הצעיר עוכב לשווא לפני "מצעד הגאווה" והמשטרה תשלם פיצויים

אלפי שקלים תשלם משטרת ישראל לנער דתי שעוכב לחקירה לשווא ביום בו התקיים "מצעד הגאווה" בירושלים, רק בשל חזותו הדתית החיצונית. עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו "העובדה שהמשטרה הגיעה לדיון בלא הסבר מלמדת כי טענותינו נכונות"

חדשות כיפה חדשות כיפה 03/05/21 10:15 כא באייר התשפא

הצעיר עוכב לשווא לפני "מצעד הגאווה" והמשטרה תשלם פיצויים
הפגנה נגד מצעד הגאווה בירושלים. ארכיון, צילום: Hadas Parush/Flash90

משטרת ישראל תפצה צעיר יהודי באלפי שקלים לאחר שעוכב לשווא בשל חזותו הדתית החיצונית ביום בו התקיים "מצעד הגאווה" בירושלים בקיץ האחרון. בדיון התביעה הסכימו נציגי המשטרה להסדר הכולל את הפיצוי המדובר, ללא שהציגו בפני בית המשפט כל הסבר למעצר השווא.

המעצר התרחש לפני כשנה, כשהצעיר, אז תלמיד י"ב, היה בדרכו מביתו בירושלים לישיבה בה הוא לומד בבנימין. הוא נעצר ועוכב למספר שעות לתחנת המשטרה במגרש הרוסים, כשהוא נחקר בין היתר על דעותיו ועמדותיו האישיות.

הנער הגיש תביעה בשל עיכוב השווא, אולם הוא ועורכי דינו הופתעו לגלות בדיון כי המשטרה נזקקה לשלושה נציגים שונים שייצגו אותה בתביעה המדוברת. יתרה מכך, נציגי המשטרה הסכימו להסדר פיצויים בין הצדדים ללא הזדמנות לשטוח את טענותיהם ולהסביר את העיכוב המדובר.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו שייצג את הנער מסר "ארגון חוננו הגיש תביעות בשם עשרות עצורים ומעוכבים שלא כדין במצעדי הגאווה כנגד משטרת ישראל. העובדה כי בהליך זה, שהיה הראשון מסוגו להתברר, הגיעה המשטרה בלא הסבר חוקי טוב לפרקטיקת המעצרים והעיכובים הגורפת בה היא נוקטת כלפי מפגיני הימין - מלמדת כי הטענות שלנו נכונות וצודקות".

"נער ללא כל עבר פלילי אך עם פאות ארוכותנ"

אלעדי ויזל, מתמחה בארגון חוננו שנכח בדיון התביעה, אמר כי "מדובר בהתנהלות מקוממת ושערורייתית, בה משטרת ישראל מבצעת כנוהל שיטתי עיכובי שווא רק בשל פרופיילינג פסול. עיכובים ללא עילה חוקית, החורגים באופן בוטה מסמכויותיה של המשטרה ומבוצעים תוך רמיסת זכויות יסוד רבות".

ויזל תיאר כי "התובע, נער ללא כל עבר פלילי אך עם פאות ארוכות, עוכב ונלקח לתחנת המשטרה רק בשל כך שהעז ללכת עם חזות דתית זו ברחובה של עיר ביום המצעד. אנו קוראים למשטרת ישראל להפנים את פסקי הדין והוראות החוק ולהפסיק את הפגיעה השיטתית בחופש המחאה החוקי של מתנגדי המצעד".

נציין כי העיכוב התרחש כאשר חצה הנער את צומת הרחובות יפו-בר לב בשעת ערב מוקדמת, ושוטרי מג"ב ביקשו ממנו להזדהות. בכתב התביעה תואר כי הנער לא עוכב לבדו, אלא כחלק מקבוצה שהמאפיין המשותף לחבריה היה "היותם דתיים אשר ההינו ללכת בחוצות ירושלים ביום בו נערך מצעד הגאווה". על חברי הקבוצה נערך חיפוש ברחובה של עיר, והם עוכבו לתחנת המשטרה במגרש הרוסים. 

בתחנת המשטרה חיכו המעוכבים מספר שעות עד לחקירתם. במהלך חקירתו נשאל הנער לגבי כוונותיו להפריע לסדר הציבורי, אולם לא עומת עם מידע כלשהו שהיה בידי המשטרה נגדו. בהמשך נחקר על עמדותיו ודעותיו האישיות, נלקחו ממנו טביעות אצבעותיו והוא שוחרר רק סמוך ל-23:00 בלילה, כך שנאלץ להגיע בטרמפים לישיבה.

בתביעה הודגש כי הנער לא צעד בשטחים הסטריליים של המצעד או קרוב אליהם, אלא בצומת דרכים ראשית. בנוסף תבע הנער את המשטרה בגין חיפוש ברחובה של עיר. כאמור, המשטרה תפצה את הנער באלפי שקלים.


(ארכיון)