משמשים לכל השנה: ליברמן מציג רפורמה בחקלאות

שר האוצר ושר החקלאות הודיעו על רפורמה בענף, שצפויה להפחית מסים ולהגביר את התחרות. התוכנית צפויה להוביל לחיסכון של 2.7 מיליארד שקלים בשנה, וגם לאפשר לצרכן הישראלי גישה תמידית למוצרים עונתיים. בתנועת הקיבוץ הדתי מתנגדים, "אם חס וחלילה תכפה עלינו מלחמה ונמלי האוויר והים יסגרו, נמצא עצמנו ללא תעודת ביטוח של מינימום ייצור חקלאי כחול לבן"

שמחה ברנס, חדשות כיפה 21/07/21 14:39 יב באב התשפא

צילום: דוברות משרד האוצר
צילום: דוברות משרד האוצר

רק בשבוע שעבר הודיע שר האוצר אביגדור ליברמן על רפורמת ענק שצפויה לשים סוף לפערי המחירים בין ישראל למדינות העולם, ולקדם מסלולי ייבוא שלא יצטרכו לעמוד בתקן הישראלי, מה שיגביר את התחרות במשק. היום (ד') הודיע ליברמן בשיתוף עם שר החקלאות ממפלגתו עודד פורר על תוכנית שצפויה להפחית גם את מחירי הפירות והירקות, זאת במסגרת השינויים המבניים הנלווים לחוק התקציב לשנים 2021-2022. 

באמצעות הפחתת מסים רוחבית עבור עבור כלל מוצרי הפירות והירקות לפי מתווה הדרגתי והפחתה מיידית של רשימת מוצרים, התוכנית צפויה להגביר את התחרות בענף. רשימת המוצרים כוללת ביצים, אבוקדו, שום, אפונה, שעועית תאנים, אננס, ארטישוק ועוד. באשר לענף ההטלה, תינתן תמיכה ישירה לחקלאים על כל ביצה ועד 40 אלף שקלים בשנה לכל בעל מכסה. תנתן עדיפות לחקלאים בגליל במטרה לחזק את הפריפריה. בנוסף, יינתנו מענקי חדשנות והשקעות למגדלים על מעבר ללולים מודרניים.

מחירי הפירות והירקות זינקו בשנים האחרונות במעל 80 אחוזים, הפחתת המכס צפויה להוזיל את מחיריהם בצורה משמעותית, וכן את מחירי הביצים בשיעור מוערך של 25 אחוזים ויותר; סך החיסכון לצרכן הישראלי צפוי לעמוד על כ-2.7 מיליארד שקלים בשנה, חיסכון של 840 שקלים בשנה לכל משק בית.

כמו כן, התכנית כוללת צמצום רגולציה לייבוא פירות וירקות באמצעות אימוץ תקינה אירופאית, כתוצאה מכך, צפויה הגדלה משמעותית של מגוון המוצרים, כך שיהיה ניתן לצרוך נקטרינות ומשמשים בכל השנה ולא רק בחודשי הקיץ. בנוסף, יכנסו לישראל מוצרים שכיום אינם נגישים לצרכן הישראלי, כגון פירות יער ודוריאן.

בתכנית, חבילת תמיכה רחבה לענף החקלאות הכוללת תמיכה תקציבית ישירה לכל חקלאי פר דונם מעובד, תמיכה ייעודית לענף הביצים, הרחבת הטבות מס דרך חוק לעידוד השקעות הון, תמיכה בסימון תוצרת מקומית, הוזלת התשומות לחקלאי (חומרי הדברה וכו') והשקעה של מעל 2 מיליארד שקלים עבור חדשנות והעלאת פריון בענף החקלאות. בנוסף, יינתנו מענקי השקעות וחדשנות לרכש ציוד ומכונות חדשניות, שיתופי פעולה עם סטארטאפים ועוד.

על פי התוכנית, ישנם לוחות זמנים ברורים והיא צפויה לחול בפעימות על פני 5 שנים. המתווה ייבחן מדי שנה תוך בדיקה האם יש ירידה בשטחים המעובדים. התכנית מהווה צעד משמעותי בהצבת ישראל לצד המדינות המפותחות בכל הנוגע לאופן התמיכה בחקלאות ומיישמת את המלצת ה-OECD למדינת ישראל. 

צילום: shutterstock

"הרפורמה בחקלאות היא מהחשובות בחוק ההסדרים ובאה לחזק את החקלאי הישראלי תוך טיפול ביוקר המחיה והטבה עם הצרכנים", אמר ליברמן, "הרפורמות שאנחנו מובילים נועדו לשני דברים עיקריים: לעשות סדר במשק ולהיאבק ביוקר המחיה. שני מרכיבים אלה מנחים את המהלכים השונים שלנו". 

שר החקלאות עודד פורר מסר: "אחרי שהחקלאות דרכה במקום שנים ארוכות, אנחנו מנערים אותה ויוצאים למהפכה חקלאית, למען הצרכן, לטובת חדשנות וצמיחה ישירה לחקלאי.
הרפורמה הזאת מבוצעת ותבוצע, לא כהנחתה ולא כהתרסה. תפיסת עולמי מאד ברורה לגבי חשיבות החקלאות: עוגן לאחיזה בקרקע ולחיזוק ההתיישבות כבסיס לביטחון התזונתי של אזרחי ישראל וכמשאב לאומי".

אלון שוסטר, שר החקלאות לשעבר, הביע ביקורת על דחיפות המהלך. "לא יש מקום לדון בהקטנת התמיכה העקיפה בחקלאות והגדלה ראויה של התמיכות הישירות. כפי שאמרתי בעבר, הסרת החסמים בתחום היבוא החקלאי בלי תמיכה מתאימה תביא להתמוטטות החקלאות הישראלית. הרפורמה שגובשה במשרד האוצר ובמשרד החקלאות צריכה להידון בנחת ובמקצועיות, לא במסגרת סדר הזמנים של חוק ההסדרים, ותוך הקצאת משאבים לתמיכה הישירה. המהלך חייב להתבצע בהידברות עם כלל הארגונים החקלאים. ראוי שמדינת ישראל תראה לנגד עיניה את האינטרס הציבורי בשמירה על החקלאות הישראלית ביחד עם הדאגה למחירים סבירים לצרכן".

מזכ"ל הקיבוץ הדתי, אמיתי פורת, מתנגד לרפורמה. "לתפיסת התנועה, הרפורמה תביא לנטישה של חקלאים, להימנעות צעירים מלעסוק בחקלאות וכתוצאה מכך ליותר ויותר נקודות בהם לא תעבור עוד המחרשה זאת בניגוד לאתוס הציוני עליו גדלנו. בנוסף, ההסתמכות על יבוא של תוצרת חקלאית מנוגד לכל היגיון בתפיסת בטחון המזון של ישראל. נדמה שיש מי ששכח את המחסור החמור בביצים בימי הקורונה הראשונים. אם חס וחלילה תכפה עלינו מלחמה ונמלי האוויר והים יסגרו, נמצא עצמנו ללא "תעודת ביטוח" של מינימום ייצור חקלאי כחול לבן. 

ההצעות שעולות ברפורמה לא מחזקות את החקלאות הישראלית אלא מובילות אותה בדרך המלך מלחדול ולהתקיים. אנו תקווה שחברי הממשלה שהציונות חשובה להם, שרואים בהתיישבות החקלאית ערך, שרואים בחקלאות הישראלית חלק מעוצמתה של ישראל יתנגדו בכל תוקף לרפורמה ויובילו לשיח רציני ומעמיק עם החקלאים".
 

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר