הטרור החקלאי הגיע למרכז הארץ: "לא סופרים אותנו"

ההתנכלויות שהיו שמורות עד כה רק לחקלאים באזורי הפריפריה בדרום ובצפון, הגיעו גם לאזור המרכז, כשחקלאי מושב גמזו, מתוסכלים בגלל גל גניבות, שמי שעומד מאחוריהם הם בעיקר התושבים הערבים מלוד ורמלה: "הבן אדם לא מרגיש שהוא מסתכן, גם אם יזמנו אותו לתשאול בתחנה, אז זה ייסגר בגלל חוסר עניין לציבור"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 25/04/21 17:41 יג באייר התשפא

הטרור החקלאי הגיע למרכז הארץ: "לא סופרים אותנו"
החשודים שהגיעו למטע של גולדנברג במטרה לגנוב פירות - ונתפסו "על חם", צילום: צילום מסך מתוך הסרטון

חקלאי הדרום והצפון סובלים כבר שנים מגניבות, הצקות וההתנכלויות רבות, דבר שמסמל יותר מכל את היעדר המשילות והשליטה של הממשלה באזורי הפריפריה, כשאין חוק ואכיפה ואיש הישר בעיניו יעשה. כעת התופעות שהיו שמורות רק לאזורים המרוחקים והמבודדים - מגיעות למרכז.

תומר גולדנברג, חקלאי ממושב גמזו, מגדל מטעי שסק, נקטרינה ואפרסק, שבמשך שנים רק שמע על המושג "טרור חקלאי", ובטח שלא חווה אותו באופן יום-יומי, מספר לחדשות כיפה כי כבר תקופה ארוכה הוא סובל מהצקות של ערבים מרמלה ולוד שמגיעים למטעים שברשותו וקוטפים כאוות נפשם מהפירות. 

"אנחנו חקלאים במושב גמזו - מרכז הארץ, לא התנחלות ולא פריפריה. עכשיו בתקופת הרמדאן זה שיא העונה של האפרסק, הנקטרינה והשסק, אלה פירות מאוד אטרקטיביים עם מחירים מאוד גבוהים. אני מוצא אותם מסתובבים פה וקוטפים פירות, בעיקר בשישי-שבת ובסוף היום", אומר גולדנברג בתסכול.

ביום שישי האחרון, הגיע גולדנברג למטעי השסק וגילה שם מספר ערבים קוטפים מהעצים, שלפי התיעוד, חלקם אף קיללו אותו ואיימו עליו. "זה סרטון מייצג מאוד", אומר גולדנברג, "הם זרקו עליי פירות ואבנים, קיללו. לפני שנה הרביצו לי, אז אני משתדל כמה שפחות להתחכך".


(תיעוד מיום שישי האחרון, בו נתפסו מספר חשודים בזמן ניסיון גניבה מהמטע)

 

לא מדובר במשפחות ש"במקרה" עוברות באזור ורק רוצות לקטוף קצת פירות?

"תראה, מודיעין בצד אחד שלנו ולוד בצד השני, 95 אחוזים מהאנשים שאני תופס שקוטפים, הם מלוד ולא ממודיעין. זה לא במקרה, אלה חבר'ה שבאו במיוחד כדי לקטוף. נכון, לא מדובר בכמויות של 50 קילו, אבל הם לוקחים בערך 20 קילו בכל פעם, ממלאים כמה שקים, באים עם כמה רכבים, וכל יום". 

גולדנברג מבקש להדגיש שהמשטרה כן נמצאת באזור ומשתפת פעולה ועוזרת, "אבל כשרוצחים אנשים בלוד אז הם מעדיפים להיות שם", הוא מסייג ומוסיף כי, "היום הגיעה ניידת, והשוטרים גבו ממני תלונה ויזמנו אותם לחקירה. אבל התחושה היא שלא סופרים אותנו. המשטרה תגיש כתב אישום אבל הבעיה היא ברמת הפרקליטות ובית המשפט. הבן אדם לא מרגיש שהוא מסתכן, גם אם הוא יגיע לתשאול בתחנה אז זה ייסגר בהסכם מותנה של 500 שקל או בגלל חוסר עניין לציבור". 


(ניסיון גניבה נוסף שסוכל בזמן שהגנבים נכנסו לתוך המטע)

"אני מתחכך איתם כדי לנסות לעצור את זה", עונה גולדנברג לשאלה האם הוא לא חושש להיפגע ומוסיף: "ברגע שאני לא אהיה אז הכול יהיה מופקר לגמרי. ארגון 'השומר החדש' נמצא פה לא מעט ועוזר המון, המשטרה עוזרת ואנחנו נלחמים בזה, מורידים את המספרים אבל זה עדיין לא נגמר".  


(הגנבים שנתפסו "על חם" מחזירים את השסק שגנבו)

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר