הבידוד יקוצר? משרד החינוך: שנת הלימודים הקרובה תפתח כסדרה

משרד החינוך מציג את תכנית העבודה לשנת הלימודים תשפ"ב בסימן הקורונה | הלימודים יתקיימו ברצף ובשגרה מהגן ועד לכיתה י"ב. בנוסף, יבוצע פיילוט משותף למשרדי הבריאות והחינוך לבחינת צמצום ימי הבידוד ל-48 שעות לתלמיד או עובד הוראה

אלעד הומינר, חדשות כיפה 25/07/21 14:42 טז באב התשפא

משרד החינוך: שנת הלימודים הקרובה תפתח כסדרה
פתיחת שנת הלימודים הקודמת, צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

משרד החינוך מציג היום (א') את תכנית העבודה של מערכת החינוך לשנת הלימודים הבאה, תשפ"ב, בסימן נגיף הקורונה. בהתאם לסיכומים של שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, ומנכ"ל המשרד תא"ל יגאל סלוביק, עם משרד הבריאות, שנת הלימודים תפתח כסדרה מהגן ועד לכיתות י"ב. 

"צוותי החינוך, התלמידים ויתר הבאים בשערי מוסדות החינוך יקפידו על כללי הבריאות וההיגיינה, ויתנהלו בכפוף לשיעורי התחלואה והנהלים הנדרשים במקומות הרלוונטיים", נמסר ממשרד החינוך.

שרת החינוך ציינה היום כי לחזרה של התלמידים לשגרת לימודים בבתי הספר ובגנים השפעה מכרעת על החוסן הנפשי האישי והחברתי שלהם ועל עיצוב אישיותם, לכן אין ספק שמקומם בתוך מוסדות החינוך. "בשנה וחצי האחרונות שילמו הילדים מחיר יקר בשל הניתוק החברתי והבדידות וכן בשל אובדן ימי לימודים רבים", אמרה שאשא ביטון, "מוטלת עלינו חובה מוסרית וחינוכית, ליצור בעבורם וודאות ויציבות למען חוסנם האישי והנפשי". 

נזכיר כי בשבוע שעבר, אמר שר הבריאות ניצן הורוביץ: "אנחנו נערכים לפתוח אותה כסדרה - זו מטרתנו". הורוביץ הסביר בהמשך כיצד: "יותר בדיקות פחות הגבלות. נקים מערך בדיקות שיאפשר לכולם להיבדק על חשבון המדינה".


(השר הורוביץ בתדריך)

תכנית משרד החינוך לחזרה ללימודים

 

  • פתיחה של כל מוסדות החינוך ללמידה פיזית, ללא תלות בצבע הרשות
  • מדיניות בידוד מותאמת למערכת החינוך
  • עם המעבר של רשות לצבע כתום, יתבצעו מהלכים בית-ספריים לצמצום מגעים, כמו כן, יתוגברו פעולות מניעה ואיתור, בהם: מגן חינוך ובדיקות מהירות
  • סגירת מוסד חינוכי תיעשה רק בהינתן עלייה משמעותית בתחלואה במוסד החינוכי, בהחלטה משותפת של מנהל המחוז ולשכת הבריאות
  • מסגרות הצהרונים תפעלנה כבשגרה
  • פעילויות בלתי פורמליות תתקיימנה בכל תנאי, אך ברשויות כתומות ואדומות, הן תתקיימנה רק בשטחים פתוחים. 
  • הסעות יופעלו כרגיל. 

במשרד החינוך אומרים שתינתן גמישות למוסדות חינוך לשם צמצום מגעים. "במוסדות חינוך בהתאם לשלב הגיל, מנהל בית הספר ינקוט בצעדים לצמצום מגעים, בהתאם לשיקול דעתו, ובהם: מעבר לקבוצות לימוד קטנות, הפרדה בין השכבות במרחבי הפעילות השונים, שילוב למידה מרחוק".

כדי להגדיל את היקף פטורי הבידוד של תלמידים וצווי חינוך יתבצע בחודשי אוגוסט-ספטמבר מבצע ארצי של בדיקות סרולוגיות.

  • קהל יעד: כלל התלמידים וצוותי ההוראה שאינם פטורי בידוד, בדגש על תלמידי יסודי ובפרט תלמידי כיתות ה'-ו'
  • הבדיקות הללו תסייענה באיתור תלמידים הנושאים נוגדנים לקורונה ללא גילוי תסמינים לכלל התלמידים
  • המבצע ייערך בשיתוף של משרדי הבריאות, החינוך והשלטון המקומי. 

מנכ"ל המשרד יגאל סלוביק, אמר כי "רציפות התפקוד של מערכת החינוך הינה יעד לאומי ראשון במעלה בימים של שגרה וקל וחומר בעת הנוכחית, בה נדרש צמצום של פערים לימודיים המתפרסים על פני שלוש שנות לימוד, וצמצום של נזקים רגשיים וחברתיים שצברו התלמידים".

סלוביק הציג נתונים לפיהם הסגר והלימוד מרחוק גרמו לעליה של 44% בהפניות לאבחון סיכון אובדני, עליה של קרוב לכ-25% בתקיפות המיניות (מ-3,741 מקרים ל-4,653) ולעלייה של כ-6% בהתנהגויות סיכוניות. לצד אלה הוסיף המנכ"ל סלוביק, "מספר המחוסנים הולך וגדל, נתון שיש בו כדי לחזק את מדיניות השגרה והרצף".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר