מחקר ישראלי-אמריקאי: הסיכון ללא מחוסנים גבוה הרבה יותר משל מחוסנים

המחקר של מכון כללית למחקר בשיתוף אוניברסיטת הרווארד נערך על בסיס ניתוח נתונים של כ-2 מיליון מטופלי כללית. נצפו מעט תופעות לוואי לאחר החיסון, לעומת שיעור גבוה של תופעות לוואי חמורות לאחר הידבקות בנגיף הקורונה בקרב לא מחוסנים

אלעד הומינר, חדשות כיפה 26/08/21 07:17 יח באלול התשפא

מחקר ישראלי-אמריקאי: הסיכון ללא מחוסנים גבוה הרבה יותר משל מחוסנים
מתחם חיסונים בירושלים, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

המחקר הגדול ביותר בנושא בטיחות חיסון הקורונה התפרסם אמש (בין רביעי לחמישי) בכתב העת New England Journal of Medicine. המחקר שערך מכון כללית למחקר בשיתוף אוניברסיטת הרווארד נערך על בסיס ניתוח נתונים אנונימיים של כ-2 מיליון מטופלי כללית. מסקנת המחקר ברורה: הסכנה של לא מחוסנים גובהה הרבה מזו של מחוסנים.

חלקו הראשון של המחקר בדק תופעות לוואי לאחר החיסון והשווה שכיחות של 25 תופעות לוואי פוטנציאליות בין מחוסנים ולא מחוסנים. חלקו השני של המחקר בדק תופעות לוואי לאחר הידבקות בנגיף הקורונה והשווה את השכיחות של אותן 25 תופעות לוואי בין אלו שנדבקו בקורונה ובין אלו שלא נדבקו בקורונה - כולם לא מחוסנים.

מתחם חיסונים בגבעתיים

מתחם חיסונים בגבעתיים. צילום: Miriam Alster/Flash90

ממצאים ותופעות לוואי

 • נצפו מעט תופעות לוואי לאחר החיסון לעומת שיעור גבוה של תופעות לוואי חמורות לאחר הידבקות בנגיף הקורונה בקרב לא מחוסנים.
 • באשר לתופעות הלוואי שנקשרה לחיסון - דלקת שריר הלב: נצפו 2.7 מקרים עודפים לכל 100,000 אנשים מחוסנים לעומת 11 מקרים עודפים לכל 100,000 אנשים שנדבקו בנגיף הקורונה ולא היו מחוסנים - כמעט פי ארבעה.
 • תופעות הלוואי הבאות: דלקת קרום הלב, הפרעות קצב, התקפי לב, שבץ, תסחיף ריאתי, קרישים בוורידים העמוקים ופגיעה חריפה בכליות - נצפו בשיעור גבוה יותר באנשים אשר נדבקו בקורונה, אך לא נמצאו מוגברות לאחר חיסון.

מכון כללית למחקר, בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת הרווארד, ניתח את מאגר המידע של כללית, אחד ממאגרי המידע המשולבים הגדולים בעולם, על מנת לבחון את בטיחות חיסון פייזר נגד נגיף הקורונה.מחקר זה התמקד בתופעות לוואי שעלולות להתפתח בטווח הזמן הקצר עד הבינוני לאחר החיסון, עד 6 שבועות ממנת החיסון הראשונה, והן בעלות משמעות קלינית. המחקר מבוסס על ניתוח של מיליוני רשומות רפואיות אלקטרוניות אנונימיות, וזאת בשונה מעבודות שנעשו עד כה אשר בדקו את בטיחות החיסון על בסיס דיווח יזום על ידי אנשים מחוסנים - שלוקה בחסר. בנוסף, מחקר זה הוא הראשון שבדק מגוון רחב של תופעות לוואי, הן בקרב אנשים שחוסנו והן בקרב אנשים לא מחוסנים, שנדבקו בנגיף הקורונה, וזאת כדי לספק את ההקשר הדרוש להבנת ממצאי בטיחות החיסון. המחקר כלל למעשה שני ניתוחים נפרדים.


(הנשיא הרצוג וראש הממשלה בנט פותחים את מבצע החיסונים השלישי)
 
ניתוח תופעות הלוואי של החיסון: 884,828 אנשים מחוסנים בני 16 ומעלה הותאמו בקפידה מול 884,828 אנשים לא מחוסנים בהתבסס על קבוצה נרחבת של תכונות סוציו-דמוגרפיות, גיאוגרפיות ובריאותיות. אנשים אלו חולקו לשתי קבוצות המחקר, מחוסנים ולא מחוסנים, באופן דינמי בהתבסס על מצב החיסון המשתנה שלהם. כך לדוגמה, 235,541 אנשים עברו מקבוצת הלא מחוסנים לקבוצת המחוסנים במהלך המחקר.

השיעור של 25 תופעות הלוואי נבדק בקבוצת המחוסנים בששת השבועות לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה והשווה לשיעורם בקרב הלא מחוסנים בתקופת מעקב דומה. ניתוח זה החל ב-20 בדצמבר 2020, עת החל מבצע החיסונים של ישראל, ונמשך עד 24 במאי 2021.

בניתוח זה נמצא כי דלקת שריר הלב נמצאה קשורה באופן נדיר לחיסון. כאמור, רק 2.7 מקרים עודפים לכל 100,000 אנשים מחוסנים. לעומת זאת, בקרב אנשים לא מחוסנים שנדבקו בקורונה נמצאו 11 מקרים עודפים של דלקת שריר הלב לכל 100,000 אנשים.

תופעות לוואי אחרות אשר נמצאו קשורות לחיסון

 • נפיחות של בלוטות הלימפה, לדוגמא – בבית השחי, תופעת לוואי קלה המהווה חלק מתגובה חיסונית סטנדרטית לחיסון: נמצאו 78 מקרים עודפים לכל 100,000 אנשים
 • דלקת התוספתן: נמצא 5 מקרים עודפים לכל 100,000
 • שלבקת חוגרת: נמצאו 16 מקרים עודפים לכל 100,000.

ניתוח תופעות הלוואי של הידבקות בקורונה

כדי לספק הקשר לממצאי בטיחות החיסונים לעיל, נערך ניתוח נפרד שהעריך את שיעורי אותן 25 תופעות לוואי בקרב 173,106 אנשים לא מחוסנים אשר נדבקו בנגיף הקורונה, לא מחוסנים, לעומת 173,106 אנשי ביקורת שלא נדבקו בנגיף הקורונה -גם הם לא מחוסנים. ניתוח זה התקיים החל ב-1 במרץ 2020, עת פרצה מגפת הקורונה בישראל ועד ​​24 במאי 2021.

בניתוח זה נמצא כי שיעורים גבוהים של מספר תופעות לוואי חמורות נמצאו לאחר הידבקות בנגיף הקורונה בקרב חולים לא מחוסנים. תופעות לוואי אלו כללו בין השאר:

 • הפרעות קצב לב: 166 מקרים עודפים ל-100,000
 • נזק לכליות: 125 מקרים עודפים ל -100,000
 • דלקת קרום הלב: 11 מקרים עודפים ל -100,000
 • תסחיף ריאתי: 62 מקרים עודפים לכל 100,000
 • קרישי דם בוורידים העמוקים: 43 מקרים עודפים ל -100,000
 • אוטם בשריר הלב: 25 מקרים עודפים ל -100,000
 • שבץ מוחי: 14 מקרים עודפים לכל 100,000.
מחלקת קורונה בשערי צדק, אתמול

מחלקת קורונה בשערי צדק. צילום: Yonatan Sindel/Flash90

כאמור, המחקר התמקד בתופעות לוואי שעלולות להתפתח בטווח הקצר עד הבינוני לאחר החיסון או ההדבקה בנגיף, תופעות בעלות משמעות קלינית. המחקר לא התמקד בסימפטומים מידיים שכיחים כגון אדמומיות ואי נוחות במקום ההזרקה או חום. סימפטומים שהתרחשו בתוך שישה שבועות מהחיסון (שלושה שבועות לאחר כל מנת חיסון) הוגדרו כתופעת לוואי של החיסון אם הם התרחשו בתדירות גבוהה יותר בקרב הקבוצה המחוסנת בהשוואה לקבוצת הביקורת אשר הותאמה באופן פרטני לכל משתתף על בסיס רשימה נרחבת ביותר של תכונות סוציו-דמוגרפיות, גיאוגרפיות ובריאותיות, אשר נבחרו פרטנית בהתאם לכל תופעת לוואי נבדקת.

עוד נציין כי תוצאות מחקר זה, בהובלת החוקרים ד"ר נועם ברדה וד"ר נעה דגן ממכון כללית למחקר, מאמתות ומשלימות את הממצאים שדווחו בעבר של הניסוי הקליני של פייזר/ביונטק אשר כלל 21,720 אנשים מחוסנים, והיה מוגבל ביכולתו להעריך באופן מדויק ומקיף את בטיחות החיסונים. גודל המחקר הנוכחי מאפשר הערכה מפורטת יותר של בטיחות החיסון במגוון רחב יותר של תופעות לוואי לרבות תופעות נדירות יחסית.

פרופ' בן רייס, מנהל ה-Predictive Medicine Group בבית החולים לילדים של בוסטון ובית הספר לרפואה של הרווארד, אמר כי "עד כה אחד המניעים העיקריים של הססנות להתחסן היה חוסר מידע בנוגע לתופעות לוואי אפשריות של החיסון. מחקר יסודי זה מספק מידע אמין על בטיחות החיסונים, ואנו מקווים שיעזור לאלה שטרם החליטו לגבי החיסון". הוא הוסיף, "מי שהיסס עד כה להתחסן בשל חששות מתופעות לוואי נדירות - כגון דלקת שריר הלב - צריך להיות מודע לכך שהסיכון לאותה תופעת לוואי – דלקת שריר הלב - גבוה יותר בקרב אנשים לא מחוסנים שנדבקים בנגיף הקורונה".

פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בכללית ומנהל מכון כללית למחקר, אמר: "מחקר זה שופך לראשונה אור על תופעות הלוואי המשמעותיות של חיסון הקורונה. המחקר מראה שוב עד כמה החיסון בטוח, ועד כמה החלופה של תחלואה 'טבעית' בנגיף הקורונה ללא חיסון מעמידה את האדם בסיכון משמעותי, כבד ושכיח הרבה יותר למחלה נלווית קשה – וכל זאת מעבר לסיכון הישיר עקב מחלת הריאות שגורם נגיף הקורונה וסיבוכיה הקשים. יוצאת דופן היא דלקת בשריר הלב - אשר אכן נמצאה בשכיחות עודפת בקרב מתחסנים, אולם שכיחותה העודפת לאחר הדבקה בקורונה ללא חיסון גבוהה משמעותית יותר".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר