ראש ממשלת אתיופיה לבנט: העולים לישראל השתתפו בטבח

בין העולים החדשים ישנם אנשים שטבחו במורדים ונמלטו מהמדינה, כך אמר ראש ממשלת אתיופיה לראש הממשלה הישראלי. זאת בנוסף לדיווח כי במסגרת המבצע האחרון, שהביא ארצה עשרות בני אדם, חלקם נעדרי כל קשר ליהדות

חדשות כיפה 08/11/21 17:15 ד בכסלו התשפב

ראש ממשלת אתיופיה לבנט: העולים לישראל השתתפו בטבח
אתיופיה, צילום: shutterstock

עליית יהודים היא אירוע מרגש ומורכב, אבל לעיתים מורכב מדי. לאחר הפרסום אמש (א') בחדשות 13, לפיו חלק מהעולים החדשים שהגיעו לארץ מאתיופיה נעדרי כל קשר ליהדות. אולם, הפרשה ממשיכה להסתעף ולהעלות סימני שאלה. 

ראש ממשלת אתיופיה, אבי אחמד, פנה לראש הממשלה הישראלי נפתלי בנט וטען כי בין העולים החדשים ישנם כמה קציני צבא מארצו, שהשתתפו בטבח של המורדים, כך על פי דיווח של רביב דרוקר. עוד עולה מהפרסום, כי חלק ממ-77 בני האדם שעלו מהמדינה האפריקאית, במסגרת מבצע חשאי שנערך בשיתוף עם המוסד, למעשה ניצלו את ההזדמנות כדי להימלט ממלחמת האזרחים במדינה והם נעדרי קשר ליהדות. 

מלחמה בין המורדים במחוז תיגראי לממשלה ממשיכה להתרחב. לאחר מתקפה על בסיסי צבא אתיופיה במחוז תיגראי היא התרחבה לאזורים אחרים במדינה. חזית תיגראי שלטה בפוליטיקה האתיופית במשך קרוב ל-30 שנה. אביי אחמד מונה לראש הממשלה ב-2018 ושינה את סדרי השלטון במדינה. הוא לקח לידיו סמכויות שלטון רבות בדרך לדיקטטורה. חזית תיגראי מחו על המהלכים ויצאו בהתקוממות נגד השלטון במדינה.

לפי ההערכות, מאז תחילת המלחמה באתיופיה לפני שנה בדיוק נהרגו בה אלפי בני אדם, ויותר משני מיליון נעקרו מבתיהם. סכנת רעב נשקפת לכ-400 אלף בני אדם בחבל תיגראי שהגישה אליו חסומה כמעט לגמרי, ובשבועות האחרונים מגיעות משם עדויות שלפיהן תושבים מתקיימים רק מאכילת עלים לפי האו"ם.

המלחמה באתיופיה

המלחמה באתיופיה צילום: shutterstock

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה מיש עתיד, הפעילה בעבר לחץ על הממשלה כאשר איימה שתתנגד לתקציב שלא יקדם את עליית יהודי אתיופיה הממתינים עשרות שנים. "אני לעולם לא אתן שימשיכו להתעלל ביוצאי אתיופיה ולהפקיר אותם בתחתית סדרי העדיפויות של הממשלה. הממתינים עשרות שנים לעלייה מאתיופיה ובני משפחותיהם בארץ סבלו די והותר". 

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר