אין שגרה: שביתה במעונות היום

מעונות היום בפיקוח יחלו בעיצומים ביום רביעי הקרוב שימשכו עד לסוף השבוע ו-ביום א' הקרוב, תחל שביתה כללית במעונות ללא הגבלת זמן שתשפיע באופן ישיר על כ-120 אלף פעוטות ו-כרבע מיליון הורים "פנינו לליברמן הוא לא מתייחס"

עמיאל ירחי, חדשות כיפה 26/09/21 11:41 כ בתשרי התשפב

אין שגרה: שביתה במעונות היום
אילוסטרציה, צילום: shutterstock

צעד נוסף במשבר מעונות היום. נציגי הארגונים מודיעים היום (א') כי ביום ראשון הבא יסגרו את הגנים וכבר בסוף השבוע יפעלו במתווה מצומצם. החל מיום רביעי מעונות היום בפיקוח יפתחו בשעה 10:00 בבוקר את שערי המעון. וביום א' תחל שביתה, ללא הגבלת זמן.

המטפלות מחנכות וראשי ארגוני מעונות היום החליטו להחריף את המחאה והודיעו על שביתה. בהודעה זועמת שנשלחה לכלי התקשורת כתבו: "הממשלה כופה עלינו לפתוח בשביתה, בסירובה לנהל איתנו משא ומתן.  ממשלת ישראל מתנערת מאחריות על החינוך לגיל הרך ומזניחה אותו. פנינו גם היום לשרת הכלכלה ולשר האוצר לשבת איתנו לפני כניסת החג השני לשולחן משא ומתן על מנת למנוע את העיצומים והשביתה ולצערנו  עד לרגע זה טרם קיבלנו  התייחסות".

 הנציגים הוסיפו והאשימו: "במקום לחבק את הילדים אנו יוצאים להאבק על עתיד חינוך הגיל הרך. מעונות היום המפוקחים סובלים ממחסור של מאות עובדות ועובדים עקב השכר הנמוך, התנאים המורכבים ופערי השכר המשמעותיים ביחס לסייעות גני הילדים בשלטון המקומי - זו הפקרות".

מחאת מעונות היום

מחאת מעונות היוםצילום: ללא

על מנת להסביר את מחאתם בארגון מפרסמים מספר נתונים.

  • במעונות היום מועסקות מעל 16,000 עובדות בפקידי מנהלות, מחנכות-מטפלות, מבשלות ועוד. 
  • מרבית ממדינות ה-OECD ישנו חוק חינוך חינם או מסובסד משמעותי לגילאי לידה ועד גיל 3 בעוד בישראל אף גורם בממשלת ישראל אינו לוקח את הנושא ברצינות ואף גיל הרך נמצא בתחתית סדר העדיפויות של הממשלה. מצב זה  מכניס לסחרור כלכלי, חברתי, תעסוקתי הורים רבים. 
  • על פי נתוני הOECD, ההוצאה הציבורית בישראל על חינוך לגילאי לידה עד 6 עומדת על 0.8% מהתל"ג, כאשר מתוכם ההוצאה על גילאי לידה עד 3 עומדת על 0.2%, כמחצית ממוצע ה-OECD.
  • בישראל רמת ההשקעה הציבורית במסגרות לילדים מתחת לגיל שלוש נמוכה בהשוואה למדינות אחרות וביחס לממוצע ה-OECD ועומדת על כ-2,700 דולר בשנה לעומת כ-12,400 דולר בשנה בOECD.
  • ביחס בין מספר המטפלות  לתינוקות עד גיל שנה  במעונות בישראל עומד על 6:1 (עד גיל שנתיים 1:9 ועד גיל 3 1:11), כלומר, על כל שישה תינוקות ישנה מטפלת אחת. במדינות הOECD היחס עומד על 4:1, כלומר, על כל ארבעה תינוקות ישנה מטפלת אחת. במילים אחרות, ישנו פער של 50% בכח האדם הנדרש בכדי להשוות למדינות המערב.  משרד החינוך העריך בעבר כי על מנת להשוות את היחס האמור נדרשת השקעה נוספת של כ- כ-1.4 מילארד שקל בשנה.

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר