מח"ש מערערת על פסק הדין של השוטר שירה בסלומון טקה

לאחר שהשוטר שירה בסלומון טקה יצא זכאי במשפט, המחלקה לחקירות שוטרים הגישה ערעור על הכרעת הדין. "השוטר לא עמד בפני בסכנת חיים ממשית ומיידית"

חדשות כיפה חדשות כיפה 19/05/24 09:46 יא באייר התשפד

מח"ש מערערת על פסק הדין של השוטר שירה בסלומון טקה
מחאת המגזר האתיופי , צילום: פלאש 90, תומר נויברג

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט המחוזי בחיפה ערעור על הכרעת הדין שזיכתה את השוטר שירה בסולומון טקה ז"ל, בטענה כי השוטר לא היה מצוי בסכנת חיים ממשית ומיידית, וכי הירי היה רשלני ולא היה אמור להיות מכוון לאספלט לצד רגלי הנערים.

הלווייתו של סלומון טקה

הלווייתו של סלומון טקה, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השוטר שירה בסלומון טקה זוכה

כזכור, קרוב לחמש שנים מאז תקרית הירי שבה נהרג סלומון טקה, בית משפט השלום בחיפה החליט בתחילת חודש אפריל לזכות את השוטר הנאשם מגרימת מותו ברשלנות של טקה. בהכרעת הדין נכתב כי "בית המשפט הגיע למסקנה, שהנאשם פעל מתוך הגנה עצמית, בכך שבשעת הירי חש סכנה מוחשית ומיידית, לחייו ולחיי בני משפחתו, והדרך היחידה לנטרל סכנה זו הייתה באמצעות ביצוע הירי, על כן הנאשם זוכה מביצוע העבירה שיוחסה לו".

כזכור, האירוע התרחש ביום 30/6/2019 בשעות הערב, כאשר השוטר ביקש לברר עם נערים קטינים, חשד לסחיטת אחד מהם על ידי השאר. לפני תחילת האירוע, שתו הנערים בקבוק וודקה, ובדיקת נוזלי גופו של טקה העלתה שבגופו נמצאו ריכוזים שונים של אלכוהול וכן החומר הפעיל בקנאביס וחומצת חשיש.

השוטר התרחק מטקה אחרי שהחל להקניט לקלל אותו

השוטר, שהיה לבוש אזרחי, הזדהה בפני טקה וחבריו כאיש משטרה, והציג בפניהם את תעודת המינוי המשטרתית שלו, אך טקה טען שמדובר בתעודה מזויפת. הנערים, יחד עם טקה, החלו להקניט את השוטר, לקלל אותו, ובשל חששו של השוטר שהאירוע יסלים, הוא החל להתרחק מהם, לכיוון רעייתו וילדיו.

הנערים איימו לזרוק בלוק על השוטר והחלו ליידות עליו אבנים

סלומון וכך גם יתר הנערים לא הרפו מהשוטר, המשיכו ללכת אחריו, להקניטו, לקללו ולאיים לפגוע בו, ואילו השוטר המשיך להתרחק מהם. בין היתר, הנערים איימו עליו כי יביאו לו אנשים מנצרת לפגוע בו, וכי יזרקו עליו בלוק. בשלב מסוים,החל טקה ויתר הנערים ליידות אבנים לעבר השוטר וחלקם פגעו בחלקי גופו השונים, כולל פגיעה באזור העורף, שהרופאים הגדירו אותה כפגיעה העלולה לסכן את חייו.

השוטר ירה לצידו של טקה - ליבת הכדור ניתזה מהאספלט לעבר גופו

במעמד זה השוטר שלף את אקדחו, דרך אותו, כיוונו לעבר הנערים וסלומון במטרה להרתיעם, צעק לעברם להתרחק לאחור, ומשלא נענו לבקשתו, ותוך שטקה מחזיק בידו אבן ומצמצם מעט את הפער בינו ובין השוטר, עד כדי מרחק הנע בין 3 ועד 5 מטרים, חש השוטר שחייו וחיי רעייתו וילדיו נמצאים בסכנה, על כן ירה כדור אחד, לצידו של טקה, וליבת הכדור ניתזה מהאספלט לעבר גופו של טקה וגרמה למותו.