בשל חגי תשרי יורגש מחסור בחלב מהדרין - מה יעשו המקפידים על כשרות זו?

בשל חגי תשרי יורגש מחסור בחלב מהדרין, בארגון "כושרות" אומרים כי מי שמקפיד על חלב מהדרין ניתן לסמוך על כשרות רגילה בחלב כאשר יש מחסור, מכיוון שרוב הפוסקים לא חששו להחמיר

חדשות כיפה 13/09/21 17:10 ז בתשרי התשפב

ארכיון, צילום: פלאש 90
ארכיון, צילום: פלאש 90

בעיצומו של חודש תשרי ובין השבתות, החגים והמועדים, מועצת החלב הודיעה אתמול (ב') כי יתכן מחסור במוצרי חלב החל מהימים הקרובים ולקראת חג הסוכות, "לאור מיעוט ימי הייצור במהלך חודש ספטמבר ולאור כללי הכשרות, יתכן מחסור במוצרי חלב טריים לקראת חג הסוכות". 

המוצרים שיתכן ויכול מחסור בהם, הינם מוצרים שתוקף חיי המדף שלהם קצר יחסית, כמו: חלב בקרטון, גבינות לבנות וקוטג’. כמו כן, ממשרד החקלאות נמסר כי צפוי מחסור גם בעופות והודו טריים וקראו לציבור להצטייד מבעוד מועד. 

בארגון "כושרות", הנותן ייעוץ וסיוע בנושאי כשרות, מבהירים היום למקפידים על צריכת חלב בכשרות מהודרת, כי ודאי שראוי לצרוך חלב כשר בכשרות "מהדרין", ויש הידור להעדיף חלב זה על חלב כשר בכשרות רגילה. אך כעת, כאשר אין בנמצא חלב כשר בכשרות מהדרין, ומכיוון שרוב הפוסקים לא חששו להחמיר, גם המקפידים על רמת כשרות מהדרין יכולים ללכת על פי עיקר הדין ולצרוך חלב בכשרות רגילה.

באתר כושרות מוסבר כי ההבדל בין חלב מהדרין לחלב בכשרות רגיל מסתכם לרוב בשאלת ההשגחה בשבת על החליבה. בחלב שאינו מהדרין ישנו חשש שהחליבה התבצעה ללא פיקוח שיהודי לא עבד בשבת, ויש אף החוששים שכאשר גוים חולבים זה יחשב חלב נוכרי. אולם כאשר ישנו מחסור בחלב מהדרין יש מקום להקל ולהשתמש בחלב בכשרות רגילה. באתר ישנה התייחסות ארוכה לנושא, ופירוט הלכתי הנוגע לצריכת כשרות חלב רגילה בזמנים בהם אין אפשרות לצרוך חלב מהדרין.

 

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר