המשבר במשק: נחתם צו שיאפשר העסקה בשעות נוספות

עקב התפשטות האומיקרון והתרחבות היקף הבידודים, שרת הכלכלה והתעשייה חתמה על היתר כללי המאפשר העסקה בשעות נוספות, לצורך שמירה על רציפות תפקודית של המשק

אביחי ישראל, חדשות כיפה 17/01/22 10:00 טו בשבט התשפב

המשבר במשק: נחתם צו שיאפשר העסקה בשעות נוספות
פתיחת המשק, צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה במיל׳ אורנה ברביבאי, חתמה אתמול (א') על הוראת שעה המאפשרת העסקה בשעות נוספות. זאת נוכח הקשיים שעולים לאור התפשטות זן האומיקרון והשלכותיו, המביא לעשרות אלפי מאומתים מדי יום ומאות אלפי אזרחים הנדרשים לבידוד, בהם הורים רבים הנאלצים להיעדר מעבודתם בשל חשיפת ילדיהם לחולים מאומתים. 

סמכויות ההיתר

•    הגדלת מכסת השעות הנוספות השבועיות המותרות ל-25 שעות, במקום 16 כיום. 
•    אורך שבוע העבודה, כולל שעות נוספות לא יעלה על 67 שעות, במקום 58 כיום.
•    תתאפשר העסקת עובדים במשך של עד 14 שעות עבודה יומיות (כולל  שעות נוספות), עד 8 פעמים בחודש. 
•    מכסת השעות הנוספות החודשית לא תעלה על 90 שעות.
•    ההיתר יוענק למעסיקים בעלי למעלה מ-20 עובדים אשר 20% לפחות ממצבת עובדיו נעדרו ממקום העבודה בנסיבות שאינן תלויות במעסיק וככל שלא ניתן לבצע את העבודה באמצעות עובדים קיימים. מעסיק עם פחות מ-20 עובדים יוכל להשתמש בהיתר ללא מגבלת מחסור 20%.

בהיתר לא יכללו ענפים מסוימים מטעמי בטיחות- כמו נהגים ופועלי בניין. ההיתר ניתן לתקופה קצובה בזמן של כחודש, עד ליום 14 בפברואר 2022. מטרת ההיתר לוודא מינימום פגיעה בייצור, באספקת שירותים ובמוצרים שנדרשים לספק למשק, כדי להמשיך שגרת עבודה ככל הניתן.

הבהרות

•    לא מדובר באישור גורף לכל המשק, אלא רק למי שעומד בתנאי בהיתר. כמו כן, לא מדובר באישור לפי חוק שעות עבודה בשעת חירום.
•    מי שלא עומד בתנאים לפי הוראת השעה יכול להעסיק עובדים לפי ההיתר הכללי הקבוע להעסקה בשעות נוספות.
•    המעסיק לפי ההיתר הכללי/היתר מיוחד/הוראת השעה צריך לשלם גמול שעות נוספות בהתאם להוראות חוק שעות עבודה ומנוחה.
•    יובהר כי מדובר בהוראת שעה להעסקה בשעות נוספות ולא מדובר באישור להעסיק במנוחה שבועית.

תאיר איפרגן הממונה על זרוע העבודה: ״מהלך זה שהובילה שרת הכלכלה והתעשייה, מטרתו לשמור על רצף תפקודי ושגרה בשוק העבודה עד כמה שניתן ובמקביל לאפשר מתן יציבות למעסיקים. זרוע העבודה תמשיך לפעול ולתת מענים לשינויים המשקיים במטרה לשמור על מקומות העבודה פתוחים ולמזער ככל הניתן פגיעה בכלכלה. מטבע הדברים ההיתר מוגבל בזמן אבל לקראת פקיעתו הוא ייבחן שוב בהתאם למצב התחלואה״.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר