ערב חג הפסח: כך מנסים להבריח אלפי ביצים לישראל

משרד החקלאות החרים מעל 130,000 ביצים שאינן מפוקחות וחתומות בחותמות מזויפות - ומוקרן ברשות הפלשתינית | אלו המחסומים בהן נתפסו הביצים

חדשות כיפה חדשות כיפה 18/04/24 11:49 י בניסן התשפד

ערב חג הפסח: כך מנסים להבריח אלפי ביצים לישראל
ביצים מוברחות שנתפסו, צילום: משרד החקלאות

משרד החקלאות מפרסם היום (ה'), ערב חג הפסח, כי מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות תפסו בימים האחרונים מעל-130,000 ביצים מוברחות. התפיסה הגדולה, שכללה כ-94,000 ביצים, הייתה במעבר צוקי דרגות שבדרום שם נתפסה משאית ובה ביצים עם חותמות מזויפות של משווק ישראלי, ללא תיעוד וללא רישיון. הביצים שנתפסו יועדו לשיווק בעיר ערד.

ביצים מוברחות שנתפסו

ביצים מוברחות שנתפסו צילום: משרד החקלאות

כ-12,000 ביצים נוספות נתפסו במעבר חוסאן ליד ביתר עלית, כ-12,000 ביצים נוספות במעבר הל"ה ליד בית שמש ו-11,000 ביצים במעבר המנהרות. בכל המקרים, נמצאו על הביצים חותמות מזויפות והן הובלו ללא קירור. כמו גם, לא נמצא כל תיעוד אודות מקורן של הביצים. כל הביצים הושמדו לנוכח הסכנה הממשית לבריאות הציבור בצריכת ביצים אלו, וכנגד החשודים נפתחו הליכים משפטיים.

"סכנה ממשית לבריאותנו"

בפעילות נוספת שביצעו המפקחים יחד עם משטרת נצרת, פשטו המפקחים על מחסן בשוק נצרת. במסגרת הבדיקה שנערכה, נמצאו 6,000 ביצים שאוחסנו במקום ללא קירור, ללא חותמות וללא תיעוד. מחקירה ראשונית, החשוד הודה כי הבריח את הביצים מהרשות הפלסטינית, ברכב מסחרי ללא קירור. הביצים יועדו לשיווק בנצרת. לנוכח הסכנה הממשית לבריאות הציבור בצריכת הביצים, כל הביצים הועברו להשמדה, וכנגד החשוד נפתחו הליכים משפטיים.

משה אחרק, מנהל היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות: "לקראת החג, אנו עדים לעלייה נוספת במספר ההברחות שנעשות משטחי הרשות לשטחי ישראל. אני חוזר ומדגיש כי חשוב מאוד להימנע מרכישת ביצים ממקומות לא מוסדרים, ולוודא כי החותמת ברורה עם שם מכון המיון ותאריך תפוגה תקין. ביצים הן מוצר רגיש, שאם אינו מטופל כראוי לאורך כל שרשרת האספקה, עלול להוות סכנה ממשית לבריאותנו. מפקחי המשרד ממשיכים לעבוד לילות כימים כדי שנצרוך מזון בטוח לשימוש בשגרה ובפרט כעת לקראת החג".