"היסטוריה": שר הביטחון הודיע על ביטול חוק ההתנתקות בגנים, כדים ושאנור

שר הבטחון יואב גלנט פרסם הודעה רשמית יחד עם ראש מועצת שומרון בה הודיעו שניהם כי חוק ביטול ההתנתקות הוחל בכלל צפון השומרון - כולל שא-נור, גנים, כדים וכל המרחב שנכלל בחוק ההתנתקות מ- 2005

חדשות כיפה חדשות כיפה 22/05/24 11:01 יד באייר התשפד

"היסטוריה": שר הביטחון הודיע על ביטול חוק ההתנתקות בגנים, כדים ושאנור
שר המדע דני דנון, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, סגן השר איוב קרא וח"כ ינון מגל מצטלמים במהלך ביקור בשא-נור, צילום: Flash90,Flash90

החלת חוק ביטול ההתנתקות על שאר היישובים בצפון השומרון: לפני כשנה עבר בכנסת החוק לביטול חוק ההתנתקות. 31 חברי כנסת תמכו בחוק מול 18 שהתנגדו. הצעת החוק הוגשה שבע פעמים בשבע כנסות שונות בדחיפת ראש מועצת שומרון יוסי דגן - מגורש משא-נור בעצמו ומאנשי "חומש תחילה", עד שאושרה כאמור במליאה. יוזמי הצעת החוק היו שרת ההתיישבות אורית סטרוק ויו''ר ועדת חוץ וביטחון יולי אדלשטיין. כעת, שר הביטחון גלנט מבקש להחיל את החוק על שאר היישובים.

הפינוי משא נור. אוגוסט 2005

הפינוי משא נור. אוגוסט 2005 צילום: Nati Shohat,FLASH90

גלנט: "הצלחנו להשלים את המהלך ההיסטורי"

היום (ד'), שר הבטחון יואב גלנט פרסם הודעה רשמית יחד עם ראש מועצת שומרון בה הודיעו שניהם כי חוק ההתנתקות הוחל בכלל צפון השומרון - כולל שא-נור, גנים, כדים וכל המרחב שנכלל בחוק ההתנתקות מ 2005.

שר הביטחון יואב גלנט הנחה לממש את לשון החוק גם בשא-נור, גנים וכדים - זאת בהמשך לצו הראשוני שהכיל את היישוב חומש. החלת הצו מגיעה לאחר שיח ממושך שקיים שר הביטחון גלנט עם ראש המועצה האזורית שומרון וגורמי צה"ל.

יוסי דגן: רגע היסטורי של תיקון היסטורי

שר הביטחון יואב גלנט: "לאחר העברת חוק ביטול ההתנתקות בכנסת ובתום עבודת המטה שבוצעה, הצלחנו להשלים את המהלך ההיסטורי. האחיזה היהודית ביהודה ושומרון מבטיחה ביטחון, החלת חוק ביטול ההתנתקות תביא להתפתחות ההתיישבות ותקנה ביטחון לתושבי האזור".

"אני מודה לחברי ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן על הדחיפה והמחויבות לנושא. כשם שפעלתי בכל תפקידיי בממשלות ישראל - אמשיך לפתח את ההתיישבות ביהודה ושומרון, לחזק את מרכיבי הביטחון ואת ביטחון האזרחים - בצירים וביישובים".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן שנכח באירוע אמר "זהו רגע היסטורי של תיקון היסטורי - נחוץ ערכית וביטחונית מהמעלה הראשונה למדינת ישראל, בודאי אחרי ה-7.10. מדינת ישראל תיקנה היום באופן ממלכתי ורשמי את העוול והאיוולת של הגירוש מצפון השומרון".

שר הביטחון עם ראש מועצה איזורית שומרון יוסי דגן

שר הביטחון עם ראש מועצה איזורית שומרון יוסי דגן צילום: מועצה איזורית שומרון

דגן הוסיף, "אני מברך את את שר הבטחון יואב גלנט על ההחלטה הראויה והערכית למדינת ישראל ואת אלוף הפיקוד יהודה פוקס שזכה לחתום על התיקון החשוב הזה".

"יחד, בשם כל עם ישראל, נאבקנו לתקן את הפצע הלאומי העמוק של גירוש תושבי צפון השומרון. הגירוש היה איוולת ואחרי טבח ה-7 באוקטובר, כולם מבינים את זה עוד יותר. הכנסת חוקקה את החוק למחיקת החרפה הזו, חוק הגירוש הטמא הזה, מספר החוקים של מדינת ישראל. החוק הוחל בתחילה בחתימת צו האלוף על חומש וכעת הוחל על כל שאר הישובים. אין דבר נכון יותר, גם ברמה הערכית כי זו הארץ שלנו ולא ייתכן שיהיה בספר החוקים חוק שאוסר על יהודים להיות בארץ ישראל ובוודאי ברמה האסטרטגית אחרי ה 7 באוקטובר - ברור לכולם שהיכן שיש התיישבות יש בטחון, היכן שאין התיישבות יש טרור".

נזכיר, לפני כשנה היישוב חומש היה מהראשונים להינות מפירות החוק כאשר בית המשפט השלום בפתח תקווה, הורה לבטל שורת כתבי אישום נגד ראש ישיבת חומש, הרב אלישמע כהן, רבנים בישיבה וכנגד מספר תלמידים נוספים בישיבה באשמת מעבר על חוק ההתנתקות, וזאת בעקבות חקיקת ביטול חוק ההתנתקות.

היישוב גנים שפונה בהתנתקות

היישוב כדים שפונה בהתנתקות צילום: Nati Shohat,FLASH90