מטיילים בחו"ל למרות אזהרת המסע? כך תעשו זאת נכון ובטוח

בעקבות אזהרת המסע ברמה הגבוהה ביותר באיסטנבול, שורת טיפים מיוחדים לישראלים שמטיילים ורוצים ליהנות. החל משמירה על פרופיל נמוך וערנות ועד הימנעות מריכוזים קהל גדולים של ישראלים ויהודים

חדשות כיפה 13/06/22 21:49 יד בסיון התשפב

מטיילים בחו"ל למרות אזהרת המסע? כך תעשו זאת נכון ובטוח
כך תטיילו בחו"ל בבטחה, צילום: shutterstock

אחרי המידע המודיעיני על חוליות טרור איראניות שפרוסות בטורקיה, המטה לביטחון לאומי העלה היום (ב') את רמת אזהרת המסע לאיסטנבול לרמה 4 "הגבוהה ביותר". גם שר החוץ יאיר לפיד הצטרף לאזהרות וקרא לישראלים לצאת מהמדינה ולהיות ערניים.

יוסי פיצ'חדזה, סמנכ"ל חברת השמירה צוות 3, מציין מספר טיפים מיוחדים לישראלים שנמצאים בחו"ל ועדיין רוצים ליהנות. 

1. להתעדכן באזהרות המסע

עד כמה שזה נשמע כמובן מאליו – רבים מתעלמים מהמלצה זו. כמו דברים רבים אחרים, גם נושא האזהרות מתעדכן ולעתים אף עוזר לנו לבחור יעד חלופי, להימנע מאזור מסוים, לשנות מועדי טיול וכו'. 

2. הימנעות מריכוזי קהל המזוהים כישראלים או יהודיים

לצערנו הניסיון מלמד כי ארגוני הטרור עוסקים רבות בסוגיית איתור ריכוזי קהל ישראלים ויהודים בחו"ל. הימנעות מריכוזי קהל כאלו במדינות עליהן חלה אזהרת מסע יתרמו לצמצום סבירות התממשות הפיגוע. נסו לטייל בזוגות או קבוצות מאוד קטנות.

3. תכננו את המסלול

מידע הוא כוח – חשוב ללמוד את הסביבה בה אתם נמצאים. המידע כיום נגיש במקורות גלויים ומפורטים מאוד כגון גוגל מפות, אתרי אינטרנט למטילים, רשתות חברתיות ועוד. טיילו תוך שמירה על מסלולים ולוחות זמנית מתוכננים היטב ובקרבת כוחות הביטחון, החירום וההצלה.

4. שמרו על פרופיל נמוך

אנו גאים במוצאנו, לאומנו ודתנו – למרות זאת, בעת תיור במדינה תחת אזהרת מסע, כדאי מאוד להצניע את הסממנים החיצוניים כדוגמת תכשיטים, לבוש, שפה וכו', אשר מסגירים את ארץ מוצאנו. חתימה גבוהה מדי של כל אלו עלולה למשוך תשומת לב מיותרת של גורמים שליליים ובכך "להקל על עבודתם".

5. שמירה על ערנות

בעת טיול במדינה תחת אזהרת מסע כדאי לשמור על חושים חדים. עדיף אף לסגל חשדנות בריאה – לבדוק את הכבודה של עצמנו מספר פעמים ביום, לוודא שאנחנו משתמשים אך ורק בשירותים רשמיים בהובלות, הסעות, שליחויות והשכרות, גם אם ישנן הצעות מפתות יותר בעיקר ברמה הכספית וכן התייעצות עם מי שסומכים עליו דוגמת אנשי השירות במלון לדוגמא איתם כבר נוצר קשר בנוגע לעדכונים ומידע חשוב על האזור.

6. שיתוף מידע

למרות אווירת החופשה והפתיחות – היזהרו והמעיטו במידע שאתם משתפים: כתובת מגורים, שמות מלאים, עם מי מטיילים, היכן לנים ועוד. רק מי שצריך לדעת, שידע – עם כל השאר, פשוט שמרו על מידע בסיסי וחיוני בלבד.

7. דרכי קשר

על כל מקרה שלא יקרה – הכינו מבעוד מועד את דרכי הקשר המהירות והיעילות ביותר עם הנציגויות הרשמיות של המדינה ביעד התיור. זה יכול לנסוך תחושת בטחון ולעתים אף תורם לנציגויות להגביר את מאמצי האבטחה עקב מידע רלוונטי שנעביר בעקבות חשד שעלה, התנהגות או התרחשות חריגה ועוד.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר