התיקון מתחיל: רפורמת "נפש אחת" תקודם בממשלה

ראש הממשלה הודיע כי לאחר שיחות בין משרד הממשלה השונים וארגון נכי צה"ל: "אנו מחויבים לחיילינו ולוחמינו הגיבורים ונמשיך לפעול למענם, לסייע וללוות בכל דרך אפשרית". הרפורמה צריכה לעבור את אישור הממשלה

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 06/05/21 14:25 כד באייר התשפא

התיקון מתחיל: רפורמת "נפש אחת" תקודם בממשלה
מחאת נכי צה"ל, צילום: Miriam Alster/FLASH90

המחאות אתמול של נכי צה"ל והלומי הקרב מול הכנסת, לאחריהם התקיים דיון בין ראשי המחאה לשר האוצר - נשאו פרי. היום (ה') ובהנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו יחד עם שר האוצר, שר הביטחון וארגון נכי צה''ל, נראה כי הושגו הסכמות בעניין רפורמת אגף השיקום בין המשרדים השונים.

"לאחר מאמצים רבים הגענו לסיכום בין משרדי ראש הממשלה, הביטחון והאוצר, יחד עם ארגון נכי צה"ל על תקצוב רפורמת אגף השיקום", אמר ראש הממשלה, "נכי צה"ל חשובים ויקרים לנו ונדרשת רפורמה מיידית ויסודית כדי להבטיח את הסיוע המגיע להם".

נתניהו הוסיף ואמר כי, "אנו מחויבים לחיילינו ולוחמינו הגיבורים ונמשיך לפעול למענם, לסייע וללוות בכל דרך אפשרית. אכנס את הממשלה בהקדם האפשרי כדי לאשר את הרפורמה ולהוציאה לפועל כפי שהובטח".

שר הביטחון גנץ בירך על המהלך: "אני חש היום גאווה ואחריות גדולה - לאחר שסיכמנו להביא לממשלה את רפורמת נפש אחת. אישרתי בחיי אלפי מבצעים, תוכניות תקיפה, ורפורמות בצה"ל ובמערכת הביטחון, ועדיין- זהו אחד המהלכים החשובים והערכיים ביותר שהובלתי, ואמשיך להוביל עד ליישום הרפורמה ומתן המענה הנדרש לנכי צה"ל".

"אני רואה ברפורמה ובהסכמות שאליהן הגענו עם ארגון נכי צה"ל צו מוסרי, ופצע פתוח שאנו מחויבים לסגור ולרפא אחרי שנים רבות של דיונים וקשיים. אני מבקש להודות לשר האוצר כ"ץ על ההירתמות, לראש הממשלה על הגיבוי למהלך, לשר מיכאל ביטון שהיה שותף לאורך כל הדרך, לזיו שילון שנלחם בעבור כולם, למנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל ולכלל הצוותים המקצועיים במשרד הביטחון שעבדו לילות כימים בכדי להשלים את התוכנית ביחד עם משרדי האוצר והמשפטים, ולארגון נכי צה"ל ובראשו עידן קלימן על הנחישות, המנהיגות והאחריות שבהן פעלו. אנו מחויבים לא רק להביא את הרפורמה לממשלה- אלא ליישם אותה בשטח, ואני וכל משרד הביטחון נהיה רתומים למהלך החשוב הזה עד שיושלם". 

גם שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס לאישור הרפורמה: "זו זכות גדולה עבורי להוביל את הפתרון שניתן למאבקם המוצדק ביותר של נכי צה"ל, להם מדינת ישראל חייבת חוב שאין לו שיעור ואומדן בעבור תרומתם לביטחון המדינה לאורך כל שנות קיומה. קיימת חשיבות עליונה לכך שאנו נספק לציבור זה סיוע נגיש, מהיר ותומך, אשר יביע את הוקרתנו להקרבתם, ויתן להם מענה ראוי, וזאת גם למען ידעו הדורות הבאים של חיילי וחיילות צבא ההגנה לישראל שיצאו להגן על המדינה, שבעת הצורך מדינת ישראל תעמוד לצדם, תגן עליהם ותתמוך בהם. אני מתפלל לרפואתו השלמה של איציק סעידיאן, ומקווה שהוא יזכה לראות את הרפורמה שיוצאת לדרך בזכותו, ולכבודם של כל נכי צה"ל ומערכת הביטחון". 

יו"ר ארגון נכי צה"ל, עידן קלימן הוסיף ואמר כי, "היום אנו בהנהגת ארגון נכי צה״ל ביחד עם ממשלת ישראל, מתחילים לתקן עוול ארוך שנים, ממנו סבלו נכות ונכי צה"ל ובני משפחותיהם לאחר שהקריבו את גופם ונפשם לביטחון המדינה. לכל אורך הדרך נאבקנו רק על מה שמגיע לפצועים, לפוסט טראומתיים, ולכל נכי ונכות צה"ל באשר הם. על הכרה ושער כניסה מכבד, מקבל וראוי, על טיפול מותאם ומתקדם, ועל יחס מחבק וחם, כפי שנכי צה"ל ראויים לו. אני מודה ביום זה לראש הממשלה מר בנימין נתניהו, שר הביטחון מר בני גנץ ושר האוצר מר ישראל כץ ולכל צוותי הביצוע במשרדיהם אשר התעלו מעל לכל שיקול ושמו את טובת נכי צה"ל בראש סדר העדיפות הלאומית ומתוך כך את טובת מדינת ישראל, לפני הכל ומצאו את הדרך להעביר את הרפורמה החשובה הזו, שעמלנו עליה מאז כניסתי לתפקיד לפני כשנתיים". 

התכנית: סיוע משפטי והוספת תקנים לאגף השיקום

לפי התכנית, יוקצה תקציב של 300 מיליון שקל לשם מתן מענה מיידי לצורכי הטיפול והשיקום של נכי צה״ל ומערכת הביטחון בדגש על נפגעי פוסט טראומה, שיכלול, בין היתר הקמת מנגנון מיידי שיסייע לפצועי פוסט טראומה אשר יכלול הקמת בית מאזן, סיוע פסיכולוגי לבני משפחה, מסלולי הכשרה מקצועית, הפעלת קבוצות תמיכה, הסתייעות בכלבי שירות, סל טיפולים אלטרנטיביים והפעלת מוקד טלפוני מקצועי וייעודי.

כמו כן, אגף השיקום יתוגבר באופן מיידי ב-60 תקני כוח אדם נוספים וכן יוקצו תקנים לצה"ל לצורך שיפור התיאום והעברת המידע בין הגופים והליווי של פצועי צה"ל עוד משלב שירותם הצבאי.

הצעת המחליטים המרחיבה שתועלה לאישור הממשלה, תכלול את מרכיבי הרפורמה הנדרשים לחקיקה ותהליכים נוספים שיתבצעו במהלך החודשים הקרובים, כפי שהוצגו על ידי שר הביטחון ובהם שינוי מבחן ההכנסה בהוראת שעה וקידום והטמעת רפורמת עמינוח בתום התקופה. מתן סיוע משפטי ללא תנאים. הקמת נציבות תלונות לנכי צה"ל. הקלות בירוקרטיות מיידיות ושינוי תהליך "שער הכניסה" לאגף השיקום. הקמת יחידת מחקר באגף לשיקום נכים. הוספת תקנים לאגף שיקום בהתייחס לרופאים, עובדים סוציאליים ועובדי רווחה. הקמת ועדה מקצועית שתבחן את המענה בתחומי שיקום, תעסוקה והדיור בהתאם לתמורות שחלו בשנים האחרונות.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר