50 שנה לחטיפת מטוס סבנה: בנימין נתניהו ואהוד ברק בתיעוד נדיר אחרי הפריצה הדרמטית

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף לראשונה את יומן האירועים, שמתאר את הדרמה מרגע נחיתת המטוס החטוף בישראל ועד למבצע לשחרור החטופים - במילותיהם של ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירים נוספים

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 19/05/22 16:03 יח באייר התשפב

50 שנה לחטיפת מטוס סבנה: בנימין נתניהו ואהוד ברק בתיעוד נדיר אחרי הפריצה הדרמטית
סיירת מטכ"ל עם סרבלים לאחר ההשתלטות, משה דיין עולה למטוס החטוף, מפקדים בכירים, צילום: דובר צה"ל (רון אילן), ארכיון צה"ל במשהב"טן

טיסה 571 של חברת התעופה הבלגית "סבנה", נחטפה ב-8 במאי 1972 על ידי מחבלים מארגון "ספטמבר השחור" והונחתה בנמל התעופה בן גוריון. יומן האירועים, שנחשף היום (ה') לראשונה, מתאר את השתלשלות אירוע החטיפה כפי שהתרחש במגדל הפיקוח, שאליו התקבצו שר הביטחון משה דיין שהיה בטיסה במסוק מסיור בסיני, קיבל את ההודעה על חטיפת המטוס והורה למסוק לנחות בלוד, שר התחבורה שמעון פרס, הרמטכ"ל דוד "דדו" אלעזר וראשי מערכת הביטחון.

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון מתיר את היומן לפרסום לציון 50 שנה לחטיפת המטוס והמבצע ההרואי לשחרורו, כחלק מפרויקט הדיגיטציה, שבמסגרתו מיליוני מסמכים, הקלטות וצילומים עוברים המרה ונשמרים כמדיה דיגיטלית למען הדורות הבאים. חוץ מתמלול האירועים, נחשפות תמונות נדירות של מפקד סיירת מטכ"ל, אהוד ברק, שפיקד על הפריצה וכן של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו שנפצע במהלך הכניסה למטוס. 

נתניהו שנפצע בפריצה משוחח עם האלוף רחבעם זאבי

נתניהו שנפצע בפריצה משוחח עם האלוף רחבעם זאבי צילום: דובר צה"ל (רון אילן), ארכיון צה"ל במשהב"ט

שר הביטחון משה דיין: "דדו הציע פעולה של חדירה בכוח. יבואו למקום חמישה מכונאים להחליף גלגלים. הקפטן של המטוס הודיע לנו שהשאיר את דלת הטייס פתוחה. אני לא יכול להבטיח שזה ייגמר בלי נפגעים. אם לא נעשה זאת - ייתכן שזו הזדמנות שתוחמץ".

הרמטכ"ל דוד אלעזר הוסיף: "יש אפשרות לתקוף גם ביום, בתנאי שנוכל לבצע את התיקון עם 10 עד 20 איש ושכולם יהיו משלנו, כך שבמתן האות כולם קופצים פנימה למטוס".

הטייס ביקש להבהיר: "אל תהיו חכמים לייעץ לנו, כשאתם יושבים במגדל הפיקוח ואני בתא הטייס עם אקדחים ורימונים שמאיימים עלי".

האלוף רחבעם זאבי: "הנוער (לוחמי סיירת מטכ"ל) על הכנפיים של המטוס".

אהוד ברק, כמפקד סיירת מטכ"ל במרכז התמונה

אהוד ברק, כמפקד סיירת מטכ"ל במרכז התמונה צילום: דובר צה"ל (רון אילן), ארכיון צה"ל במשהב"ט

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר