בית המשפט בהכרעה תקדימית: שמע ישראל בהר הבית אינו עבירה פלילית

יהודים יכולים לקרוא 'שמע ישראל' ולהשתחוות בהר הבית, כך קבע היום בית משפט השלום בירושלים בפסק תקדימי | "לא ניתן לומר שהשתחוות ואמירת קריאת שמע מקימים חשד סביר להתנהגות העלולה להביא להפרת השלום", כתב השופט סהראי

חדשות כיפה 22/05/22 20:24 כא באייר התשפב

בית המשפט בהכרעה תקדימית: שמע ישראל בהר הבית אינו עבירה פלילית
הר הבית, ארכיון, צילום: מנהלת הר הבית

החלטה תקדימית: בית המשפט השלום בירושלים הורה היום (א') על ביטול ההרחקות והתנאים המגבילים שניתנו למספר נערים יהודים לאחר שהשתחוו וקראו 'שמע ישראל' בשטח הר הבית. הנערים נעצרו על ידי המשטרה בשבוע שעבר וקיבלו צו הרחקה ל-15 ימים מהעיר העתיקה.

 "לטעמי, לא ניתן לומר שהשתחוות ואמירת קריאת שמע מקימים חשד סביר להתנהגות העלולה להביא להפרת השלום, כפי שמחייב החוק. קשה להלום מצב ובו קריאת שמע ישראל בהר הבית תהווה עבירה פלילית של מעשה העלול להביא להפרת השלום", ציין בהחלטתו השופט ציון סהראי.

"מההצהרה פומבית של מפכ"ל המשטרה עולה בבירור ובפירוש כי כל תושבי המדינה רשאים לעלות להר הבית"

זוהי החלטה דרמטית של בית המשפט בסוגיית זכויות הדת של יהודים בהר הבית, החלטה שהתקבלה במסגרת ערר אותו הגיש עו”ד נתי רום מטעם ארגון חוננו. בהחלטה הדרמטית ציטט השופט את מפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי, שאמר לאחד מכלי התקשורת כי הר הבית פתוח וכי משטרת ישראל מאפשרת לכל מי שהגיע להתפלל בהר לקיים את פולחן הדת.

"בנסיבות אלה, הצהרה פומבית של מפכ"ל המשטרה, ממנה עולה בבירור ובפירוש כי כל תושבי המדינה רשאים לעלות להר הבית ולקיים את פולחן דתם, כשמה כן היא קוראת לכל מי שחפץ בכך לעשות כן. התנהגות העוררים נעשית בהתאם לקריאתו הפומבית של מפכ"ל המשטרה ובהתאם לחוק השמירה על המקומות הקדושים, ולא ניתן להחשידם בביצוע עבירה פלילית בשל כך”, כתבהשופט סהראי.

עו”ד נתי רום שהגיש את הערר מטעם ארגון חוננו, בירך על החלטת בית המשפט: “אנחנו שמחים מאוד על החלטת בית המשפט. הגיע הזמן שמשטרת ישראל תתחיל לאכוף ולעצור מתפרעים ואנשים שעוברים על פשעים בירושלים, ולהגן על תושבי העיר, ותפסיק להתעסק בבעיות איזוטריות תוך כדי הפרה בוטה של חופש הדת של היהודים בהר הבית".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר