סגור

בג"ץ קבע כי יש להכיר בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים

בג"ץ פסק כי יש להכיר בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים שנעשו בישראל לצורך חוק השבות. ההחלטה התקבלה לאחר 15 שנים שהוגשו העתירות בנושא, ולאחר כ-10 דחיות. הרבנות הראשית: "מי שהתגיירו בגיור רפורמי ודומיו אינם יהודים. זיוף של היהדות"

חדשות כיפה
יז באדר התשפא
,
01 במרץ, 2021 17:50
אילוסטרציה

אילוסטרציהצילום: Hadas Parush/Flash90

בג"ץ החליט היום (ב') להכיר בגיור רפורמי וקונסרבטיבי לצורך חוק השבות ברוב של שמונה שופטים מול אחד (השופט סולברג). הפסיקה מכירה בגרים שהתגיירו באמצעות התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית והם יקבלו מעמד עולה ואזרחות ישראלית. ההחלטה השנויה במחלוקת, הגיעה לאחר 15 שנות מאבק וכ-10 עתירות שהוגשו בנושא. השופט סולברג סבר כי יש להשהות את מתן הצווים בשנה, עד לכינון ממשלה על מנת לאפשר אסדרה חקיקתית.

נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת אסתר חיות אמרה: "תכליתו של חוק השבות היא לעודד כל יהודי – בין שהוא יהודי מלידה ובין שבחר להצטרף לעם היהודי באמצעות גיור – לעלות לישראל ולהשתקע בה. מבחן הקהילה היהודית המוכרת מגשים תכלית זו, ובד בבד הוא מהווה מבחן אובייקטיבי של הכרה ציבורית בהליך הגיור כך שיובטח שמדובר בהכרה שיוונית המתמקדת בקהילה, ולא במקום הגיאוגרפי שבו עבר הגר את הליך הגיור"

בנימוקיה, השופטת דפנה ברק קבעה כי: השאלה "מיהו יהודי שהתגייר" לעניין חוק השבות שהונחה לפתחנו ושנדרשנו להכריע בה, איננה שאלה דתית, כי אם שאלה אזרחית-ציבורית.

השופטת ברון הוסיפה: המענה לשאלה זו בחיוב מתבקש מהכרעות קודמות שיצאו מלפני בית משפט זה, שם נקבע כי אין לרבנות הראשית מונופול על הכרה במי שעבר הליך גיור כ"יהודי" במשמעות חוק השבות. לא נמצא בטיעוני המשיב לפנינו טעם מבורר לכך שיהא דין שונה למי שמשתייך לקהילה הקונסרבטיבית או הרפורמית, בתנאי שעבר בישראל הליך גיור מסודר בקהילה יהודית מוכרת.

התגובות הזועמות לא איחרו לבוא, הראשון לציון הרב הראשי לישראל בתגובה: החלטת בית המשפט העליון מצערת מאוד ופוגעת באופן חמור בשלמות עם ישראל, בית המשפט גם דחה את הבקשות להמתין עם הכרעתו עד לחקיקת החוק.
מה שהרפורמים והקונסרבטיבים מכנים ׳גיור׳ אינו אלא זיוף של היהדות שמשמעותו היא הכנסת אלפי גויים לעם ישראל. 
יש לצפות מאנשי הציבור לפעול לתיקון מהיר בחקיקה של המצב ויפה שעה אחת קודם

בארגון רבני צהר הגיבו להחלטה: "העסקנים שבקשו להשתלט על שערי הכניסה לעם היהודי ולנהל את הליכי הגיור במדינת ישראל לפי השקפת עולמם בלבד ללא קיום השיח הנדרש, גרמו לכך שבג"ץ הוא זה שקיבל החלטה היכולה להשפיע על עתיד העם היהודי בזמן הקרוב והרחוק".

"אפשר עדיין לתקן ולאפשר לרבני ערים ומועצות מקומיות לגייר כפי שהיה מקובל מאז ומתמיד תוך מתן מקום למגוון הדעות בעולם הרבני המאפשרות גיור על פי כללי ההלכה."

הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הגר״ד לאו: מי שהתגיירו בגיור רפורמי ודומיו אינם יהודים, שום החלטת בג״צ כזו או אחרת לא תשנה את העובדה הזו. יש להצר על כך שבית המשפט בהחלטתו מאשר את הצפת מדינת ישראל בעולים אשר בינם לבין היהדות אין דבר. כל אחד מאזרחי ישראל צריך לשאול את עצמו בערב עצוב זה, במה מדינת ישראל היא מדינה יהודית כאשר כל נכרי יכול להיות אזרח מדינת ישראל.

01.03.2021

1. איזה מוזר... מה לבג"ץ ולנושאים ביהדות?! (רבקה)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2021

2. משרד הדתות והעומד בראשו מרוקן מתוכן. (העיקר: כיסא.)

הדתיים בקואליציה בובות ונהנתנים.
ולא רק בגלל החלטה זו.
ושלא יעשחקו אותה עכשיו בגוואלד.

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2021

3. ןלמשומדים על תהי תקווה (עם ישראל חי)

וכל אויבי עמך - מהרה יכרתו
השיבה שופטינו כבראשונה
על התורה ועל העבודה שנתת לנו ולא ל"נאמני תו"עים ומטעים"

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2021

4. סמוטריץ שיקר בנוגע לתואר שני שלא היה לא. כל הרשימה שלו לא שירתה בצבא או שירתה באופן סימלי. (יאיר)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2021

5. בשלב הבא הרפורמים ירצו גם משרות רבניות גְ'ובים ותקציבים על חשבון החגיגה של הציונות הדתית. (ב.)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2021

6. אם זו שאלה דתית, היא צריכה להיקבע ברבנות. אם זו שאלה אזרחית-ציבורית, היא צריכה להיות מוכרעת בכנסת (אז מה פתאום בית המשפט מתערב???)

דווח על תגובה לא ראויה
01.03.2021

7. להקיא מהתגובה של צוהר (יהודה)

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2021

8. שורה תחתונה (גלגל)

הלכה: גוי שמל וטבל הוא יהודי לכל דבר. על הרבנות להכיר בהם ולהזמין אותם ל"קורס השלמה". פתרון פשוט.

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2021

9. מענין מה השופטים הסטומים בבגץ יגדיו כשמחבלים יתחילו להיתגייר ??? (איציק)

רואים ששוב בגץ כמו תמיד הולך הכי הפוך שאפשר מהשכל הישר
פשוט שופטים סתומים

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2021

10. בצלאל סמוטריץ' ניצחת. ועכשיו בנט צריך להסביר - איך אפשר לשים הכל בצד עד אחרי הקורונה ?! ומה יקרה לבינתיים ? אולי גם נפסיק את כל הפעילות נגד אירן עד אח (דעתן)

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2021

11. בצלאל סמוטריץ' ניצחת . ועכשיו בנט צריך להסביר - איך אפשר לשים הכל בצד עד אחרי הקורונה ? (דעתן)


ומה יקרה לבינתיים ? אולי גם נפסיק את כל הפעילות נגד אירן עד אחרי הקורונה ? ונגד חמאס וכל הפעילות המדינית...?
אז מה ? אז לבינתיים אירן תתקדם לפצצה גרעינית, החמאס יתחמש, כל הפעילות המדינית תעצור - בגלל הקורונה ?! למה צריך לעצור את כל השאר ?
ולבינתיים ערכי הימין יאבדו - ההתיישבות תיעצר, בג"ץ ישתלט על הכל - ואתה בנט תתן להכל לקרות ותעסוק רק בקורונה - זה או דמיונות ושקרים או הפקרות מוחלטת !!!
בצלאל סמוטריץ' ניצחת - כולנו מבינים עכשיו שצדקת ואין כזה דבר לשים הכל בצד "עד אחרי הקורונה"...

דווח על תגובה לא ראויה
02.03.2021

12. הסיפור הזה של בג"ץ זה נורת אזהרה לכל מי שמתלבט אם להצביע ימינה - זה ממחיש לנו שאין כזה דבר "לשים הכל בצד עד אחרי הקורונה" - (אבי)

- אין כזה דבר כי לבינתיים צריך להמשיך במקביל הכל - בג"ץ לא עוצר, מערכת המשפט לא עוצרת, כל ענייני הימין לא נעצרים, ההתיישבות לא נעצרת, צרכי הבטחון לא נעצרים, אירן לא עוצרת - הכל ממשיך בנוסף לקורונה, המציאות אתנו ואתה הכרעות שצריך לקבל. כל יום ש"שמים הכל בצד" - הוא יום מסוכן.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אביתר על רקע הנוף מזרחה צילום: אלעד הומינר, חדשות כיפה

"גדל פה דור של חלוצים" | אם ל-7 מספרת על המעבר מהגולן לאביתר

קרא עוד