סגור

הרב יובל שרלו: "בית המשפט העליון אינו מוסמך ואינו קובע קביעה הלכתית כלשהי"

הרב שרלו כותב, כי המדינה יכולה להכיר במי שהיא רוצה כיהודי לצורך חוקי המדינה, אך "ההלכה מסורה לפוסקי ההלכה בלבד, והם הקובעים מיהו יהודי על פי ההלכה ומהו הגיור המוכר על ידה", ומוסיף כי על אף המחלוקות, "כל העמדות כולן רחוקות מאוד ממה שעושים זרמים אחרים הטוענים לגיור"

חדשות כיפה
יז באדר התשפא
,
01 במרץ, 2021 20:12
הרב שרלו

הרב שרלוצילום: אריה כץ

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת אורות שאול בתל אביב, הגיב הערב לפסיקת בג"ץ כי על מדינת ישראל להכיר בגיור רפורמי וקונסרבטיבי לצורך חוק השבות. "בית המשפט העליון אינו מוסמך ואינו קובע קביעה הלכתית כלשהי", כתב בחשבון הפייסבוק שלו.

"ההלכה מסורה לפוסקי ההלכה בלבד, והם הקובעים מיהו יהודי על פי ההלכה ומהו הגיור המוכר על ידה. כמי שנבנתה מתוך תרבות של מחלוקת, יש מחלוקות רבות בתוך העולם ההלכתי בפרטי הגיור ההלכתי, אולם כל העמדות כולן רחוקות מאוד ממה שעושים זרמים אחרים הטוענים לגיור".

הרב שרלו המשיך וכתב כי הנושא שנידון אינו עוסק במי יהודי על פי ההלכה, אלא במי יהודי לצורך חוקי המדינה. "הנושא שנידון הוא במי מדינת ישראל תכיר כיהודי. המדינה יכולה להכיר במי שהיא רוצה כיהודי לצורך חוקי המדינה. היא יכולה, לדוגמה, לקבוע כי לדידה די בשרות צבאי, הכרת השפה העברית, בקיאות במערכוני הגשש החיוור או כל קריטריון אחר. היא יכולה גם לבטל לחלוטין את החשיבות של הגדרת יהודי, ולומר כי אין לדתו ולאומיותו של האדם כל משמעות בעיניה. זו תהיה טעות גדולה מאוד מצידה, ואני מקווה שלא תלך בדרך זו".

הרב הדגיש כי על מדינת ישראל להכריע במוסדותיה מיהו יהודי. "מדינת ישראל הכריעה כי אחד ממרכיבי הזהות שלה היא היותה מדינה יהודית. אלא שלצורך זה היא צריכה גם להכריע במוסדות שלה מיהו יהודי לדידה. המדינה התחמקה מהכרעה, ולא זו בלבד, אלא שהמערכת הפוליטית בלמה גם כל ניסיון להסדיר גיור הלכתי מוסכם ורחב, בין בדחיית מסקנות ועדת נאמן, בין בדחיית מסקנות ועדת ניסים, ובין בהתנגדות להסדרת הגיור במערכת רחבה, כמו רבני עיר וכדו'".

"לוואקום הזה נכנס בג"ץ, בשל תפקידו במערכת המדינית לתת מענה לזכויות האדם הפרטי. בג"ץ פסק פסק מוטעה מבחינה הלכתית שצריך להתנגד לו בכל תוקף, אבל התלונות צריכות להיות מופנות למערכת הפוליטית. קשה לי למנות כמה פעמים כתבתי כי מי שהולך על "הכל או לא כלום" יקבל "לא כלום". כך התרחש היום במדינת ישראל.

לאחר שהסביר את עקרי הדברים, נקב הרב שרלו בצעדים אותם יש לעשות: "מה צריך לעשות עכשיו? המערכה עוברת עתה למרחב הציבורי – לא החוקי. לא המדינה תגרום לאנשים להתגייר גיור הלכתי, כי אם היהדות ההלכתית. אם נשכיל להיות גורם ממגנט המושך את אלה שחיים בתוכנו לאמץ את דרכה של היהדות הנאמנה לברית המצוות ולהתגייר דרכה; אם נשכיל לפתוח את שערי בתי הדין לגיור, לאפשר לרבני ערים לגייר, להכיר בשיטות פנים הלכתיות נוספות וכדו' – אפשר שמעז יצא מתוק, ויתברר כי גם ללא הגיבוי של המדינה וכוחה "ניכרים דברי אמת" – וזהותו היהודית של עם ישראל תתעצם דווקא על ידי ה"שוק החופשי".

לסיום כתב הרב: "יש בי אמון מלא באמת הנמסרת מדור לדור והמקיימת את דרכה של ההלכה ושל היהדות. עוצמתה תוכר, אם היא תנהג בדרך הראויה ביחס לגיור בפרט, ולדמותה היהודית המוסרית בכלל. עכשיו הכל מוטל עלינו".


(הרב שרלו על חיסוני הקורונה)

01.03.2021

1. ומי כן יקבע? דרוקמן הרב-פוליטיקאי? מצגר, דרעי שהיו בכלא? ליצמן שעזר לפדופילית ועם כתב אישום? (יאיר)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2021

2. צ (יהודי)

אנשים כמוך גרמו לזה שבגץ הנוראי מרשה לעצמו לומר דבר כזה.

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2021

3. אני מקווה שלדת שיעור בהלכות "ממלכתיות" ולאן זה מוביל (לא חשוב בכלל)

אבל אינני תמים - המכות על ראשכם צריכות להיות הרבה יותר חזקות עד שיפתח לכם הראש.

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2021

4. הבעיה הגדולה (ש)

הבעיה הגדולה היא שישראל בכלל מתעסקת בדבר הזה. הרבנות האורתודוכסית, הרפורמית או הקוסרבטיבית צריכה להיות רבנות קהילתית על חשבון הקהילה ובלי שום מעמד במדינה לשום דבר ועניין בדיוק כמו בחוץ לארץ. זה עיבד שם מצוין כבר מאתיים שנה.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שירה איסקוב צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שירה איסקוב ושכנתה השיאו משואה: "לכבודן ולזכרן של כל הנשים שלא זכו שזעקתן תשמע"

קרא עוד