ארגון העיתונאים דורש מפייסבוק הסברים על הסרת הפוסט של ידידיה מאיר

ידידיה מאיר פרסם טור התנגדות לממשלת השינוי, בפייסבוק ישראל מיהרו לחסום את הפוסט. בארגון העיתונאים תקפו את פייסבוק ודרשו להסיר את החסימה. "פגיעה אנושה בחופש העיתונות"

חדשות כיפה חדשות כיפה 06/06/21 13:06 כו בסיון התשפא

ארגון העיתונאים דורש מפייסבוק הסברים על הסרת הפוסט של ידידיה מאיר
ידידיה מאיר, צילום: פלאש 90

מספר אנשי ימין שהביעו התנגדות לממשלת בנט-לפיד ברשת, נחסמו בעקבות הפרסומים. העיתונאי ידידיה מאיר שיתף טור בו יצא נגד הממשלה שבדרך ונחסם גם הוא. אחרי שקיבל תמיכה מעיתונאים רבים, ארגון העיתונאים יצא להגנתו באופן רשמי.

מנכ"ל ארגון העיתונאים אלי גרשנקרוין פנה הבוקר למנכ"לית פייסבוק ישראל עדי תאני-סופר בדרישה לבטל את הסרת הפוסט שפרסם העיתונאי ידידיה מאיר ובו טקסט של הטור השבועי שלו בעיתון בשבע. 

בפנייה למנכ"לית פייסבוק ישראל כתב אלי: "חברת פייסבוק החליטה להסיר פוסט של העיתונאי ידידיה מאיר מעמוד הפייסבוק שלו. הפוסט היה טקסט של הטור השבועי שלו בעיתון בשבע, שבו הוא הביע את עמדתו נגד הקמת ממשלת בנט-לפיד וקרא למתנגדים לצאת לרחובות כדי להפגין ולהביע את דעתם. אנחנו פונים אליך בבקשה לבטל את הסרת הפוסט של העיתונאי ידידיה מאיר. מאיר הוא עיתונאי ותיק, ובעל טור שנים בעיתון בשבע. הוא משדר במספר תחנות רדיו, כולל בגלי צה״ל וברדיו קול חי".

בארגון העיתונאים תקפו בחריפות את ההחלטה ואמרו כי: "הסרת פוסט של עיתונאי פוגעת פגיעה אנושה בחופש העיתונות, בחופש הביטוי ובזכות הציבור לדעת. הבעת הביקורת שלו על מהלך פוליטי היא כשלעצמה אינה נופלת בגדר הסתה או המרדה. פובליציסט בעל שם מביע את עמדותיו ודעותיו באופן רצוף ומתמשך. זה חלק מעבודתו ובוודאי חלק מחופש הביטוי וחופש העיתונות שלו לעשות כך.

כמו כן, נשמח לדעת כיצד מתקבלות ההחלטות להסיר פוסט של עיתונאי, מה הקריטריונים המנחים ומי הפורום הקובע. כל זה בתוך הקשר שבו פייסבוק מרכזת חלק משמעותי מהדיון הציבורי שמתנהל בחברה הישראלית וככזאת יש עליה אחריות מוגברת, ומכאן גם זהירות גדולה בהחלטה להסיר פוסט שנכתב על ידי עיתונאים. 

אנחנו ערים לעובדה שהשיח ברשתות החברתיות בימים אלה של חוסר יציבות פוליטית הוא לעיתים מסוכן ויש לנטר קריאות מובהקות להסתה ואלימות, אבל גם במציאות קשה כזאת חשוב לשמור על גבולות חופש הביטוי, הביקורת וזכות הציבור לדעת." 

יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי הוסיף כי: "העלמת פוסט של עיתונאי, שאין בו שום עבירה על החוק אלא רק הבעת דעה וביקורת, היא פגיעה בחופש הביטוי ובחופש העיתונות. פייסבוק אמנם חברה פרטית, אבל היא מרכזת בתוכה חלק משמעותי מהדיון הציבורי בחברה הישראלית - ועם הכוח באה גם אחריות. אנו מצפים שפייסבוק לא רק תחזיר את הפוסט אלא גם תספק הסברים מדוע הפוסט נמחק ומה הנהלים שלה בכל הקשור ליחס לעיתונאים בתוך הרשת החברתית".

עמית סגל מתייחס לחסימות ברשת.