4 ספרי מתח של הרלן קובן שתהיו חייבים לקחת אתכם לכל מקום

כשנשאבים באמת לספר אי אפשר להפסיק לקרוא אותו וחייבים לקחת אותו אתכם לכל מקום. הנה ארבעה ספרים מוצלחים של הרלן קובן שלא הצליחו לעזוב אותי עד שסיימתי אותם

תהילה שינובר תהילה שינובר, חדשות כיפה 19/02/24 14:28 י באדר א'

4 ספרי מתח של הרלן קובן שתהיו חייבים לקחת אתכם לכל מקום
אי אפשר להפסיק לקרוא, צילום: DGLimages,Shutterstock

הרלן קובן נחשב לאחד מסופרי המתח המצליחים בעולם. במהלך הקריירה שלו פרסם 32 ספרי מתח שתורגמו לשפות שונות וכולם הפכו לרבי מכר. בשנת 2018 חתם על חוזה ענק עם נטפליקס במסגרתו 14 מספריו יהפכו לסדרות או סרטים. בין כל שלל הספרים המוצלחים והמותחים של הסופר המוכר, יש ארבעה שאהבתי במיוחד.

דיו חיוור

למי שמחפש אסקפיזם, זה ממש לא הספר המתאים. יצא לי לקרוא את "דיו חיוור" רק במלחמה, ומפחיד עד כמה הוא קרוב למציאות שלנו. הדמות הראשית היא ניצולה בודדה מטבח בו נרצחו רבים, שסוחבת איתה את הפציעות - בעיקר הנפשיות - גם שנים רבות אחר כך. עבורי זאת הייתה הזדמנות נדירה להיחשף לתחושותיהם של רבים שניצלו מהטבח בשבעה באוקטובר, מעבר לכך שהספר עצמו מרתק. הוא מעט קשה לקריאה, לפחות למי שמחבר את החוטים, אבל סוחף מהעמוד הראשון ועד סופו.

תקציר על גב הספר: דיו חיוור הוא שם הלהיט הגדול של להקה שכמעט היתה לאגדה והתפרקה בנסיבות מסתוריות רגע לפני הפריצה קדימה. שנים רבות אחרי הקונצרט האחרון של הלהקה, שנגמר באסון, נסחפים חייהן של כמה דמויות למערבולת מסוכנת שאין ממנה מוצא. בעלה של גרייס לוסון נעלם. היא מקבלת איומים על חיי ילדיה. המשטרה לא מאמינה לה. וכל חבריה מסתירים ממנה משהו. גרייס חייבת לגלות את האמת, לנער את כל השלדים בכל הארונות ולפצח את הסוד האפל שמאחורי דיו חיוור, שיר אחד תמים שהוביל יותר מדי אנשים חפים מפשע (אם יש דבר כזה) לאבדון מוחלט. סקס, סמים ורוקנ'רול - ומתח שלא היה כמוהו, אפילו בעולמו המופלא של הרלן קובן.

"דיו חיוור"

"דיו חיוור" צילום: צילום מסך "עברית"

שש שנים

הספר הזה עונה בצורה מושלמת להגדרה "ספר מתח". הוא פשוט כזה. סיימתי אותו תוך יום וחצי בלבד, רק כי לא הצלחתי להפסיק לקרוא אותו. בכל פעם שהחלטתי להניח אותו בצד אחרי שאסיים את העמוד הנוכחי, התגלה עוד פרט חדש ומסקרן בעלילה שגרם לי להמשיך לחצי שעה נוספת של קריאה. הפעם הוא לא רק מותח, אלא גם רומנטי (באופן מוקצן ולא אמין, יש לציין), אבל אין מצב שתצליחו לסיים עד שתבינו מה לעזאזל קרה לנטלי אייברי.

תקציר על גב הספר: ג'ייק פישר, פרופסור צעיר למדעי המדינה ורומנטיקן מושבע, פוגש את נטלי אייברי, ציירת מבריקה ויפהפייה, במושבת אמנים פסטורלית בוורמונט. הוא משוכנע שמצא את אהבת חייו, אבל דווקא כשנדמה שאושרם בשיאו נטלי עוזבת אותו לטובת האקס המיתולוגי שלה. ג'ייק מתקשה להאמין, אך נאלץ לצפות במו עיניו באהובתו נישאת לגבר אחר. היא דורשת ממנו לנתק איתה כל קשר, וג'ייק שבור הלב נאלץ להבטיח שימלא את מבוקשה.

שש שנים שלמות הוא עומד בהבטחתו. ואז, ביום בהיר אחד, הוא נתקל לתדהמתו בהספד על בעלה של נטלי. הוא נוסע להלוויה, וכפי שקיווה, הוא פוגש שם את האלמנה - אבל זו אינה נטלי, אלא אשתו זה עשרים שנה של הנפטר. הגילוי הזה, ואלה הבאים אחריו, מערערים את עולמו של ג'ייק ומטילים אותו למערבולת חסרת מעצורים של סודות, שקרים, תעלומות ומזימות, שבה מעורבים בין היתר אביו הרוחני וכמה מן האנשים המסוכנים ביותר בארצות הברית. אולם ג'ייק נחוש בדעתו: הוא לא ישקוט עד שיגלה לאן נעלמה נטלי ומה באמת קרה בשש השנים הקשות בחייו.

"שש שנים"

"שש שנים" צילום: צילום מסך "עברית"

משחק מסוכן

משחק מסוכן הוא הספר הראשון בסדרת מיירון בוליטר, אחריו הגיעו עוד שישה נוספים. לא סתם אומרים תמיד שהעונה הראשונה בסדרת טלוויזיה היא המוצלחת ביותר, וכך גם בסדרת הספרים הזאת. "משחק מסוכן" היה יריית הפתיחה, והעובדה שהיה מוצלח כל כך הובילה לסדרה שלמה ומוצלחת. זו הפעם הראשונה שהרלן קובן חושף אותנו לסוכן הספורטאים מיירון בוליטר, ואחרי שקוראים עליו פעם אחת אי אפשר להפסיק.

תקציר על גב הספר: זהו מותחן מהיר וקולח, רצוף תהפוכות, הפתעות ודמויות מלאות חיים. סטודנטית יפהפייה המאוהבת בכוכב הפוטבול של הקולג' נעלמת כאילו בלעה אותה האדמה. כולם, כולל המשטרה, מאמינים שהיא מתה... לתמונה נכנס מיירון בוליטר, סוכן הספורטאים המייצג את שחקן הפוטבול, ובעצמו כדורסלן לשעבר שפרש מהמשחק בנסיבות טרגיות. בוליטר מנסה לפתור את התעלומה אך עד מהרה מתחוור לו שהוא והלקוח שלו נמצאים אף הם בסכנה. האמת מתקתקת כמו פצצת זמן מאחורי רשת סבוכה של סודות, שקרים, סקס וסחיטה, וכמו תמיד אצל הרלן קובן, הדרך אליה עוצרת נשימה ומקפיאת דם.

"משחק מסוכן"

"משחק מסוכן" צילום: צילום מסך "עברית"

אל תעזוב

אני לא יודעת לשים את האצבע על הנקודה המדויקת שגרמה לכך, אבל הספר "אל תעזוב" הוא האהוב עליי של הרלן קובן. אולי דווקא בגלל שהוא לא מוכר כל כך, לא מוערך מספיק, הופתעתי כל כך מכמה שנהניתי לקרוא אותו. העלילה מרתקת, הדמויות מורכבות ומעוררות הזדהות, הכתיבה קולחת, והעובדה היא שלא הצלחתי לעזוב את הספר במשך שבת שלמה. פשוט תקראו ותבינו לבד.

תקציר על גב הספר: חייו של הבלש נאפ דיומא השתנו בלילה נוראי אחד. חברתו נפרדה ממנו ונעלמה. ואז, באותו לילה, נמצאו גופותיהם של אחיו התאום וחברתו של אחיו ליד פסי הרכבת. רצח והתאבדות? זה מה שהמשטרה קבעה.

אבל נאפ מתקשה להאמין. חמש עשרה שנים אחר כך מתגלות טביעות אצבעותיה של חברתו במכונית שכורה של חשוד ברצח. נאפ נקרא לסייע בחקירה ומקווה למצוא לחפש תשובות אך מוצא רק עוד ועוד שאלות: שאלות הנוגעות לאישה הצעירה שאהב, חברי ילדות שחשב שהכיר, בסיס צבאי סודי ונטוש שהיה חלק מנוף נעוריו ותיאוריה של רצח והתאבדות של אחיו וחברתו.

"אל תעזוב"

"אל תעזוב" צילום: צילום מסך "עברית"