בשורה אדירה למטיילים: רשות הטבע והגנים מכריזה על שש שמורות טבע חדשות

חולות זיקים, נחל חצב, חרבת גממה, נחל זדים, נחל חלילים והגן הלאומי עינות תלם הם שש שמורות הטבע החדשות שהוכרזו היום על ידי רשות הטבע והגנים– כולן באזור המרכז

חדשות כיפה 14/03/22 08:56 יא באדר ב'

בשורה אדירה למטיילים: רשות הטבע והגנים מכריזה על שש שמורות טבע חדשות
חולות זיקים, צילום: קובי סופר

שש שמורות חדשות של רשות הטבע והגנים הוכרזו רשמית הבוקר על ידי שרת הפנים איילת שקד. מדובר בשמורות הטבע חולות זיקים, נחל חצב, חרבת גממה, נחל זדים , נחל חלילים והגן הלאומי עינות תלם. כל ההכרזות החדשות באזור המרכז

ההכרזה הרשמית היא השלב הסופי בתהליך ההכרזה על שמורות טבע וגנים לאומיים שאורך מספר שנים ורצוף שלבים מורכבים. רעיה שורקי, מ"מ מנכ"לית  רשות הטבע והגנים הגיבה על ההחלטה, "אני מברכת את שרת הפנים איילת שקד על ההכרזות החדשות של שמורות הטבע והגן הלאומי - סדרת ההכרזות  השנייה לשנת 2022. ההכרזות מחזקות את ההגנה על השטחים הפתוחים הערכיים והייחודים הן לשמירת טבע והן למען הציבור".
לדברי מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר: "מינהל התכנון רואה חשיבות גדולה בקידום של שמורות טבע וגנים לאומיים בישראל. חלק מהתכנון האסטרטגי של מדינת ישראל חייב לקדם שימור שטחים פתוחים בכל הרמות. אלה מצטרפים למעל 500,000 אלף דונם של שמורות וגנים שקודמו והוכרזו בחמש השנים".

שמורות הטבע חרבת גממה, נחל זדים ונחל חצב יושבת בשטח מוכרז כולל של כ-8,795 דונם, השמורה היא חלק מתכנית המתאר "פארק השקמה" והוגדרה כשמורת טבע וכן כליבת הפארק. מרחב שקמה ממוקם ב'ספר המדבר' ולפיכך עשיר במגוון נופים ובתי גידול לצד מיני חי וצומח המאפיינים את החבל המדברי הישראלי והים תיכוני כאחד. שמורת הטבע חרבת גממה כוללת שביל טיול להולכי רגל.

שמורת הטבע חולות זיקים ממוקמת צפונית לקיבוץ וחוף זיקים בשטח של 2,754 דונם. השמורה  משמרת אזור חולות ורצועת חוף חולית, שריד עיקרי לחולות אשקלון, חולות רחבי ידיים שהשתרעו באזור עד שנות ה-50 של המאה הקודמת בין אשקלון לנחל שיקמה, ופינו את מקומם לצרכי פיתוח תשתיות ותעשייה. בשמורה שביל טיול על הדופן הדרומית שלה בסמוך לשפך נחל שקמה.

שמורת הטבע נחל חלילים ממוקמת בשטח של 224 דונם ומשמרת את נחל חלילים, נחל אכזב מצוקי שאורכו כקילומטר וחצי, היורד משוליה הצפוניים של מבשרת ציון מזרחה אל נחל שורק, העובר בעמק הארזים. לאורך אפיק הנחל קיימת מערכת חקלאות עתיקה מימי בית שני, הכוללת סכרים מאסיביים בנויים מאבן מקומית ולרוחב אפיק הנחל. תעלות ניקוז והשקיה מדופנות אבנים, שתפקידם לנקז את מי הגשמים והשיטפונות, ולמנוע סחף של אדמה מהטרסות. בשמורה מסלול טיול להולכי רגל. 

גן לאומי עינות תלם, בשטח של 472 דונם, הוא חלק מפארק ירושלים שרשות הטבע והגנים מטפחת. הגן משמר נופי מעיינות קטנים וטרסות קדומות ולידו אתר התיישבות שהוקם בראשית המאה העשרים והוחרב במאורעות תרפ"ט.  עינות תלם (עויון תולמא או עויון טולמא) הן קבוצה של מעיינות קטנים הנובעים במקום שבו נחל לוז (ואדי לוזה) ונחל חלילים יורדים מצפון ונכנסים לנחל שורק. קטע זה של נחל שורק ידוע גם בשם עמק הארזים. בגן הלאומי שבילי הליכה למטיילים. שמורת נחל חלילים וגן לאומי עיינות תלם נושקים זו לזה

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר