יום הזיכרון לשואה ולגבורה עדיין לא השלמנו את הפער: מספר היהודים בעולם טרם השואה גבוה מהמצב היום

ממספר על היד ועד עם ישראל חי: ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ"ב, מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים מספריים על העם היהודי בישראל ובתפוצות. מספר היהודים טרם השואה עדיין גבוה יותר ממספרם כיום, אולם הפער הולך ונסגר

חדשות כיפה 25/04/22 18:51 כד בניסן התשפב

עדיין לא השלמנו את הפער: מספר היהודים בעולם טרם השואה גבוה מהמצב היום
מוזיאון יד ושם , צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ"ב, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום (ב') נתונים מעניינים על מספר היהודים בישראל וברחבי העולם ועל אף שמספר היהודים טרם השואה היה גבוה יותר ממספרם כיום, עושה רושם כי אנחנו בדרך הנכונה.

לפי הנתונים, נכון לסוף שנת 2020 מספר היהודים בעולם היה 15.2 מיליון נפשות. לשם השוואה, בשנת 1939, ערב מלחמת העולם השנייה, מספר היהודים בעולם היה 16.6 מיליון, מתוכם 449 אלף בישראל (3%).

מטבע הדברים, השואה נתנה את אותותיה בנתונים הדמוגרפיים של העם היהודי. בשנת 48',ערב הקמת המדינה, מספר היהודים בעולם היה 11.5 מיליון, מתוכם 650 אלף בישראל (6%). שליש מהעם היהודי נרצח בשואה ועד היום הפערים בנתונים הדמוגרפיים ניכרים. בסוף שנת 2021 מספר האנשים שחיו בישראל והיו מוכרים על ידי הרשות לזכויות ניצולי השואה עמד על כ-165 אלף אנשים.

חיילים ביד ושם

חיילים ביד ושם צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יש לנו ארץ ויש לנו בית

אז היכן אנחנו גרים? מתוך 15.2 מיליון היהודים בעולם, 9.6 מיליון יהודים בישראל, מה שהופך את ישראל לריכוז היהודי הגדול בעולם. 6 מיליון חיים בארה"ב. ברחבי אירופה, 445 אלף יהודים חיים בצרפת - הקהילה היהודית הגדולה ביותר באירופה, 393 אלף חיים בקנדה, 292 אלף חיים בבריטניה, 175 אלף בארגנטינה, 150 אלף ברוסיה ו-118 אלף בגרמניה. 118 אלף יהודים נוספים חיים בצידו השני של כדור הארץ, באוסטרליה.

וכמובן, אי אפשר בלי חלוקה פנימית. בישראל חיים כאמור 6.9 מיליון יהודים, המהווים כ-%45 מהיהודים בעולם. 5.4 מיליון נולדו בארץ לעומת 1.5 מיליון אנשים שנולדו בחו"ל -  כמיליון יהודים אזרחי ישראל נולדו באירופה ובאמריקה, 284.4 אלף נולדו באפריקה וכ-153.7 אלף נולדו באסיה.

חשוב לציין כי לצורך איסוף הנתונים מרחבי העולם, הגדרות האוכלוסייה לכל המדינות, מלבד ישראל, מתייחסות לאוכלוסיית "ליבה" יהודית, הכוללת אנשים המגדירים את עצמם יהודים או אנשים שנולדו להורים יהודים ושאין להם הגדרת זהות דתית או אתנית.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר