלאות שומר וימשיך לשמור על קשר רציף עם היישוב מרגליות וביתר הישובים באזור כפי שפעל לאורך כל מלחמת חרבות ברזל, על מנת לשמר ולחזק את החקלאות והתושבים".