לאחר ארבע שנים: יו"ר המל"ל מאיר בן שבת סיים את תפקידו

ראש המטה לביטחון לאומי סיים היום את תפקידו ובקבינט המדיני נפרדו ממנו. בנט: "יש לך תשוקה וזו טובת מדינת ישראל. זה בוער בכל גרם בגופך, אהבה עמוקה למה שטוב לישראל". את בן שבת יחליף ד"ר איל חולתא, אשר זכה בעבר בפרס ביטחון ישראל

שמחה ברנס, חדשות כיפה 31/08/21 19:06 כג באלול התשפא

לאחר ארבע שנים: יו"ר המל"ל מאיר בן שבת סיים את תפקידו
מאיר בן שבת, צילום: עמוס בן גרשום לעמ

הקבינט המדיני-ביטחוני נפרד היום (ב'), מראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן-שבת, במשרד ראש הממשלה בירושלים, אשר מסיים את תפקידו לאחר ארבע שנים בתפקיד היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה וראש המטה לביטחון לאומי.

הפרידה נערכה במעמד שרי הקבינט, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, ראש המוסד, דדי ברנע, סגן ראש השב"כ, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ובכירים נוספים במערכת הביטחון.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, ברך את בן-שבת ואמר: "בפרשת השבוע, פרשת "ניצבים", כתוב: 'כי קרוב אליך הדבר מאד בפיך ובלבבך לעשותו'. יש פה ארבע תכונות שמאפיינות אותך: הדבר הראשון, 'כי קרוב אליך הדבר מאוד'. יש לך תשוקה וזו טובת מדינת ישראל. זה בוער בכל גרם בגופך, אהבה עמוקה למה שטוב לישראל. בממלכתיות ובמסירות, תמיד לעשות את הדבר הנכון. 'בפיך' מבטא את התבונה - בתוך ערימות הדיונים, תמיד ידעת לכנס את זה לשורה תחתונה חדה, פעם אחר פעם". 

"מעל הכל - אני רוצה להתעכב על 'בלבבך'. מאיר, אתה גדלת במשפחה מרובת ילדים, 12 אחים ואחיות. כל התנאים היו נגדך. פעם אחר פעם, עם אהבה גדולה למדינה, עם ראש גדול ועם לב גדול, עשית עוד צעד ועוד מהלך נועז, תמיד אמרת 'הנני' והתייצבת למשימה. זה בא לידי ביטוי בצורה הכי מובהקת במשבר הקורונה. מישהו היה צריך לעשות זה, אז אתה עשית, והלב שלך ניכר".

"באמת לא רם לבבך, אף פעם, רק לראות את מה שטוב למדינה. זכינו בך, ואני בטוח שתמצא את הדרך לתרום עוד הרבה מאוד למדינת ישראל".

 היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל היוצא, מאיר בן-שבת אמר בטקס: "נקראתי לתפקיד באוגוסט 2017, עם תום כהונתי כראש המרחב הדרומי של השב"כ. התייצבתי אליו בחרדת קודש, מתוך הכרה בכובד האחריות ובגודל האתגרים וההזדמנויות. יחד עם עמיתיי פעלתי לביסוס ולחיזוק המטה לביטחון לאומי". 

"בארבע שנות עבודתי הייתי עד לאירועים היסטוריים, שותף להתרחשויות בעוצמה ובאינטנסיביות שספק אם היו בעבר. זכיתי להכיר אנשים מצוינים, לראות את פניה היפות של ישראל. ראיתי מקרוב את מנהיגינו ולצדם מפקדים, ראשי מערכות ומנהלים. כולם מעוררי השראה, אנשי חזון ומעש, חדורי תחושת שליחות עמוקה, מודעים לכובד האחריות שההיסטוריה הטילה על כתפיהם, לעתיד המדינה ולגורל הדורות הבאים. ראיתי אותם מביטים נכוחה אל המציאות, בוחנים ביסודיות, מתכננים בקפידה, מנווטים ומובילים באמונה, וביד רמה את המערכות החיוניות של המדינה, בשעות-מבחן וברגעי שיא. התרגשתי מביטויי-ההערכה, אולי אפילו הערצה, שנשמעו כלפי ישראל, מידי יום, מפי ראשי מדינות, נשיאים, שרים ורוזנים". 

"בעוד ימים אחדים יירד המסך מעל שנת תשפ"א, שנה עברית חדשה תתווסף למעגל החיים ולמניין השנים. אופיים של הימים הללו, נקבע כימי סיכום וחשבון. ב"ה, ישראל היא מדינה חזקה, ומצבה האסטרטגי טוב. הוא שברירי ומרובה אתגרים, אך בעזרת ה' יכול נוכל להם. אני אופטימי, לא רק משום שהאופטימיות טבועה בי, אלא משום שמדינת ישראל מוכיחה בכל רגע את היותה פלא גדול ועצום, בכל שטח ובכל תחום. אני אופטימי גם משום שמערכות המדינה לא קופאות על השמרים. הן דרוכות ומתוחות, נערכות אל הבאות, בחכמה ותבונה, בתעוזה וביצירתיות, תכונות שהפכו להיות חלק מהמטען הגנטי שלהן. ואני אופטימי משום שנצח ישראל לא ישקר".

(נאום ראש המל"ל מאיר בן שבת בטקס עם מלך מרוקו מוחמד השישי)

שרת המשפטים איילת שקד נפרדה מבן שבת בטוויטר: "מאיר הוא אדם ערכי, ממלכתי, ציוני ומקצועי. מהאנשים הכי רציניים, חכמים וישרים שפגשתי. ופגשתי הרבה אנשים בחיי". 

בחודש שעבר הודיע ראש הממשלה על מינויו של ד"ר איל חולתא לתפקיד היועץ לביטחון לאומי וראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל). חולתא כיהן בשורה של תפקידים ניהוליים בכירים במוסד, בהם ראש האגף לתכנון אסטרטגי ומדיניות וראש אגף הטכנולוגיה. במסגרת תפקידיו אלו היה אמון על קידום קשרים מדיניים אסטרטגיים אשר חיוניים למדינת ישראל וביטחונה, וכן על פיתוח מענים טכנולוגיים לצרכי הארגון, בחזית רחבה של תחומים.

חולתא (45), נשוי ואב לשלושה, תושב כפר סבא, בעל דוקטורט בפיזיקה מאוניברסיטת ת"א ותואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הארוורד, בוגר תכנית 'תלפיות' של צה"ל להכשרת מנהיגות טכנולוגית באוניברסיטה העברית. במהלך שירותו במוסד, שארך 23 שנים, זכה איל בפרס בטחון ישראל.

 

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר