מזכירות הממשלה מבהירה בצעד חריג: "אין ולא מתוכנן שינוי בסטטוס קוו בהר הבית"

אחרי פסק הדין התקדימי של בית משפט השלום בירושלים בנוגע לאמירת שמע ישראל והשתחוות בהר הבית, הודעה חריגה של מזכירות הממשלה מעמידה דברים על דיוקם: "החלטת בית משפט השלום עוסקת אך ורק בעניין התנהגות הקטינים שהובאה בפניו"

חדשות כיפה 22/05/22 22:17 כא באייר התשפב

מזכירות הממשלה מבהירה בצעד חריג: "אין ולא מתוכנן שינוי בסטטוס קוו בהר הבית"
צילום: SLiman Khader/FLASH90

הרוחות סוערות אחרי ההחלטה התקדימית של בית המשפט השלום בירושלים. בסביבת המפכ"ל התנערו מהפרשנות, במשטרה לוחצים על ערעור, השר לשיתוף פעולה איזורי גינה, וגם מזכירות הממשלה נכנסת לקלחת ומבהירה כי לא צפוי שינוי בסטטוס קוו.

מזכירות הממשלה: אין קביעה רוחבית

כזכור, בית המשפט הורה היום (א') על ביטול ההרחקות והתנאים המגבילים שניתנו למספר נערים יהודים לאחר שהשתחוו וקראו 'שמע ישראל' בשטח הר הבית, וקבע כי אין במעשים אלו יסוד להפרת השלום. ממזכירות הממשלה נמסר כי "אין ולא מתוכנן שינוי בסטטוס קוו בהר הבית. החלטת בית משפט השלום עוסקת אך ורק בעניין התנהגות הקטינים שהובאה בפניו, ואין בה קביעה רוחבית בעניין חופש הפולחן בהר הבית. ביחס לתיק הפלילי הספציפי עליו מדובר, נמסר לממשלה כי המדינה תגיש ערר לבית המשפט המחוזי".

בית המשפט השתמש בפרשנות מעוותת של דבריו של המפכ"ל

השופט ציון סהראי התבסס על דברי המפכ"ל שבתאי שאמר לאחד מכלי התקשורת כי הר הבית פתוח וכי משטרת ישראל מאפשרת לכל מי שהגיע להתפלל בהר לקיים את פולחן הדת. אלא שבסביבת המפכ"ל לא אהבו את הפרשנות של השופט לדברים, כך על פי דיווח של יוסי אלי, ואומרים כי בית המשפט השתמש בפרשנות מעוותת של דבריו של המפכ"ל. לדבריהם שבתאי לא התכוון דווקא לחופש פולחן על הר הבית אלא בכללי, והמשטרה לוחצת על ערעור ההחלטה. 

"בנסיבות אלה, הצהרה פומבית של מפכ"ל המשטרה, ממנה עולה בבירור ובפירוש כי כל תושבי המדינה רשאים לעלות להר הבית ולקיים את פולחן דתם, כשמה כן היא קוראת לכל מי שחפץ בכך לעשות כן. התנהגות העוררים נעשית בהתאם לקריאתו הפומבית של מפכ"ל המשטרה ובהתאם לחוק השמירה על המקומות הקדושים, ולא ניתן להחשידם בביצוע עבירה פלילית בשל כך", כתב השופט סהראי.

"לטעמי", הוסיף סהראי, "לא ניתן לומר שהשתחוות ואמירת קריאת שמע מקימים חשד סביר להתנהגות העלולה להביא להפרת השלום, כפי שמחייב החוק. קשה להלום מצב ובו קריאת שמע ישראל בהר הבית תהווה עבירה פלילית של מעשה העלול להביא להפרת השלום", ציין בהחלטתו השופט ציון סהראי.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר