לראשונה בישראל: ריאה של מחלים מקורונה הושתלה בחולה אחר

שני ניתוחים חסרי תקדים בשיבא. בראשון, מחלים מהנגיף עבר השתלת ריאה. בניתוח השני הושתלה ריאה של מחלים מקורונה שאבריו נתרמו. המושתל, חיים בן ה-64, סיפר: "נסענו בערב לתל השומר, למחרת הייתי עם שתי ריאות מצוינות, ועכשיו אני בבית ללא מסכת חמצן"

חדשות כיפה 14/09/21 10:20 ח בתשרי התשפב

אילוסטרציה, צילום: Hadas Parush/Flash90
אילוסטרציה, צילום: Hadas Parush/Flash90

בבית החולים שיבא תל השומר בוצעו לאחרונה שתי השתלות. במקרה אחד, בוצעה בהצלחה השתלת ריאה במחלים קורונה שאינו במצב קשה של המחלה והגיע לניתוח מביתו. במקרה אחר, הושתלה אצל חולה ריאה שנלקחה, לראשונה בארץ, ממחלים קורונה שנקבע מותו המוחי ואיבריו נתרמו על ידי משפחתו. כך פורסם הבוקר (ג') ב"ישראל היום".

השתלת הריאה ממחלים קורונה נעשתה בשיבא בלילה שבין שישי לשבת. הריאה, שהושתלה בגופו של מטופל עם מחלת ריאות כרונית שמצבו הידרדר במהירות, נלקחה מגופו של בן 40 מצפון הארץ, שאומת לקורונה בינואר האחרון והחלים. לאחר שנקבע מותו המוחי בבית החולים הממשלתי לגליל בנהריה, הסכימה משפחתו לתרום את איבריו.

השתלת איברים שנלקחו מחולי קורונה מעוררת חששות כבדים בעולם הרפואה, מחשש להעברת הנגיף באמצעות האיבר המושתל. ד"ר לירן לוי, המנהל הרפואי של מערך השתלות הריאה בשיבא, אומר כי לתורם האיברים שהיה חולה קורונה נערכו בדיקות יסודיות. הבדיקות הראו כי הוא לא נשא את הנגיף בגופו, שהאו ללא סימנים של שאריות הנגיף, ושאין אצלו פגיעה או נזקים לרקמות הריאה המועמדת להשתלה. לדבריו, "המושתל מתאושש ומחלים עד עתה כמצופה מההשתלה". נוסף על כך, באוגוסט בוצעה בשיבא בהצלחה השתלת ריאה למטופל שהוגדר מחלים מקורונה.

"עכשיו אני בבית ללא מסכת חמצן - חוזר לחיים"

חיים זהבי בן ה־64 הוא מחלים הקורונה הראשון בישראל שעבר את השתלת הריאה באוגוסט האחרון בשיבא מספר כי: "אחרי שקיבלתי חיסון ראשון בינואר חליתי בקורונה, מצבי הידרדר, והועברתי לטיפול נמרץ בשיבא. לאחר מכן, עברתי למחלקה לשיקום נשימתי וכבר שוחררתי מבית החולים, אלא שהבעיה המרכזית היתה שהתעוררה אצלי מחלה ריאתית, ויחד עם הנגיף זה חיסל לי את הריאות. שוחררתי הביתה עם צורך במתן חיצוני של חמצן, והייתי חלש מאוד".

לדבריו, "כבר אחרי האשפוז ביחידה לטיפול נמרץ פגשתי את ד"ר לוי, והתחלתי לברר את האפשרות להשתלה. שלושה שבועות אחרי שנכנסתי לרשימה הארצית של המועמדים להשתלת ריאה, צלצל ד"ר לוי ועדכן שיש עבורי ריאות מתאימות. מאז ההשתלה אני עובר שיקום לא פשוט, אבל הרבה יותר אופטימי. לפני ההשתלה לא הצלחתי לעשות כמעט שום דבר בכוחות עצמי. מאז אני עושה דברים שלא חלמתי עליהם". 

עוד אמר: "חלקה של רעייתי היה קריטי בתהליך השתלת הריאות והשיקום. כמחלים קורונה לא רציתי לשמוע על השתלת ריאות, אך כשהגיע הטלפון מד״ר לוי שיש תרומה, היא עודדה אותי לעשות את זה, נסענו בערב לתל השומר, למחרת הייתי עם שתי ריאות מצוינות, ועכשיו אני בבית, ללא מסכת חמצן - חוזר לחיים".
 

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר