סגור

אדם וטבע: גופת דולפין נפלטה לחוף וצבים שוחררו חזרה לים | צפו

פקחי היחידה הימית ברשות הטבע והגנים מצאו דולפין מת שנפלט לחוף באשקלון בשעות הבוקר. לצד זאת, אתמול שוחררו חזרה לחיק הטבע שני צבי ים צעירים שנפגעו מפסולת פלסטיק בים

אלעד הומינר, חדשות כיפה
כד בניסן התשפא
,
06 באפריל, 2021 14:06
גופת הדולפין

גופת הדולפין צילום: דוד חלפון, רשות הטבע והגנים

תיעוד עצוב. פקחי היחידה הימית ברשות הטבע והגנים קיבלו היום (ג') דיווח על דולפין מת שנפלט לחוף באשקלון בשעות הבוקר, באיזור זה נמצאת להקת דולפינים מצויים המונה כ-20 פרטים. פקח רשות הטבע והגנים דוד חלפון, הגיע לנקודה והעביר את הדולפין לבדיקה במרכז הדולפין באשדוד שם תבוצע נתיחה על ידי ד״ר אביעד שניין. לדבריו, ניתן למצוא סימנים להסתבכות ברשת על גוף הדולפין.

הדולפין המצוי הוא מין בסכנת הכחדה. חופי ישראל הוגדרו על ידי IUCN, כחשובים לדולפין המצוי וכן לדולפינן המצוי. הדולפין המצוי נמצא בסכנת הכחדה בים התיכון ועל כן זה מאוד מרתק לצפות בהם. האוכלוסיה המקומית באזורנו מונה כ-30-40 פרטים שנצפים לעיתים בין חופי אשדוד אשקלון, מרבית התצפיות נרשמו בעומק 30 מטר מחוף הים. אורך גופו כשני מטרים ומשקלו כ-80 עד 100 ק"ג.

 

 

אבל יש גם רגעים משמחים. אתמול, שני צבי ים צעירים שנפגעו מפסולת פלסטיק בים שוחררו חזרה לטבע לאחר טיפול במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים. השניים שוחררו אתמול מול חוף מכמורת מסירה בלב הים, בשיתוף עם תלמידי ותלמידות בית הספר מבואות ים.

 

 

צב אחד, שזכה לשם לוויתן, נמצא על ידי עובדי אסדת לוויתן בלב הים (השמות ניתנים לצבים על ידי אלו שמצאו אותם) , כשהוא צף על פני המים באופן לא טבעי ומסובך כולו בשק פלסטיק שנכרך על גופו. מציאת הצב הפגוע דווחה לרשות הטבע, ובעקבות זאת חבר לעובדי האסדה אלון פן, פקח היחידה הימית של רשות הטבע והגנים, שפינה אותו להמשך טיפול במרכז הארצי להצלת צבי ים של הרשות. הצב השני, דוד שמו, נמצא גם הוא מסובך כולו בפסולת פלסטיק בלב הים מול שמורת הטבע, גדור על ידי דוד יוספיאן, תושב האזור, שדיווח על כך מיד למוקד רשות הטבע והגנים.

שני הצבים זכו לטיפול מסור ומקצועי על ידי צוות המרכז הארצי להצלת צבי ים ועם שיקומם והתאוששותם במשך מספר חודשים שבו כאמור חזרה לטבע הפתוח.

 

הצבים, רגע לפני השחרור

הצבים, רגע לפני השחרורצילום: אולגה ריבק רשות הטבע והגנים

 

במרכז הארצי להצלת צבי ים מציינים כי כאשר מוצאים צב ים מסובך ברשת/חבלים/שק פלסטיק, אסור לשחרר את הפסולת מהצב באופן עצמאי ואסור להחזיר את הצב חזרה לים. שחרור של הפסולת לבד עלול לגרום לנזק חמור עוד יותר וחייב להתבצע ע"י איש מקצוע מוסמך במרכז להצלת צבי ים.

במרכז מסבירים כי "ההסתבכות בפסולת פלסטיק יכולה לגרום לחסם ולנמק בגפה, ולהצטברות של רעלים וחיידקים. כל עוד החסם חונק את הגפה, הרעלים נשארים בה. אם משחררים את החסימה בצורה לא מבוקרת, הרעלים מתפשטים אל תוך הגוף ועלולים להרוג את הצב. שחרור מבוקר מהשק תוך כדי מתן טיפול רפואי, נועד למנוע את ההרעלה. כמו כן, הצבים הצעירים האלה מותשים לאחר מאבק בשק שאליו הם קשורים ורזים מאוד כי לא יכלו לאכול כראוי, ולכן שחרור שלהם ישר חזרה לים עלול להסתיים במותם מתשישות ומצב גופני ירוד". 

 

אורי לוי

צילום: אורי לוי

אחד מצבי הים כפי שהגיע למרכז להצלת צבי ים

אחד מצבי הים כפי שהגיע למרכז להצלת צבי יםצילום: אולגה ריבק

 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

המהומות  בלוד צילום: מיכל אברהם

מהומות נגד יהודים ברמלה: "כל בית עם דגל ישראל - חטף אבנים"

קרא עוד