פרוייקט הסקי הדתי

מלחמה באומיקרון איכוני שב"כ ובידוד לשבים מחו"ל: אלה החלטות שרי קבינט הקורונה

השרים אישרו את הצעות ראש הממשלה ושר הבריאות להתמודדות עם הזן החדש. בין ההחלטות: תיאסר כניסת זרים לישראל מכל המדינות, התו הירוק יחול בהתכנסות העולה על 50 משתתפים | 3 מתוך 7 הישראלים שיש חשד שנדבקו בזן - לא שבו מחו"ל

אלעד הומינר, חדשות כיפה 27/11/21 23:50 כג בכסלו התשפב

צילום: Nati Shohat/Flash90
צילום: Nati Shohat/Flash90

לאחר עיכוב של שעה, שרי קבינט הקורונה התכנסו הערב (ש') בקריה שבתל אביב בכדי לדון בדרכי הפעולה להתמודדות עם הזן החדש, "אומיקרון". בפתח דיון ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה, אמר ראש הממשלה נפתלי בנט: "אנחנו נמצאים כרגע במרחב אי ודאות, זה מרחב לא פשוט ולא נוח להיות בו. אני הגדרתי את זה מוקדם יותר היום כ'תקופת הערפל'".

נכון להיום, זוהה בישראל מאומת אחד ששב ממלוואי, שנחשף לוראיינט אומיקרון. בנוסף קיים חשד לעוד שבעה מקרים, שעדיין לא התקבלו תוצאות הריצוף שלהם. מתוך השבעה: שלושה מחוסנים וארבעה לא מחוסנים (מחלימים שעברה חצי שנה מההחלמה, ומחוסנים במנה שניה שעברה חצי שנה ממועד החיסון). ארבעה חזרו מחו"ל ושלושה לא שהו בחו"ל לאחרונה.

צוות המומחים הציג בפני חברי קבינט הקורונה את עמדתו, לפיה החיסון לקורונה חשוב בשלב זה יותר מתמיד, במטרה להגן על בריאות הציבור מפני תחלואה קשה. השרים אישרו את הצעות ראש הממשלה ושר הבריאות להתמודדות עם הזן החדש. ההחלטות ייכנסו לתוקף בחצות הלילה בין יום ראשון ליום שני הקרוב, ויהיו בתוקף למשך 14 ימים

ההחלטות שהתקבלו בדיון

מתווה הכניסה והיציאה מן הארץ:

  1. תיאסר כניסת זרים לישראל מכל המדינות, למעט מקרים שיאושרו על ידי ועדת חריגים. 
  2. ישראלים המוגדרים מחוסנים או מחלימים על פי נהלי משרד הבריאות, יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל שלאחריה ייכנסו לבידוד ביתי. בכפוף לביצוע בדיקת PCR שנייה ביום השלישי שתוצאתה שלילית, הנ"ל יוכלו להשתחרר מבידוד. מי שלא יבצעו את הבדיקה הנוספת ביום השלישי, יידרשו להשלים בידוד מלא.
  3. ישראלים לא מחוסנים יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, שלאחריה ייכנסו לבידוד ביתי. בכפוף לביצוע בדיקת PCR שנייה ביום השביעי שתוצאתה שלילית, הנ"ל יוכלו להשתחרר מבידוד. מי שלא יבצעו את הבדיקה הנוספת ביום השביעי, יידרשו להשלים בידוד מלא.
  4. ישראלים ששבו ממדינות שהוגדרו כאדומות (רשימה מלאה הופצה ע"י מטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה) יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, שלאחריה יועברו לבידוד במלונית קורונה עד לקבלת תשובה. לאחר קבלת תשובה שלילית, הנ"ל יועברו להמשך בידוד ביתי וביום השביעי יבצעו בדיקת PCR נוספת. בכפוף לתשובה שלילית בבדיקה השנייה, הנ"ל ישוחררו מבידוד.

המדינה תיידע את הישראלים שיוצאים לחו"ל כי ייתכן שינוי בהנחיות בעת שהייתם מחוץ לישראל, וכי הם ישאו באחריות לעמוד בהנחיות העדכניות בעת שובם לישראל. בהידברות בין משרדי האוצר והתיירות, יגובשו דרכים לסייע לענף התיירות בהתאם.

  • עוד החליטו השרים, כי יעשה שימוש באיכונים סלולריים שיופעלו על ידי שירות הביטחון הכללי למעקב אחר מאומתים שנושאים את הזן החדש "אומיקרון", במטרה לאתרם ולקטוע את שרשראות ההדבקה. החלטה זו תיכנס לתוקף לאחר אישור שרי הממשלה, בתקנות לשעת חירום. במקביל, יקודם הליך החקיקה בנושא.
  • בחללים סגורים, יוחל מתווה התו הירוק בהתכנסות העולה על 50 משתתפים, במקום 100 משתתפים, על פי המצב הנהוג כיום.
  • מופעים ופעילויות בחג החנוכה יוותרו ללא שינוי, בהתאם למתווה שאושר בשבוע שעבר, תוך הקפדה על כללי התו הירוק ויישום אכיפה מוגברת.

בנט: "אנחנו רוצים לשמור על ההישג האדיר של מדינת ישראל בדלתא"

במהלך הדיון, אמר בנט שצריכים להיות זהירים עם מינימום סיכונים. "אנחנו רוצים לשמור על ההישג האדיר של מדינת ישראל בדלתא – ישראל פתוחה ומתפקדת, עם כלכלה מתפקדת, ומערכת חינוך פעילה, כשהילדים הולכים לבית הספר. זו העדיפות העליונה. לשם כך אנחנו נצטרך פיקוח הדוק על גבולות המדינה. בכל יום אנחנו נלמד יותר ונדע יותר. אנחנו כרגע מקדימים את העולם באיסוף מידע, וגם בקבלת החלטות מהירה". 

"במהלך השבת קיימנו הרבה מאוד דיונים, עם אנשי משרד הבריאות, עם קבוצות מומחים, ובמוצאי השבת קיימתי שיחה עם מנכ"ל פייזר ומנכ"ל מודרנה. ההמלצות שנביא הלילה הן המלצות של ראש הממשלה, של שר הבריאות ושל משרד הבריאות. יש פה עמדה אחת של כולנו, וזה חשוב מאוד לאמון הציבור". 

על אירועי חנוכה אמר בנט: "אני מבקש להעביר פה מסר חשוב, גם לקראת האירועים ההמוניים של חג החנוכה: האינדיקציות מראות שחיסון מונע תחלואה קשה והבוסטר משמעותי מאוד להגנה מפני מחלה קשה. כלומר, גם אם נדבקת, הבוסטר שומר עליך ועלייך מפני מחלה קשה". 

"לכן, דווקא עכשיו, לפני שהווריאנט מתפשט, זה בדיוק הזמן להתחסן. זה בדיוק חלון ההזדמנות להגן על בני המשפחה שלכם, על הילדים שלכם, על עצמכם. מי שעוד לא התחסן בבוסטר, פשוט מוותר מרצונו על שכבת הגנה חיונית, בזמן קריטי. לקראת אירועי החנוכה, כדי שהילדים יוכלו לצאת ולחגוג בבטחה, קחו אותם להתחסן".

מפקד מפקדת אלון: "יש לנו כוח אדם מספק להתמודדות"

אתמול, החל פיקוד העורף בנקיטת צעדים לסיוע בהתמודדות עם הזן החדש. כחלק מהצעדים שננקטו, נשלחו מאות דוגמים של פיקוד העורף לבתיהם של אזרחים ששבו לארץ מהמדינות שמוגדרות אדומות ושוהים כעת בבידוד ביתי, לצרכי בדיקות והקפדה על חוקי הבידוד.

בנוסף, הוחלט על הכפלת הצוותים האחראיים על קליטת החוזרים מחו"ל והעברתם למלוניות הבידוד. הטיסות הקרובות אשר עתידות לנחות בארץ מן המדינות האדומות (סיישל ודרום אפריקה) יוסטו לטרמינל 1, שם יפעלו צוותי פיקוד העורף ויסייעו בהעברת החוזרים לבידוד במלוניות הקורונה.

מפקד מפקדת "אלון", תת-אלוף (מיל') רלי מרגלית, ביקש לתגבר את מערך הבדיקות בנמל התעופה בבדיקות PCR נוספות, ואף הוקם צוות חקירות ייעודי להתחקות אחר הזן האפריקאי ולמניעת הפשטות וקטיעת שרשרת ההדבקה. "אנחנו מבינים שיש סיכוי טוב שהווריאנט החדש כבר הגיע לפה, ולכן עושים את כל הפעולות על מנת לקטוע את שרשראות ההדבקה. לשמחתנו, בעת הזאת, כמות המאומתים בישראל היא נמוכה, יש לנו כוח אדם מספק להתמודדות", אמר מרגלית.

 

 

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר